Na Chovateľskom dni bolo aj napriek nepriaznivému počasiu 2450 návštevníkov

Cieľom organizátorov je propagovať chov našich národných plemien hospodárskych zvierat, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou nášho kultúrneho a prírodného dedičstva. Za ich existenciou stojí dlhoročná práca našich dedov, chovateľov a šľachtiteľov. Zvieratá sú geneticky prispôsobené našim prírodným podmienkam a nenáročné na chov. Napriek tomu sa ich v súčasnosti chová len málo. „Podujatím si chceme uctiť prácu našich predkov. Národ bez histórie je stromom bez koreňov,“ dopĺňa František Staňo z OZ Chováme doma.
Návštevníci tento rok mohli vidieť kobylu norika muránskeho so žriebätkom, pinzgauský dobytok, bielu a hnedú krátkosrstú kozu, z oviec pôvodnú aj zošľachtenú valašku a cigáju. Volky plemena slovenský strakatý dobytok ťahali voz, na ktorom sa vozili najmä detskí návštevníci. Volský záprah viedol pán Pavel Žiak so synom. Pán Žiak z Vrchslatiny pri Hriňovej je jedným z posledných furmanov u nás, ktorý s volmi ešte stále pracuje v lese pri ťažbe dreva.
Z drobných zvierat mali bohaté zastúpenie králiky i holuby. Pri dreveniciach za potokom sa pásli slovenské biele husi a slovenské plemená hydiny dopĺňali sliepky oravky v rôznych farebných rázoch.
Obrovskému záujmu detí sa aj tento rok tešila maketa kravy-dojnice v životnej veľkosti, na ktorej si deti vyskúšali dojenie. Nielen detských návštevníkov oslovilo pútavé rozprávanie o živote včiel s ukážkovým úľom. Keďže na gazdovstvo patria aj psi, svoje zastúpenie mal aj slovenský čuvač a československý vlčiak.
“Pred štyrmi rokmi, keď sme toto podujatie organizovali po prvýkrát, ani sme nepredpokladali, aká bude odozva. Teší nás, že sme vyvolali záujem o naše národné plemená. Propagovať ich chceme i naďalej. Budúci rok plánujeme vydať knihu o našich národných plemenách pod názvom Slovenský statok. Autorom textov bude, spolu s chovateľskými organizáciami, pán Mudr. Michal Straka, Csc., ktorý nedávno vydal knihu o oravke,” hovorí František Staňo.
Sprievodný program podujatia
Organizátori poskytli priestor Slovenskému zväzu chovateľov, aby počas tohto ročníka zorganizovali celoštátne kolo vedomostnej súťaže mladých chovateľov a súťaž v králičom hope. Mladí víťazi vedomostnej súťaže získali ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a putovný pohár, víťazi pretekov v králičom hope zase ceny predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja.
Poobede po druhej hodine prebehol aj seminár na tému zachovania tradičného salašníctva ako kultúrneho a prírodného dedičstva horských regiónov. V príjemnej komornej atmosfére humna u Poništov účastníci otvorili diskusiu, ako zabrániť zániku tradičného salašníctva a teda, ako ho podporiť. Skanzenom sa rozliehal spev a hudba Vlasty Mudríkovej a Petra Staňa, FS Svrčinka zo Svrčinovca, FS Ozvena z Čierneho a FS Javorina z Kolačkova. Množstvo ľudí sa v obedných hodinách zúčastnilo i svätej omše s posvätením práce gazdov a ich zvierat. Atmosféru podujatia dotvárali aj remeselníci.
“Chcem sa poďakovať všetkým spoluorganizátorom a partnerom, chovateľom a chovateľským organizáciám, bez ktorých by to nešlo.” uviedol F. Staňo.
Podujatie organizovalo občianske združenie OZ Chováme doma, v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku, Kysuckým múzeom v Čadci, Žilinským samosprávnym krajom a Regionálnou anténou Národnej siete rozvoja vidieka SR pre Žilinský kraj. Konalo sa pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja. Podujatie finančne podporil Žilinský samosprávny kraj a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Prezentáciu zvierat na výstave zabezpečil Zväz chovateľov koní Slovenska, Zväz chovateľov pinzgauského dobytka, Zväz chovateľov slovenského strakatého dobytka, Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku, Slovenský zväz chovateľov a kluby zastrešujúce slovenské plemená drobných zvierat, Slovenský zväz včelárov, Klub chovateľov československého vlčiaka a Klub chovateľov slovenských čuvačov.
Viac informácií na www.chovamedoma.sk.