Sobota 08.08.2020
Dnes má meniny 
Oskar
°C
10.12.2019 12:55

Múzeum otvorí výstavu Nieto majstra nad kováča


Ilustračný výrez plagátu


Vývoj kováčskeho remesla v regióne Gemer-Malohont predstaví pripravovaná výstava Nieto majstra nad kováča, ktorú v utorok 10. decembra o 15.00 h otvoria v Gemersko-malohontskom múzeu (GMM) v Rimavskej Sobote. Potrvá do 26. apríla 2020.


„Výstava predstaví prostredníctvom fotografií, trojrozmerných artefaktov a sprievodných textov tradíciu tohto kovospracujúceho remesla ako jedného z najstarších odvetví ľudskej činnosti,“ uviedli kurátori výstavy Ľudmila Pulišová a Alexander Botoš z GMM.       

Doplnili, že podujatie bude zamerané aj na prezentáciu kováčskeho náradia, technológií, prácu vo vyhni, no i na sociálne a spoločenské postavenie kováča v dedinskom či mestskom spoločenstve. Časť výstavy bude venovaná tiež práci rómskych kováčov.       

Počiatky kováčskeho remesla v Gemeri-Malohonte sú podľa kurátorov už v závere doby bronzovej, keď sa na tomto území objavujú prvé železné výrobky (železné nožíky). Pomerne výrazný rozvoj kováčstva nastal v období vrcholného a neskorého stredoveku.       

Po druhej svetovej vojne, najmä však v 50. rokoch 20. storočia, malo vplyv na vývoj kováčskeho remesla zrušenie živností, čím mnoho kováčskych dielní zaniklo. V rámci regiónu však kováči dodnes pôsobia napríklad v Rimavskej Sobote, Chanave, Plešivci, alebo rómsky kováč Igor Radič v Klenovci.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.10.2016
Výstava v múzeu prezentuje dejiny krajčírstva v meste
Dejiny krajčírstva v Rimavskej Sobote v období od vzniku krajčírskeho cechu pravdepodobne na prelome 16. a 17. storočia až do polovice 20. storočia prezentuje aktuálna výstava Pohľad do minulosti krajčírstva.
viac
11.08.2017
Výstava prezentuje policajné symboly zo 127 krajín sveta
Policajné uniformy, dôstojnícke čiapky, nášivky na rukávy, odznaky či vyznamenania zo 127 krajín uvidia návštevníci výstavy Policajné symboly zo sveta, ktorú dnes sprístupnili v priestoroch Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote.
viac
05.05.2018
Oslobodenie a koniec vojny si pripomenuli pietnym aktom a výstavou
Oslobodenie Rimavskej Soboty Červenou armádou a ukončenie druhej svetovej vojny si v piatok obyvatelia mesta a regiónu pripomenuli pietnym aktom pri pamätníku padlým na Námestí M. Tompu.
viac
03.09.2019
Múzeum otvorí výstavu o havranoch
Krkavcovité vtáky, ich život, inteligenciu, miesto v prírode či vzťah s človekom, ale aj mýty a legendy, ktoré ich obklopujú. To všetko môžu spoznať návštevníci výstavy Havrany a ich príbuzní, ktorú 10. septembra o 15.00 h otvoria v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %