Pondelok 11.12.2023
Dnes má meniny 
Hilda
°C
05.04.2023 10:35

Na Fiľakovskom hrade sa opäť uskutoční Palócka Veľká noc


Ilustračná snímka.


Na Fiľakovskom hrade sa i tento rok uskutoční tradičná Palócka Veľká noc. V poradí 16. ročník podujatia na Veľkonočný pondelok (10. 4.) verejnosti priblíži maďarské i slovenské tradície. Informovala o tom riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Fiľakovo Eva Tóthová.


"Návštevníci si môžu vyskúšať rôzne techniky zdobenia vajíčok, naučiť sa základy zdobenia perníkov a vyhotoviť si veľkonočné figúrky z pálky. Deti sa môžu tešiť aj na rozprávkový kútik, ručne poháňaný kolotoč, rôzne súťaže zručnosti, jazdu na koni a lukostreľbu," priblížila Tóthová.

Súčasťou Palóckej Veľkej noci bude tiež jarmok, ktorý sa bude konať na nádvorí hradu a Podhradskej ulici. Chýbať nebudú ani požehnanie jedál, veľkonočné vinše či tradičné polievanie. Organizátori podujatia pripravili pre verejnosť aj bohatý kultúrny program. Na javisku pod holým nebom sa predstavia slovenské i maďarské folklórne súbory či hudobníci.

Súčasťou programu Palóckej Veľkej noci budú aj stále a dočasné expozície Hradného múzea vo Fiľakove. Podujatie podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. V prípade nepriaznivého počasia sa koncerty budú konať v priestoroch fiľakovského kultúrneho strediska.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.08.2022
Hradné hry priblížia dejiny mesta a okolia od neskorého stredoveku
Tohtoročné Fiľakovské hradné hry návštevníkom priblížia dejiny Fiľakova a jeho okolia v období od neskorého stredoveku až po druhú svetovú vojnu.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
30.03.2023
Miestni obyvatelia budú vítať jar na tradičnom podujatí
Levočania budú po roku opäť vítať jar na tradičnom podujatí, tentoraz sa uskutoční v priestoroch historického mestského divadla.
viac
30.06.2023
Folklórny festival Východná ponúkne celovečerné aj vzdelávacie programy
Celovečerné programy, víťazov celoštátnych súťaží aj vzdelávacie programy pre deti a dospelých pripravili organizátori pre návštevníkov tohtoročného Folklórneho festivalu Východná. Podujatie sa začína v piatok a potrvá do nedele 2. júla.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %