Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
20.09.2023 11:10

MsZ rozdelilo 2,3 milióna eur, pôjdu na rekonštrukcie i nové projekty


Ilustračná snímka, zdroj: Bystricoviny


Banská Bystrica získala v rámci výzvy ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie mimorozpočtové zdroje vo výške 2,3 milióna eur ako refundáciu výdavkov na zabezpečenie základných potrieb odídencov.


Použije ich na nevyhnutné rekonštrukcie, prípravu projektových dokumentácií i viaceré projekty. O prerozdelení zdrojov rozhodlo v utorok mestské zastupiteľstvo (MsZ).         

"Posledné roky boli pre všetkých náročné. Či už išlo o pandémiu, alebo o utečeneckú krízu, štát v oboch prípadoch zlyhal. Od začiatku sme sa k týmto situáciám postavili zodpovedne a snažili sme sa byť maximálne nápomocní. Hoci bola naša pomoc nezištná, som rád, že sme boli v projekte úspešní a vďaka financiám získaným prostredníctvom opatrenia FAST-CARE budeme môcť doplniť do rozpočtu chýbajúce prostriedky, napríklad na údržbu infraštruktúry. Zároveň môžeme dokončiť alebo zrealizovať projekty, na ktoré v rozpočte neostávalo veľa prostriedkov," konštatoval banskobystrický primátor Ján Nosko.         

Najvyššia suma, viac než milión eur, pôjde do výstavby nájomných bytov na Ďumbierskej ulici. Na prípravu projektovej dokumentácie k plánovaným investičným zámerom plánuje mesto vyčleniť zhruba 315.000 eur. Na ďalšiu etapu rekonštrukcie priestorov zariadenia pre seniorov KOMUCE je určených 10.360 eur a na dofinancovanie výdavkov potrebných na vybudovanie oddychovej zóny Magnólia pri zariadení pre seniorov Jeseň 4000 eur. Údržba objektov v sociálnej oblasti si vyžiada 69.000 eur. Samospráva chce pokračovať aj v rekonštrukcii zanedbaného úseku vozovky - slepej ulice na Poľnej ulici, kde počíta s objemom 130.000 eur. Na stavebnú údržbu miestnych komunikácií investuje ďalších približne 138.000 eur.         

"Proces výkupu pozemkov na potreby budovania mestských cyklotrás je administratívne a časovo náročný. Pre jeho zjednodušenie, a tým aj urýchlenie celej výstavby cyklotrás, chce mesto zabezpečiť externé služby dodávateľského charakteru. Plánuje na to 70.000 eur a na výkup pozemkov 230.000 eur. Na údržbu cyklotrasy Hušták je vyčlenených asi 35.200 eur," zhrnula hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.         

K ďalším plánovaným projektom patrí prvá etapa záchrany niekdajšieho detského ihriska Hexagon pod Pamätníkom SNP, dofinancovanie súťažného dialógu revitalizácie Námestia slobody, ale aj odstránenie havarijného stavu strechy na bašte na Lazovnej ulici.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.11.2017
Aj rok 2018 bude patriť obnove materských škôl
Za dva roky investovala Banská Bystrica do obnovy materských škôl (MŠ) z vlastných zdrojov takmer 1 000 000 eur. V závere minulého roka zároveň uspela v troch projektoch za 2 760 000 eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia.
viac
16.07.2020
Banská Bystrica z eurofondov obnoví deväť zastávok hromadnej dopravy
Kompletnú rekonštrukciu a modernizáciu deviatich frekventovaných zastávok hromadnej dopravy zrealizuje v budúcom roku samospráva Banskej Bystrice.
viac
08.03.2021
Obnova štadiónov pre profesionálov i športové talenty napreduje
Významné banskobystrické športoviská ako zimný štadión, tréningové futbalové ihrisko na sídlisku Radvaň či atletický a futbalový štadión na Štiavničkách prechádzajú v poslednom období rekonštrukciou za milióny eur.
viac
24.01.2023
Mesto uspelo v projekte, ktorým chce zvýšiť ochranu zdravia občanov
Mesto pod Urpínom uspelo v projekte, ktorým chce zvýšiť ochranu verejného zdravia. Samospráva môže teraz nakúpiť potrebné materiálno-technické vybavenie, akými sú čističky vzduchu, zariadenia na dezinfekciu priestorov, termokamery, respirátory či rukavice.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %