Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
23.03.2022 09:30

MŽP počúva hlas regiónov pri ich rozvoji


Ministerstvo životného prostredia.


Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) sa v Pláne obnovy a odolnosti SR zameriava na klimatické opatrenia, ktoré zabezpečia energetickú efektívnosť pre čo najviac obyvateľov.


Ide predovšetkým o zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov. Túto tému v utorok predstavili premiérovi SR Eduardovi Hegerovi na Strategickej rade k Plánu obnovy a odolnosti SR na Úrade vlády SR. Minister životného prostredia Ján Budaj sa zúčastnil stretnutia prostredníctvom videohovoru vzhľadom na prebiehajúcu misiu MŽP na Expo Dubaj.

Rezort životného prostredia pripravuje podmienky poskytovania dotácií na obnovu 30-tisíc rodinných domov. V pláne obnovy je na tento účel vyčlenených 528 miliónov eur. Projekt obnovy rodinných domov zastrešuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).„Pôjde o dôležitý míľnik, ktorý pomôže Slovensku vo výraznejšom napredovaní zelenej transformácie. Predbežné podmienky výzvy odobrila aj Európska komisia a Národná implementačná a koordinačná autorita,“ dodal štátny tajomník MŽP Michal Kiča. Spustený je už webový portál www.obnovdom.sk, kde žiadatelia nájdu na jednom mieste všetky užitočné informácie, ako získať dotáciu na obnovu rodinného domu. SAŽP tiež pripravuje informačnú kampaň pre občanov o podmienkach získania dotácií na renováciu domov, ktorá bude prebiehať po celom Slovensku – tzv. roadshow.

Dôležitou súčasťou obnovy budov bude aj reforma nakladania so stavebným odpadom. MŽP chce zabezpečiť, aby bolo aspoň percent stavebného a demolačného odpadu zo stavieb opätovne využitých alebo zaslaných na recykláciu. Reformu chce ministerstvo uskutočniť v druhej polovici tohto roka. Strategická rada tiež prerokovala plány MŽP na dekarbonizáciu priemyslu a projekt Fit for 55. Strategická rada k Plánu obnovy a odolnosti SR konštatovala dobrú pripravenosť rezortu MŽP na dosiahnutie cieľa Plánu obnovy a odolnosti SR.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.07.2020
Silná kohézna politika v budúcom rozpočte EÚ 2021-2027 a pláne obnovy EÚ
Partneri Kohéznej aliancie upozornili členské štáty, že v dosiahnutom kompromise týkajúceho sa rozpočtu EÚ na roky 2021-2027 a pláne obnovy sa musia zachovať investície do miest a regiónov.
viac
10.11.2020
Informácie o aktuálnom stave ovzdušia ponúkne nová webová aplikácia
Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia a Slovenským hydrometeorologickým ústavom predstavuje webovú aplikáciu dnesdycham.sk s cieľom zvyšovať povedomie verejnosti v oblasti kvality ovzdušia na Slovensku.
viac
27.02.2021
Rezort regionálneho rozvoja s regiónmi o eurofondoch
Žiadatelia i prijímatelia dostanú ďalšiu odbornú pomoc pri príprave a realizácii projektov vďaka špecializovaným technickým sekretariátom pri Rade partnerstva, ako aj regionálnym centrám ministerstva.
viac
30.03.2021
Plán udržateľnej mobility BSK má vyvážiť pomer osobnej a verejnej prepravy
Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sa v pondelok 29. marca zišli na svojom XXVI. pracovnom zasadnutí. Na programe bolo celkovo 22 bodov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %