Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
02.05.2020 11:55

MsZ Banskej Bystrice schválilo 320 000 eur pre boj s pandémiou


Banská Bystrica.


Mestskí poslanci v Banskej Bystrici schválili v utorok (28. 4.) sumu vo výške 320 000 eur, ktorá sa použije z rezervného fondu na refundáciu a financovanie bežných výdavkov spôsobených výskytom pandémie nového koronavírusu.


Ako uvádza dôvodová správa, ak vznikne potreba úhrady bežných výdavkov, ktoré spôsobí mimoriadna okolnosť, pričom ich nekryjú príjmy rozpočtu, môže mesto na základe rozhodnutia mestského zastupiteľstva (MsZ) použiť prostriedky rezervného fondu. Keďže 12. marca ústredný krízový štáb vyhlásil mimoriadnu situáciu na celom území Slovenska pre šíriacu sa nákazu nového koronavírusu a súčasne krízový štáb mesta Banská Bystrica začal sériu opatrení, aby minimalizoval ohrozenie obyvateľstva, bolo nevyhnutnosťou prijať toto rozhodnutie.

Výdavky sa týkajú napríklad zabezpečenia ochranných rúšok pre zamestnancov mesta a jeho organizácií vrátane klientov sociálnych zariadení. Rovnako ochranných rúšok pre seniorov, ktorí tvoria ohrozenú skupinu v rámci pandémie, ale i rukavíc, dezinfekčných prostriedkov, utierok a zásobníkov, teplomerov a podobne. Vyčlenená suma má pokryť tiež služby ekologickej dezinfekcie mestského mobiliáru a časti verejných priestranstiev. Predpokladá sa, že nebude konečná a bude ju ešte treba zvýšiť v závislosti od toho, dokedy koronakríza potrvá.

Výdavky spôsobené pandémiou sú kryté okrem rezervného fondu z viacerých zdrojov, napríklad aj z ušetrených prostriedkov z miezd primátora a dvoch viceprimátorov.

Ako na rokovaní MsZ odznelo, v súčasnosti bolo v rezervnom fonde takmer 2,7 milióna eur. V tejto sume sú zahrnuté prostriedky schválené MsZ na konkrétne účely ako havarijné stavy.

Neprerozdelených tak aktuálne zostáva niečo cez dva milióny eur. Mestu však hrozí platenie istiny a úrokov zo "starého" súdneho sporu, ktoré v súčasnosti magistrát odhaduje na 1,9 milióna eur. Po schválení záverečného účtu mesta sa aktuálna suma v rezervnom fonde môže zvýšiť, keďže podľa zákona ide do neho minimálne desať percent z prebytku minulého roka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.05.2017
Kraj hospodáril s vysokou rezervou
Na pracovnom zasadnutí, ktoré sa konalo 12. mája, schválili župní poslanci aj materiál Záverečný účet BSK za rok 2016 a to jednohlasne. Ten odzrkadľuje rozpočtové hospodárenie kraja za uplynulý rok.
viac
19.10.2020
Bratislava plánuje od štátu prijať návratnú finančnú výpomoc 9,3 milióna eur
Mesto Bratislava plánuje prijať štátnu bezúročnú návratnú finančnú výpomoc vo výške 9,3 milióna eur. Chce tým vykryť tohtoročný výpadok dane z príjmov fyzických osôb. Vyplýva to z materiálu, o ktorom bude rokovať vo štvrtok (22. 10.) bratislavské mestské zastupiteľstvo.
viac
23.10.2020
Trebišov využije návratnú finančnú pomoc štátu v sume vyše 490 000 eur
Mesto Trebišov prijme od Ministerstva financií (MF) SR návratnú finančnú výpomoc vo výške 490.300 eur. Zo strany štátu ide o finančnú kompenzáciu výpadkov príjmov samospráv v dôsledku prvej vlny pandémie nového koronavírusu, keďže sa výrazne znížil výber dane z príjmov fyzických osôb.
viac
09.12.2020
MsZ schválilo "zákon roka", počíta s úverom 13 miliónov eur
Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici v utorok jednomyseľne schválili vyrovnaný rozpočet na budúci rok vo výške zhruba 90 miliónov eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %