Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
18.04.2016 03:00

Na kanalizáciu v Čereňanoch a Oslanoch dostanú vodári peniaze z EÚ


(int)


Vybudovania kanalizačnej siete by sa mali v blízkom období dočkať Čereňany a Oslany v okrese Prievidza.


Na odkanalizovanie dvojice hornonitrianskych obcí dostane investor projektu, ktorým je Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS), a.s., Banská Bystrica, nenávratný finančný príspevok (NFP) z fondov Európskej únie. TASR o tom informoval starosta Čerenian Ján Mokrý.       

Zdroje na odkanalizovanie obcí schválilo vodárenskej spoločnosti Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ako riadiaci orgán pre Operačný program Kvalita životného prostredia. Výška NFP predstavuje najviac 11.650.702,97 eura, celkové oprávnené výdavky projektu 12.945.225,92 eura. Jeho spolufinancovanie má byť zabezpečené zo štátneho rozpočtu       

Dodávateľa prác vyberá StVS už cez verejnú súťaž, pričom predmetom zákazky je odkanalizovanie Čerenian a Oslian a vybudovanie čistiarní odpadových vôd (ČOV) v oboch obciach. V Čereňanoch je väčšina obecnej kanalizácie už vybudovaná. Vodári tam preto plánujú v rámci prvej etapy popri vybudovaní ČOV odvedenie splaškových vôd z najviac osídlenej časti obce, ktorá sa nachádza pod štátnou komunikáciou do Prievidze, druhá etapa počíta s dobudovaním kanalizácie v zostávajúcej časti sídla. Stavba v Oslanoch rieši odkanalizovanie obce a vybudovanie čistiacej stanice.       

Náklady na realizáciu investície odhadla vodárenská spoločnosť na 12 884 012  eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Svoje ponuky mohli záujemcovia o zákazku predkladať do 30. decembra 2015. Kritériom pre výber víťaza súťaže je najnižšia cena.       

Zmluvy o budúcich zmluvách, ktoré riešia budúce napojenie domácností na kanalizáciu, podpísalo v Čereňanoch podľa Mokrého 92 % obyvateľov. Ako skonštatoval, realizácia investície jednoznačne zlepší kvalitu života v oboch obciach.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.11.2020
Kultúrno-kreatívne centrá dostávajú zelenú
Ministerka kultúry SR Natália Milanová podpísala prvé rozhodnutia o schválení projektov na budovanie kreatívnych centier. Na prvé štyri projekty predložené v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) sa rozdelí nenávratný finančný príspevok 43,5 milióna eur.
viac
11.11.2020
Pomoc bezdomovcom a poskytovateľom sociálnych služieb
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR podáva pomoc bezdomovcom, ale aj poskytovateľom sociálnych služieb.
viac
21.12.2020
Pezinok bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom 24,7 milióna eur
Mesto Pezinok bude v roku 2021 hospodáriť s rozpočtom 24,7 milióna eur. Bežný a kapitálový rozpočet je schodkový, preto sa na dofinancovanie použijú prostriedky z rezervného fondu. Mestský rozpočet schválili pezinskí poslanci na svojom decembrovom zasadnutí.
viac
02.08.2021
Rezort regionálneho rozvoja pomôže v regiónoch zlepšiť prístup k pitnej vode
Slovenské regióny potrebujú viac investovať do kvality vzdelávania, životného prostredia a moderných služieb. Potrebujú však vyriešiť aj akútne problémy s prístupom k pitnej vode, kanalizačnou a cestnou infraštruktúrou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %