Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
15.02.2024 04:00

MŽP súhlasí s vybudovaním zariadenia na recyklovanie odpadu v Horovciach


Ilustračná snímka, zdroj: enviroportal


Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR súhlasí s vybudovaním zariadenia na spracovanie odpadov v Horovciach v okrese Michalovce. V rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) vydalo záverečné stanovisko. Vyplýva to zo zverejnenej dokumentácie.


Envirorezort odobril zámer spoločnosti Bioelektra Horovce na realizáciu zariadenia na materiálové zhodnocovanie nie nebezpečných odpadov na báze nespaľovacej technológie. Predpokladom je dodržanie príslušných platných právnych predpisov a splnenie podmienok a realizácie opatrení uvedených v záverečnom stanovisku zo 12. februára.         

V posudzovaných materiáloch k projektu firma uvádza, že "podstatou technologického procesu je autoklávovanie (fyzikálna sterilizácia) odpadu pred jeho následným automatickým triedením, vďaka čomu je odpad suchý, dekontaminovaný, bezpečný, bez emisií, zápachu a jeho triedenie je veľmi efektívne." Tento proces eliminuje všetky mikroorganizmy a transformuje biologicky rozložiteľný odpad. Viac ako 90 percent odpadu sa recykluje, zatiaľ čo menej ako desať percent končí na skládkach, čo zvyšuje efektivitu oproti existujúcim zariadeniam.         

Navrhované zariadenie na zhodnocovanie odpadov sa má nachádzať na hranici okresov Michalovce a Trebišov. Na zamýšľanej parcele je existujúca, ale neskolaudovaná obecná skládka tuhého komunálneho odpadu z 90. rokov. V časti parcely sú už vybudované niektoré objekty a infraštruktúra, ktoré sa využijú pre potreby nového zariadenia. Zámer do procesu EIA predložila spoločnosť ešte v roku 2021, náklady na realizáciu projektu odhadovali vtedy na desiatky miliónov eur.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.03.2017
O zálohovaní plastových fliaš a plechoviek envirorezort neuvažuje
Veľká Británia, podobne ako pred ňou aj jednotlivé štáty EÚ, vášnivo diskutuje o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek. Ako túto diskusiu vníma Ministerstvo životného prostredia SR?
viac
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
31.01.2019
Kde by Slovensko mohlo byť, keby zvládalo triediť všetky odpady rovnako?
Ak by sa Slovensku podarilo dosiahnuť rovnako vysokú mieru vytriedenia (a následnej recyklácie) vo všetkých odpadoch, ako pri vyzbieraných plastoch, skle, papieri (vrátane lepenky) a kovoch, mohla by sa krajina spod Tatier uchádzať o popredné miesta v európskom rebríčku úspešnosti recyklovania.
viac
01.02.2022
Aspoň 70 percent nie nebezpečného stavebného odpadu by sa malo zrecyklovať
Najmenej 70 percent hmotnosti nie nebezpečného stavebného a demolačného odpadu by sa malo opätovne použiť alebo zrecyklovať. K dispozícii by malo byť aj iné zhodnotenie materiálu zasypávaním, pri ktorom sa ako náhrada za iné materiály používa odpad.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %