Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
03.02.2023 10:35

Mokrade patria k najohrozenejším ekosystémom a miznú rýchlejšie ako lesy


Ilustračná snímka: (tasr).


Mokrade patria k najohrozenejším ekosystémom na Zemi a miznú trikrát rýchlejšie ako lesy. Poukázala na to Štátna ochrana prírody SR pri príležitosti Svetového dňa mokradí, ktorý pripadol na štvrtok.


Pripomínajú si ho aj ďalšie environmentálne organizácie. Tohtoročná téma zdôrazňuje naliehavú potrebu zaradiť obnovu mokradí medzi priority a vyzýva všetkých, aby podnikli kroky pre ich záchranu.

Mokrade plnia podľa ŠOP dôležitú funkciu a sú pre človeka a ekosystém prospešné. "Sú schopné filtrovať vodu a vytvárať jej zásoby, slúžia ako ochrana pred búrkami a povodňami, dokážu ukladať uhlík a viažu na seba bohatú biodiverzitu," poukazuje.

Degradáciu mokradí spôsobuje podľa ŠOP najmä ľudská činnosť, ktorej vplyvom sú zámerne vysušované a zasypávané pre pestovanie plodín, pastvu a výstavbu. Mokraďové ekosystémy poškodzuje tiež znečistenie vody a nadmerný rybolov, ako aj šírenie inváznych druhov. V dôsledku úbytku mokradí je 25 percent mokraďových druhov vystavených vyhynutiu.

Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife tvrdí, že ochrana mokradí naberá čoraz akútnejší rozmer aj v súvislosti so zmenami klímy. Takmer 90 percent mokradí na svete je degradovaných a ich obnova je pre ľudstvo kľúčová.

"Je nevyhnutné uvedomiť si dôležitosť mokradí v krajine, ako aj prístup k obhospodarovaniu krajiny. Fungujúce mokrade v krajine dokážu zadržať životodarnú vodu, spomaliť jej odtok a zaistiť jej dostatok aj na obdobia sucha," uviedla ornitologická spoločnosť.

Mokrade v poľnohospodárskej krajine sú podľa Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia dôležitým centrom života pre miestnu faunu, chodia do nich loviť brodivé vtáky, vyvíja sa tam hmyz a obojživelníky. V lete pomáhajú udržiavať vlahu na okolitých poliach a tým aj zlepšovať kvalitu dopestovaných plodín.

Mokrade dokážu tiež absorbovať obrovské množstvá uhlíka a ukladať ho. "Sú to jedny z najdôležitejších ekosystémov v boji s klimatickou zmenou, efektívnejšie sú už iba zdravé lesy vo vrcholových klimaxových štádiách, avšak takých veľa nezostalo," povedala Andrea Froncová z BROZ.

Svetový deň mokradí sa oslavuje 2. februára od roku 1976. V tento deň v roku 1971 bol v iránskom meste Rámsar podpísaný dohovor o mokradiach – medzinárodná zmluva na ochranu a trvalú udržateľnosť mokradí. Na tzv. ramsarskom zozname je vyše 2000 lokalít mokradí medzinárodného významu, medzi nimi aj 14 slovenských.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.11.2019
V nedeľu 1. decembra je Medzinárodný deň boja proti AIDS
Jednou z najúspešnejších kampaní, zvyšujúcich povedomie ľudí o nebezpečenstve prenosu HIV/AIDS a možnosti prevencie, je Medzinárodný deň boja proti AIDS (World AIDS Day). Celý svet si ho už po 31-krát pripomenie v nedeľu 1. decembra.
viac
01.02.2020
Ochrana mokradí a vytváranie nových je ešte viac kľúčovejšie
Pri príležitosti Svetového dňa mokradí (2. februára) to uviedlo Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ). Upozornilo, že ekosystémy musia byť stabilné, fungujúce a zdravé.
viac
21.03.2020
Medzinárodný deň lesov pripomína význam biodiverzity
Sobotný Medzinárodný deň lesov pripomína, že lesy sú biologicky najviac diverzifikovanými ekosystémami na Zemi. Vyskytuje sa v nich viac ako 80 percent druhov rastlín, živočíchov, hmyzu, húb, baktérií a viac ako 60 000 druhov drevín.
viac
04.03.2021
MŽP chce zmenou zákona zabrániť devastácii chránených území
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripravilo legislatívnu úpravu, ktorou chce zabrániť devastácii chránených území, nastaviť jasné pravidlá v národných parkoch, umožniť návrat farmárčenia a podporiť mäkký turizmus.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %