Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
26.11.2019 08:00

MŽP spustilo podporu budovania verejných kanalizácií a vodovodov


Minister životného prostredia László Sólymos. Snímka (tasr)


Minister životného prostredia László Sólymos v pondelok odštartoval výzvu, vďaka ktorej môžu mestá a obce na Slovensku získať podporu z Environmentálneho fondu na budovanie vodovodov a kanalizácií.


Dôraz sa bude klásť na obce a mestá do 2000 obyvateľov. V najbližších desiatich rokoch pôjde z Environmentálneho fondu ročne minimálne 50 miliónov eur do budovania vodárenskej infraštruktúry.       

"Celkovo ide o sumu pol miliardy eur na ďalších desať rokov. Kým doteraz bola maximálna výška dotácie na podobné projekty 200-tis. eur na každý rok, teraz je už do piatich miliónov eur," priblížil minister.       

Tvrdí, že pri budovaní kanalizácií na Slovensku je čo dobiehať. Minulý rok malo podľa jeho slov iba necelých 40 percent obcí vybudovanú čiastočne či celkom verejnú kanalizáciu. "Problémom čelia najmä obce pod 2000 obyvateľov. Menších obcí je na Slovensku 2262 a vybudovanú kanalizáciu z nich malo minulý rok len 615 obcí, to je menej ako 30 percent," upozornil na to Sólymos. Pri vodovodoch je situácia o trochu lepšia. Minulý rok malo verejný vodovod takmer 85 percent slovenských obcí.       

Riaditeľ Environmentálneho fondu Peter Kalivoda priblížil, že oprávnenými žiadateľmi sú obce alebo záujmové združenia právnických osôb, ktorých členmi sú len obce. Žiadateľ môže predložiť iba jednu žiadosť o poskytnutie dotácie, a to buď na verejný vodovod alebo na verejnú kanalizáciu. "Chceme tým pomôcť čo najväčšiemu počtu samospráv. Žiadosti je možné v tomto ročníku predkladať na Environmentálny fond do 23. decembra. Predpokladáme najmä záujem obcí, ktoré mali projekty pripravené aj v minulosti, no z rôznych dôvodov tieto projekty neboli úspešné. Maximálna výška dotácie na jednu žiadosť je päť miliónov eur," vysvetlil.       

Nastavená je aj podmienka päťpercentného spolufinancovania. Štát však pripravil možnosť realizovať toto spolufinancovanie aj prostredníctvom nekomerčného úveru, poskytnutého priamo Environmentálnym fondom. "Všetky žiadosti Environmentálny fond odborne posúdi a vyhodnotí. Som presvedčený o tom, že týmto krokom pomôžeme veľkému množstvu ľudí žijúcich v menších obciach," podotkol Kalivoda.       

Podporené budú projekty budovania verejných kanalizácií a vodovodov, ako napríklad budovanie stokovej siete, rekonštrukcia či rozšírenie čistiarní odpadových vôd, budovanie vodovodnej siete, ktorá využíva už existujúce vodárenské kapacity či malé vodárenské zdroje. Taktiež budovanie kanalizačných a vodárenských prípojok, ktoré sú na verejnom priestranstve.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.06.2016
Na likvidáciu čiernych skládok pôjde ďalších 7 miliónov eur
Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) sa rozhodol pokračovať v programe Veľké upratovanie Slovenska, s ktorým prišiel jeho predchodca Peter Žiga (Smer-SD). Pôjde o druhé kolo programu, v tom prvom sa prerozdelilo vyše deväť miliónov eur.
viac
19.06.2017
Výzvu ministra L. Sólymosa Deň pre Dunaj prijalo 35 samospráv
Výzvu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa spojiť sa pre Dunaj, vyčistiť jeho brehy, ale aj okolie obcí a miest v jeho blízkosti, prijalo 35 samospráv. Deň pre Dunaj, v rámci ktorého bude čistenie okolia veľtoku prebiehať, sa uskutoční v sobotu 24. júna.
viac
04.12.2017
100+1 projektov na zatepľovanie získalo podporu z envirozdrojov
Obciam a mestám pomohol Environmentálny fond pri znižovaní energetickej náročnosti sumou 10,5 milióna eur.
viac
12.12.2017
MŽP vyhlásilo výzvu zameranú na triedený zber
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) vyhlásilo výzvu pre najmenej rozvinuté okresy so zameraním na triedený zber. K dispozícii je pre nich 25 miliónov eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %