Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
20.09.2023 11:10

MsZ rozdelilo 2,3 milióna eur, pôjdu na rekonštrukcie i nové projekty


Ilustračná snímka, zdroj: Bystricoviny


Banská Bystrica získala v rámci výzvy ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie mimorozpočtové zdroje vo výške 2,3 milióna eur ako refundáciu výdavkov na zabezpečenie základných potrieb odídencov.


Použije ich na nevyhnutné rekonštrukcie, prípravu projektových dokumentácií i viaceré projekty. O prerozdelení zdrojov rozhodlo v utorok mestské zastupiteľstvo (MsZ).         

"Posledné roky boli pre všetkých náročné. Či už išlo o pandémiu, alebo o utečeneckú krízu, štát v oboch prípadoch zlyhal. Od začiatku sme sa k týmto situáciám postavili zodpovedne a snažili sme sa byť maximálne nápomocní. Hoci bola naša pomoc nezištná, som rád, že sme boli v projekte úspešní a vďaka financiám získaným prostredníctvom opatrenia FAST-CARE budeme môcť doplniť do rozpočtu chýbajúce prostriedky, napríklad na údržbu infraštruktúry. Zároveň môžeme dokončiť alebo zrealizovať projekty, na ktoré v rozpočte neostávalo veľa prostriedkov," konštatoval banskobystrický primátor Ján Nosko.         

Najvyššia suma, viac než milión eur, pôjde do výstavby nájomných bytov na Ďumbierskej ulici. Na prípravu projektovej dokumentácie k plánovaným investičným zámerom plánuje mesto vyčleniť zhruba 315.000 eur. Na ďalšiu etapu rekonštrukcie priestorov zariadenia pre seniorov KOMUCE je určených 10.360 eur a na dofinancovanie výdavkov potrebných na vybudovanie oddychovej zóny Magnólia pri zariadení pre seniorov Jeseň 4000 eur. Údržba objektov v sociálnej oblasti si vyžiada 69.000 eur. Samospráva chce pokračovať aj v rekonštrukcii zanedbaného úseku vozovky - slepej ulice na Poľnej ulici, kde počíta s objemom 130.000 eur. Na stavebnú údržbu miestnych komunikácií investuje ďalších približne 138.000 eur.         

"Proces výkupu pozemkov na potreby budovania mestských cyklotrás je administratívne a časovo náročný. Pre jeho zjednodušenie, a tým aj urýchlenie celej výstavby cyklotrás, chce mesto zabezpečiť externé služby dodávateľského charakteru. Plánuje na to 70.000 eur a na výkup pozemkov 230.000 eur. Na údržbu cyklotrasy Hušták je vyčlenených asi 35.200 eur," zhrnula hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.         

K ďalším plánovaným projektom patrí prvá etapa záchrany niekdajšieho detského ihriska Hexagon pod Pamätníkom SNP, dofinancovanie súťažného dialógu revitalizácie Námestia slobody, ale aj odstránenie havarijného stavu strechy na bašte na Lazovnej ulici.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.12.2016
Mestskí poslanci schválili zákon roka, ráta s úverom na Dom kultúry
Vyrovnaný, ambiciózny čo do rozvoja mesta a orientovaný na získanie zdrojov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov, taký je zákon roka mesta Banská Bystrica na rok 2017, ktorý 13. decembra jednomyseľne schválili poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ).
viac
24.02.2020
Svetoznámy projekt Startup Weekend už po tretíkrát v Banskej Bystrici
Po vydarených dvoch ročníkoch hosťujeme opäť Startup Weekend v meste Banská Bystrica. Na tri dni zábavy, pracovného nasadenia, nových skúseností a stretnutí s inšpiratívnymi ľuďmi sa Banskobystričania a všetci startupoví nadšenci môžu tešiť v dňoch 17. – 19. apríla 2020.
viac
16.07.2020
Banská Bystrica z eurofondov obnoví deväť zastávok hromadnej dopravy
Kompletnú rekonštrukciu a modernizáciu deviatich frekventovaných zastávok hromadnej dopravy zrealizuje v budúcom roku samospráva Banskej Bystrice.
viac
29.06.2021
V Banskej Bystrici prebudujú päť svetelných križovatiek
V Banskej Bystrici prebudujú päť svetelných križovatiek, ktoré umožnia aj preferenciu vozidiel mestskej hromadnej dopravy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %