Nedeľa 29.05.2022
Dnes má meniny 
Vilma
°C
15.11.2019 01:10

N. Kurilla: So zmenou klímy vieme stále niečo urobiť, musíme zmeniť myslenie


Ilustračná snímka SAŽP


So zmenou klímy vieme stále niečo spraviť. Môžeme spomaliť alebo eliminovať jej dosah. Povedal to štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Norbert Kurilla pri príležitosti otvorenia Medzinárodnej konferencie Zmena klímy 2019 - výzvy a riešenia.


Podotkol, že na zmiernenie účinkov zmeny klímy dokáže prispieť každý svojím malým krokom. "Zmenu klímy vnímame ako jednu z najväčších celospoločenských priorít súčasnosti. Verím v to, že ak nezačneme s radikálnymi krokmi teraz, tak potom sa nebudeme vedieť vyrovnať s vplyvmi na obyvateľstvo a ekosystémy," uviedol Kurilla.

Transformácia si bude vyžadovať zmenu v životnom štýle a prehodnocovanie súčasných priorít. "Aj z pohľadu štátu sa snažíme formovať politiku tak, aby reagovala na najliehavejšiu celospoločenskú výzvu a snažíme sa prijať opatrenia, ktoré budú hlavne efektívne," povedal.       

Tri hlavné myšlienky spojené so zmenou klímy sú podľa Kurillu - znižovanie emisií, prispôsobovanie sa emisiám a klimatické financovanie. "Potrebujeme radikálne zmeniť naše myslenie a znížiť emisie skleníkových plynov. Naše štúdie ukazujú, že je to možné, ale bude to nákladné. Náklady nečinnosti by boli vyššie, ako náklady prevencie a investície," vysvetlil štátny tajomník.       

Kurilla si tiež myslí, že existujú tri skupiny ľudí vzhľadom na zmenu klímy. Prvou je skupina ľudí, ktorá zmenu klímy stále odmieta, druhá je o nej presvedčená a mení svoj životný štýl. "Poslednou skupinou sú tí, ktorí nič nerobia a myslia si, že sa to všetko vyrieši za nich," poznamenal.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.04.2017
Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy
Keď je v lete v okolí obchodného centra v susedstve bratislavského Sadu Janka Kráľa teplota 33 stupňov, jeho čierna strecha je rozpálená na 50. V korunách stromov v sade je to však len 17,5 stupňa.
viac
21.06.2019
Medzinárodná konferencia - Ochrana vodných zdrojov 2O19
Voda je jedinečný a nenahraditeľný prírodný zdroj, ktorý vyžaduje našu ochranu aj v súvislosti s náročnými výzvami súvisiacimi s dopadmi zmeny klímy. Táto myšlienka dominovala v prezentáciách a diskusiách počas medzinárodnej konferencie Ochrana vodných zdrojov 2019
viac
07.03.2020
Vláda schválila nízkouhlíkovú stratégiu do roku 2030
Viaceré opatrenia, ktoré majú Slovensko posunúť bližšie k dosiahnutiu klimatickej neutrality, sú zhrnuté v Nízkouhlíkovej stratégii rozvoja SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050. Na štvrtkovom (5. 3.) rokovaní ju schválila vláda.
viac
09.06.2020
MŽP poskytlo 33 miliónov na protipovodňovú ochranu Malého Dunaja
Zníženiu rizika povodní a negatívnych dôsledkov zmeny klímy má pomôcť protipovodňová ochrana dolného úseku Malého Dunaja. Na jej tretiu etapu Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR poskytlo Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP) 33 802 024 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %