Nedeľa 29.03.2020
Dnes má meniny 
Miroslav
°C
19.08.2019 10:05

Na hrade Lednica upálili bosorku


Hrad Lednica, snímka zdroj: hradlednica.sk


Noc hradov a zrúcanín vyvrcholila v sobotu (17. 8.) večer na hrade Lednica upálením bosorky. Tajomné ruiny zahalené rúškom noci, stredoveká ohňová šou či sokoliarske vystúpenie prilákali na hrad nad obcou Lednica neďaleko Púchova množstvo návštevníkov.


„Bohatý program sme si pripravili už od obeda. Boli to napríklad sprevádzanie po hrade, návšteva obnoveného hradného sadu či kuchyňa starých materí s pôvodnými lednickými receptmi. Vystupovali tiež sokoliari s dravcami. Pripravené boli i upálenie bosorky a ohňová šou po zotmení,“ priblížil sprievodca na hrade Lednica Ľuboš Červený s tým, že osvetlený hrad ponúkol návštevníkom možnosť zahliadnuť unikátne historické priestory v inom svetle.       

Podľa Jozefa Tomíka zo sokoliarskej skupiny Aquila z Bojníc sa upálenie bosorky snažia stvárniť humoristicky. „Ľudia kedysi verili, že keď niečo lietalo ponad domy, boli to strigy, bosorky, no v podstate to boli nočné dravce. Počas našich vystúpení sa majú ľudia možnosť dozvedieť, že to neboli naozajstné strigy. Keďže verili na upaľovanie bosoriek, pripravili sme si na to parodickú scénku. Upálime bosorku i svokru, ale je to naozaj len sranda,“ načrtol.       

Tohtoročná sezóna na hrade Lednica je z hľadiska návštevnosti i odvedených prác veľmi dobrá, zhodnotil sprievodca. „Odviedli sme kus poctivej práce. Do konca septembra budeme pokračovať v murárskych prácach. Hrad bude pre návštevníkov otvorený do konca októbra, ak bude dobré počasie, možno aj počas novembra. V zime je hrad z bezpečnostných dôvodov uzatvorený,“ povedal Červený.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2016
Vývoz odpadu – ako bude prebiehať v mestách počas veľkonočných sviatkov?
Veľkonočné sviatky sú tu onedlho a pravdepodobne si už mnoho z vás zveľaďuje a upratuje svoju domácnosť. S tým súvisí aj zbavovanie sa bežného zmesového komunálneho odpadu či odpadu, ktorý patrí do triedeného zberu.
viac
04.01.2017
Na Troch kráľov bude arktická zima
Meteorológovia očakávajú na Troch kráľov (6. 1.) prvý arktický deň tejto zimy. Teploty cez deň klesnú na mínus deväť až mínus 15 stupňov Celzia, na juhu západného a stredného Slovenska na mínus štyri až mínus osem stupňov Celzia.
viac
13.03.2018
Dom ľudového bývania ponúkne inšpiráciu na veľkonočnú výzdobu
Inšpiráciu na veľkonočnú výzdobu ponúkne návštevníkom Domu ľudového bývania v Šali podujatie Veľká noc v domčeku. Výstavu kraslíc doplnia ukážky zdobenia kraslíc rôznymi technikami či ukážky pletenia korbáčov. Podujatie sa uskutoční 27. a 28. marca.
viac
06.04.2018
Tento víkend v znamení chutí, športu, dizajnu a cestovania.
Špacírka po Račanských pivnicách, Víkend lahodných chutí, Aprílový burzoblšák, ČSOB maraton, Jarné Vegánske hody, Cestovateľský festival Cestou necestou, Bratislavský ČSOB maratón, či Nočné prehliadky Modrou ponúknu naozaj pestrý program v regióne!
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %