Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
23.04.2024 10:05

Na Gemeri štartujú Župné dni, ich vyvrcholením bude Župné mestečko


Snímka zdroj: Košicak.sk


V regióne Gemer sa v pondelok začínajú päť dní trvajúce Župné dni Košického samosprávneho kraja (KSK). Vyvrcholením festivalu, ktorého súčasťou budú viaceré aktivity i predstavenie činnosti krajských organizácií, bude v piatok (26. 4.).


Župné mestečko na Námestí baníkov v Rožňave. TASR o tom informovala hovorkyňa predsedu KSK Katarína Strojná.         

Počas Župných dní budú na Gemeri otvorené dvere krajských inštitúcií. Pripravené sú diskusie, workshopy či iné aktivity v Baníckom múzeum v Rožňave, Gemerskom osvetovom stredisku i Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského. Súčasťou Župných dní je aj kultúrny program v podobe rožňavského Divadla Actores či festival duševného zdravia pre študentov. KSK chce na Gemeri predstaviť aj značky Regionálny produkt a Tradičný výrobok Košického kraja.         

"Budú sa používať na označenie remeselných a ľudovo-umeleckých výrobkov z prírodných zdrojov so zaručeným pôvodom z nášho kraja a jedinečným vzťahom k regiónom Gemera, Spiša, Abova a Zemplína. Značka bude garantovať jedinečnú kvalitu lokálnych výrobkov. Koordinátorom regionálneho označenia sa stane Remeselnícky inkubátor, zriadený pri župnom Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave," priblížil predseda KSK Rastislav Trnka.         

Vyvrcholením Župných dní sa stane v piatok na Námestí baníkov v Rožňave Župné mestečko. Návštevníkom prinesie gastrozónu, eko-, detskú a relax zónu, ale tiež prezentáciu remesiel, burzu oblečenia či kultúrny program. V nasledujúcich týždňoch budú Župné dni pokračovať v Spišskej Novej Vsi, Michalovciach a Košiciach, tento rok sú venované najmä 100. výročiu prvého zasadnutia zastupiteľstva Košickej župy.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.05.2016
Nová cyklotrasa spája Gemer a Malohont s Horehroním
Cyklocesta Plačkova – Svetlá, ktorú v pondelok 16. 5. otvorili neďaleko horského priechodu Zbojská pri Tisovci v okrese Rimavská Sobota, umožňuje cyklistom nový bezpečný spôsob prepravy medzi dvomi regiónmi.
viac
22.03.2018
Rozvoj regiónu Gemera a Malohontu sa bez kvalitných komunikácií nepohne vpred
V Rimavskej Sobote sa 8. februára uskutočnil snem Regionálneho združenia miest a obcí Gemera a Malohontu. Združenie miest a obcí Slovenska na rokovaní zastupoval podpredseda ZMOS a predseda Komory obcí Ľubomír Lõrincz.
viac
25.06.2020
Prestupná stanica na Šopisku bude oporným bodom Huculskej magistrály
Novým oporným bodom Huculskej magistrály sa stala prestupná stanica pri chate Šopisko v lokalite Skorušina neďaleko Klenovca v Rimavskosobotskom okrese, ktorú v stredu (24. 6.) oficiálne odovzdali do užívania.
viac
02.05.2022
Odštartovali ďalšiu fázu projektu Centrá obnovy Gemera
Nezisková organizácia Obnovme Gemer spustila v týchto dňoch ďalšiu fázu projektu Centrá obnovy Gemera. Cieľom je rozšírenie dobrých skúseností v rámci regiónu a vytvorenie priestoru na dialóg medzi miestnymi komunitami a odborníkmi v oblasti regionálneho rozvoja.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %