Štvrtok 09.04.2020
Dnes má meniny 
Milena
°C
18.04.2016 03:00

Na kanalizáciu v Čereňanoch a Oslanoch dostanú vodári peniaze z EÚ


(int)


Vybudovania kanalizačnej siete by sa mali v blízkom období dočkať Čereňany a Oslany v okrese Prievidza.


Na odkanalizovanie dvojice hornonitrianskych obcí dostane investor projektu, ktorým je Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS), a.s., Banská Bystrica, nenávratný finančný príspevok (NFP) z fondov Európskej únie. TASR o tom informoval starosta Čerenian Ján Mokrý.       

Zdroje na odkanalizovanie obcí schválilo vodárenskej spoločnosti Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ako riadiaci orgán pre Operačný program Kvalita životného prostredia. Výška NFP predstavuje najviac 11.650.702,97 eura, celkové oprávnené výdavky projektu 12.945.225,92 eura. Jeho spolufinancovanie má byť zabezpečené zo štátneho rozpočtu       

Dodávateľa prác vyberá StVS už cez verejnú súťaž, pričom predmetom zákazky je odkanalizovanie Čerenian a Oslian a vybudovanie čistiarní odpadových vôd (ČOV) v oboch obciach. V Čereňanoch je väčšina obecnej kanalizácie už vybudovaná. Vodári tam preto plánujú v rámci prvej etapy popri vybudovaní ČOV odvedenie splaškových vôd z najviac osídlenej časti obce, ktorá sa nachádza pod štátnou komunikáciou do Prievidze, druhá etapa počíta s dobudovaním kanalizácie v zostávajúcej časti sídla. Stavba v Oslanoch rieši odkanalizovanie obce a vybudovanie čistiacej stanice.       

Náklady na realizáciu investície odhadla vodárenská spoločnosť na 12 884 012  eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Svoje ponuky mohli záujemcovia o zákazku predkladať do 30. decembra 2015. Kritériom pre výber víťaza súťaže je najnižšia cena.       

Zmluvy o budúcich zmluvách, ktoré riešia budúce napojenie domácností na kanalizáciu, podpísalo v Čereňanoch podľa Mokrého 92 % obyvateľov. Ako skonštatoval, realizácia investície jednoznačne zlepší kvalitu života v oboch obciach.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.05.2016
Web slovenského predsedníctva v Rade EÚ www.eu2016.sk je spustený
Predsednícky web bol spustený dnes, 9. mája 2016, keď si zároveň ako členská krajina EÚ pripomíname Deň Európy.
viac
24.10.2016
Monitorovací výbor pre OP EVS schválil zámery deviatich národných projektov
Monitorovací výbor pre Operačný program Efektívna verejná správa (OP EVS) schválil v piatok (21.10.) predložené zámery deviatich národných projektov. Členovia výboru sa stretli na svojom šiestom zasadnutí.
viac
15.12.2016
Veľká nespokojnosť so stavom demokracie v SR ženie ľudí k extrémizmu
Až 40 % ľudí považuje kvalitu demokracie na Slovensku za skôr zlú až mizernú. Naopak, spokojných so stavom demokracie je iba približne štvrtina Slovákov (26 %).
viac
19.05.2017
Výzva na predkladanie žiadostí o grant Fondu pre azyl, migráciu a integráciu
Ministerstvo vnútra SR ako zodpovedný orgán fondov pre oblasť vnútorných záležitostí vyhlásilo dňa 4. apríla 2017 otvorenú výzvu na predkladanie žiadostí o grant Fondu pre azyl, migráciu a integráciu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %