Streda 27.09.2023
Dnes má meniny 
Cyprián
°C
26.07.2019 01:05

Na medzinárodnom dni sa v Prešove stretnú nepočujúci


Ilustračný výrez plagátu


V Prešove sa po 17 rokoch stretnú nepočujúci. V dňoch 27. a 28. septembra sa tam uskutoční Medzinárodný deň nepočujúcich (MDN), ktorý má na Slovensku 42-ročnú tradíciu.


Tento rok je podujatie podľa tlačovej referentky Mestského úradu v Prešove Lenky Šitárovej o to výnimočnejšie, pretože sa spája so 60. výročím založenia Športového klubu nepočujúcich v Prešove.       

"Cieľom MDN 2019 je najmä prezentácia nepočujúcich ako rovnocennej komunity na Slovensku a zachovanie posunkového jazyka, ktorý je zaradený do kultúrneho dedičstva. Podujatie budú sprevádzať najmä odborné semináre, medzi nimi aj seminár o osobnej asistencii, tlmočníckej službe, online tlmočení či zamestnávaní zdravotne postihnutých ľudí. Nebude chýbať ani zábava. Účastníkov čaká množstvo športových disciplín či spoločenský večer," uviedla Šitárová.       

Na rôznych miestach v Prešove sa budú hrať rozličné športy. V priestoroch Strednej priemyselnej školy strojníckej to bude futsal a volejbal, v Spojenej škole Pavla Sabadoša na Duklianskej ulici sa zas bude hrať stolný tenis.       

"Na Jazdeckej ulici si na svoje prídu všetci nadšení bowlingoví hráči a tí menej aktívni športovci si budú môcť v priestoroch klubovne Krajského centra Asociácie nepočujúcich Slovenska v Prešove zahrať šípky či poker," doplnila Šitárová.       

Podujatie vyvrcholí medzinárodným futbalovým zápasom starých pánov vo futbale medzi nepočujúcimi z klubu v Prešove a Prahe. Hrať sa bude v areáli ihriska na Mukačevskej ulici v Prešove.       

Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o komunite nepočujúcich na Slovensku a v Prešove, ich aktivitách či posunkovom jazyku, bude počas MDN 2019 na Hlavnej ulici pripravený informačný stánok.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2017
Prešovský kraj oslávi "svoj deň" bohatým programom
Vo štvrtok 5. októbra sa uskutoční po desiatykrát Deň Prešovského kraja. Malé jubileum otvorí aj tento raz dvere samotného Úradu PSK v Prešove, kde až do 17. hodiny čaká na návštevníkov atraktívny program.
viac
08.04.2019
V Hlohovci si pripomenú Medzinárodný deň Rómov
Mestský úrad v Hlohovci spoločne so spojenou školou organizuje v utorok (9. 4.) kultúrno-vzdelávacie podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov. TASR o tom informovala Zuzana Hrinková Siebenstichová z mestského úradu.
viac
26.04.2019
Lesnícke dni chcú živou učebňou čo najviac priblížiť ľudí k lesu
Les ako živá učebňa je témou piatkového otvorenia Lesníckych dní vo Zvolene. Organizátori každoročne prichádzajú s novou témou, tohtoročnou sú Lesy a vzdelávanie, ktorú vyhlásila Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) ako nosnú pre tohtoročný Medzinárodný deň lesov.
viac
12.09.2023
NASA vybrala za snímku dňa fotografiu, ktorá vznikla pri Prešove
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok vybral ako prestížnu astronomickú snímku dňa fotografiu, ktorá vznikla v sobotu (9. 9.) neďaleko obce Záhradné v okrese Prešov. Na snímke je jasná planéta Venuša a kométa Nishimura.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %