Streda 27.05.2020
Dnes má meniny 
Iveta
°C
20.05.2020 04:00

Na detskej železnici pribudnú mladí železničiari a linka retroautobusu


Snímka zdroj: (fecebook.com).


Možnosť stať sa železničiarom v detskom veku ponúka záujemcom aj tento rok Košická detská historická železnica. Nábor mladých železničiarov sa uskutoční v sobotu 30. mája na nástupnej stanici železničky v Čermeli. Informovalo tom občianske združenie (OZ) Detská železnica Košice.


Pozvaní sú všetci, ktorých okrem koľajníc zaujíma aj história, záchrana pamiatok a dobrovoľníctvo. Ponuka je prioritne určená pre žiakov základných a stredných škôl z Košíc a blízkeho okolia. Záujemcovia o službu na železničke získajú ešte v ten istý deň základné školenie o bezpečnosti a poučenie o práci. „Nováčik získa tiež preukaz, originálne tričko a šatku Klubu mladých železničiarov. Každý si bude môcť tiež vyskúšať prestavenie výhybky, vypravenie vlaku alebo absolvovať prvú kontrolu cestovných lístkov vo vagónoch,” popisuje program náboru riaditeľ Košickej detskej historickej železnice Ľubomír Lehotský. Záujemca o členstvo v Klube mladých železničiarov by podľa neho mal mať minimálne deväť rokov, istú samostatnosť, schopnosť počúvať a mať veľa chuti učiť sa nové veci a pomáhať iným.

Občianske združenie sa snaží skvalitňovať prácu s mládežníkmi aj na základe podmienok certifikátu kvality manažmentu dobrovoľníkov a dobrovoľníčok "S dobrovoľníkmi to vieme!", ktorý odborne a certifikačne zastrešuje Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií v Banskej Bystrici. V tomto roku združenie ašpiruje na najvyšší stupeň kvality. „Základný štandard kvality sme získali ešte v roku 2018. Po zapracovaní ďalších opatrení a systému práce s dobrovoľníkmi by sme už v tomto roku mali dosiahnuť najvyšší štandard, ktorý predstavuje ideálny stav kvality práce s dobrovoľníkmi. V Košickom kraji tak budeme druhí, ktorým sa ho doposiaľ podarilo získať,” uviedol koordinátor dobrovoľníckych aktivít na detskej železnici Jozef Mačaj.

Podmienky náboru sú prístupné na webstránke www.detskazeleznica.sk. Na Slovensku ide o vôbec jediný klub mladých železničiarov - dobrovoľníkov. Vznikol ešte v roku 2012 a dnes má takmer sto členov.

Od nedele (24. 5.) sa v Košiciach rozbehnú aj jazdy historického autobusu, ktorý návštevníkov dovezie k železničke. Linka povedie zo staničky v Čermeli cez Amfiteáter, popred magistrát, Moldavskú, Námestie Osloboditeľov, železničnú stanicu a cez Námestie Maratónu mieru opäť zamieri do Čermeľa. „Autobus začne premávať v dvojtýždňových intervaloch a počas nedele zakrúži po uliciach mesta až päťkrát,” priblížil Martin Schwarz, predseda OZ Veterán Bus Diamant, ktorý jazdy pripravil v spolupráci s detskou železnicou. Vstupenky bude možné kúpiť priamo v autobuse.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.09.2016
Kam vyrazia nostalgické a historické vlaky na východe počas jesene?
Teplé slnečné lúče a krásy východného Slovenska si môžete na jeseň vychutnať aj vďaka mimoriadne bohatej ponuke pripravovaných nostalgických vlakov. Až do polovice októbra vyrazia na trať každý víkend.
viac
16.03.2017
Za pamiatkami UNESCO na Spiši vás odvezie motoráčik
Organizácia Košice Región Turizmus pripravila pre všetkých turistických nadšencov jedinečné nostalgické jazdy VLAKOM ZA UNESCOM. Prvý vláčik vyráža z Košíc na gotický Spiš už 2. apríla.
viac
14.06.2017
Detská železnica hľadá mladých železničiarov
Populárna Košická detská historická železnica hľadá nových mladých nadšencov železničnej dopravy, ktorí sa stanú členmi Klubu mladých železničiarov. Košická železnička totiž ako jediná na Slovenku umožňuje deťom vo veku od siedmych rokov podieľať sa pod vedením dospelých na chode železnice.
viac
28.12.2017
Detský Silvester na železnici aj v tomto roku
Detský Silvester na trati bude aj v tomto roku, no o deň skôr! Navyše výnimočne nie v Čermeľskom údolí, ale na „veľkej“ železnici s odchodom z Hlavnej stanice už túto sobotu o 9:30 hod.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %