Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
27.11.2019 02:00

MŽP SR: Zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku je jednou z hlavných priorít


Ilustračná snímka, zdroj: glob.sk-zoznam


Ministerstvo životného prostredia deklaruje, že zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku je jednou z jeho hlavných priorít. Reaguje tak na utorkové vyhlásenie iniciatívy Za čisté ovzdušie, ktorá na základe svojich meraní upozornila na alarmujúce výsledky.


Tie ukázali hodnoty nebezpečných častíc i to, že vzduch, ktorý dýchajú ľudia v Bratislave, im škodí.  "Pri ochrane ovzdušia potrebujeme mať v prvom rade kvalitné údaje. Ministerstvo životného prostredia preto prostredníctvom Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) realizuje projekt rozšírenia a skvalitnenia monitoringu kvality ovzdušia na Slovensku," uviedol pre TASR hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák. V rámci projektu pribudne 15 kompletne nových vybavených automatických monitorovacích staníc, okrem iného aj v Pezinku. V Bratislave to bude v Rači, Podunajských Biskupiciach a vymenená stanica bude aj na Trnavskom mýte.       

"Ministerstvo urobilo v poslednom období v oblasti ochrany ovzdušia viacero zmien k lepšiemu. V roku 2017 sme presadili novú legislatívu, ktorá zavádza prísnejšie emisné limity aj pre stredne veľkých znečisťovateľov. Významným spôsobom sa zefektívnila informovanosť obyvateľov o smogovej situácii a umožnil sa aj vznik nizkoemisných zón v mestách a obciach. Konkrétnym riešeniam na zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku sa venuje aj Envirostratégia 2030," priblížil Ferenčák.       

Najnovším opatrením ministerstva v prospech ochrany ovzdušia je podľa jeho slov kotlová dotácia vo výške 35 miliónov eur, ktorá je určená na výmenu starých kotlov na tuhé palivo v domácnostiach za ekologické zariadenia na zemný plyn. "Európska únia nám zároveň nedávno schválila integrovaný projekt LIFE v hodnote 15 miliónov eur, zameraný na zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku," podotkol hovorca ministerstva. Poukázal aj na medzinárodné podujatie, ktoré sa uskutoční 28. a 29. novembra v Bratislave. "Ide o Európske fórum pre čistejšie ovzdušie - Clean Air Forum, ktorého cieľom je upriamiť pozornosť odbornej a politickej sféry na kvalitu ovzdušia, otvorene o nej diskutovať, hovoriť o konkrétnych dôsledkoch znečisteného ovzdušia na zdravie ľudí, ako hľadať účinné opatrenia na zlepšenie tohto stavu," vysvetlil.

Aj v súvislosti s organizovaním tohto fóra v utorok upozornili občianski aktivisti z iniciatívy Za čisté ovzdušie, že na viacerých miestach v Bratislave zaznamenali zvýšene hodnoty ultrajemných častíc, ale aj častíc PM 2,5 a PM 10. "Má to závažné dôsledky na celý organizmus," upozornila Dana Mareková z iniciatívy. Za kľúčové považuje, aby sa zlepšil zber dát. "Vyzývame kompetentných, aby skvalitnili merania, informovanosť verejnosti a realizovali opatrenia, ktoré môžu zlepšiť kvalitu ovzdušia," podotkla. To, že SHMÚ zvýši v Bratislave o niekoľko kusov počet meracích staníc, nepovažuje za úplne dostatočné. Poukazuje totiž na počet staníc v porovnateľnom českom Brne, ktorý bude aj naďalej vyšší oproti Bratislave. "Nie je to len z hľadiska počtu, ale z hľadiska toho, na čo sa zameriavajú meracie stanice," spresnila.       

Martin Kremler, vedúci odboru Monitorovania kvality ovzdušia SHMÚ, pre TASR uviedol, že ústav oceňuje mediálnu kampaň iniciatívy Za čisté ovzdušie. "Každá takáto akcia pomáha upriamovať pozornosť na problematiku kvality ovzdušia," povedal. Na margo slov Marekovej, že SHMÚ má v Bratislave štyri meracie stanice, pričom v porovnateľnom českom Brne je až desať, povedal, že štyri stanice Národného monitorovacieho systému kvality ovzdušia (NMSKO) SHMÚ v Bratislave boli obnovené a vybavené prístrojmi pomocou financií zo štrukturálnych fondov Európskej únie.       

"V pondelok (25. 11.) bola kompletne vymenená stanica na Trnavskom mýte. V rámci aktuálne prebiehajúceho projektu Skvalitnenie národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia sú plánované na území Bratislavy ďalšie dve meracie stanice. V blízkej budúcnosti tak bude SHMÚ merať kvalitu ovzdušia v šiestich lokalitách Bratislavy," podotkol Kremler s tým, že to bude o dve stanice viac, ako vlastní ČHMÚ v Brne. "Vlastníkom piatich staníc v Brne je totiž samotné mesto Brno a jedna patrí tretiemu subjektu. SHMÚ by privítal podobnú spoluprácu s Bratislavou, akú má ČHMÚ s Brnom," uviedol.       

SHMÚ podľa jeho slov v pondelok inovoval na svojom webe informovanie verejnosti o kvalite ovzdušia. Aktuálne koncentrácie znečisťujúcich látok sú v tabuľke podfarbované piatimi farbami podľa výšky nameranej hodnoty. "Zvýšila sa tým prehľadnosť ponúkaných dát pre laickú verejnosť," skonštatoval Kremler.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.06.2019
Medzinárodná konferencia - Ochrana vodných zdrojov 2O19
Voda je jedinečný a nenahraditeľný prírodný zdroj, ktorý vyžaduje našu ochranu aj v súvislosti s náročnými výzvami súvisiacimi s dopadmi zmeny klímy. Táto myšlienka dominovala v prezentáciách a diskusiách počas medzinárodnej konferencie Ochrana vodných zdrojov 2019
viac
09.01.2023
V okolí 42 škôl budú zisťovať mieru znečistenia ovzdušia pre dopravu
V okolí 42 škôl v rámci celého Slovenska budú zisťovať mieru znečistenia ovzdušia spôsobenú dopravou. Školy boli vybrané v rámci prvej výzvy projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (Populair).
viac
27.01.2023
Ako je znečistené ovzdušie škôl? Na niektorých práve prebiehajú merania
Aká je miera znečistenia ovzdušia v okolí škôl? To sa aktuálne snaží zistiť 42 škôl na Slovensku prostredníctvom Projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia (ďalej len „Populair“), ktorý realizuje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.
viac
26.04.2023
Ovzdušie najviac znečisťuje doprava, mesto deklaruje opatrenia
Najväčším znečisťovateľom ovzdušia v Bratislave je doprava. Uviedli to zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %