Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
30.12.2019 08:25

Na miestne dane si od nového roka priplatia aj Horehronci


Brezniansky primátor Tomáš Abel. Snímka zdroj: mesto Brezno.


Obedy zadarmo, chodníkový zákon, zníženie základu dane pre fyzické osoby či zvyšovanie miezd vo verejnej správe, to všetko spôsobí horehronskej metropole od budúceho roka výpadok z rozpočtu okolo 1,5 milióna eur.


Mesto Brezno, podobne ako iné samosprávy, musí preto od nového roka pristúpiť k nepopulárnemu opatreniu v podobe zvýšenia miestnych daní. Inak by muselo obmedziť služby pre občanov. Konštatoval to brezniansky primátor Tomáš Abel.       

"Posledné dva roky počúvame vyjadrenia, ako sa mestám a obciam zvýšili príjmy, no na druhej strane sa málo hovorilo o pomerne zvýšených výdavkoch. V krátkom čase a bez riadneho legislatívneho procesu s výpočtom dosahov na samosprávu prišli obedy zadarmo, chodníkový zákon, zníženie základu dane pre fyzické osoby a zvyšovanie miezd vo verejnej správe. Rozumiem, že mnohé opatrenia sú na prvý pohľad dobré, avšak nám to bez prípravy spôsobilo značné problémy a v konečnom dôsledku s dosahom na obyvateľa. Preto sme museli rýchlo reagovať a prijať i nepopulárne opatrenia, aby sme nemuseli len kúriť a svietiť," zdôraznil Abel.       

Ako poznamenal, mesto len vlani stála zimná údržba v dôsledku chodníkovej novely takmer o 80 000 eur viac než v predchádzajúcom roku. V súvislosti s nárastom počtu obedov muselo tiež doplniť vybavenie jedální a prijať ďalších zamestnancov, čo zaťažilo mestský rozpočet zhruba o 200 000 eur.       

Brezno pristúpi od 1. januára 2020 k zvýšeniu daní z nehnuteľností, ktoré sa nemenili od roku 2012. Ako informuje webová stránka mesta, daň z bytov za každý aj začatý štvorcový meter podlahovej plochy bytu nachádzajúceho sa v bytovom dome stúpne na 0,3 eura, za nebytové priestory, ktoré neslúžia na podnikanie, na jedno euro, za nebytové priestory, ktoré sa využívajú na podnikanie, na 3,20 eura a za priestory slúžiace ako garáž na 1,07 eura. Z pôvodných 30 na 40 percent sa však zvýši úľava z daňovej povinnosti na stavby na bývanie a byty vo vlastníctve fyzických osôb, ktoré sú staršie ako 62 rokov alebo sú držitelia preukazu zdravotne ťažko postihnutého, prípadne v hmotnej núdzi.       

"Snažili sme sa, aby to bolo čo najcitlivejšie zvýšenie, pri mnohých daniach sa bavíme o pár centoch na občana v rámci mesiaca. Obyvateľ, ktorý vlastní byt s rozlohou 60 štvorcových metrov, zaplatil pred zvýšením ročnú daň 10,80 eura. Po novom to bude 18 eur za rok, čo predstavuje zvýšenie 0,60 eura za mesiac," vysvetlil Abel.       

Dodal, že mesto urobilo viaceré opatrenia, týkajúce sa výdavkovej časti, prehodnotilo niektoré zmluvy, kde ušetrí desaťtisíce eur v budúcom roku, a zaoberalo sa aj výdavkami v rámci miest na úrade, kde tiež ušetrí.       

"Osobne som viackrát odmietol zvýšenie platu poslancami, ktorý mi zastupiteľstvo zvyšovalo naposledy v roku 2015. Takže nie je to len o tom, že zvýšime dane a neurobili sme nič iné," zdôraznil brezniansky primátor.       

Brezňania si mierne priplatia aj za komunálny a drobný stavebný odpad. Poplatok sa šesť rokov nemenil, napriek tomu, že stúpli náklady za jeho uloženie, zhodnocovanie a manipuláciu.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.01.2018
Ombudsmanka sa obrátila na ÚS - deti nemôžu byť viazané platiť za odpad
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR s návrhom o posúdenie súladu zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady s ústavou.
viac
03.05.2021
ZMOS vypracoval manuál ku kuchynskému bioodpadu a miestnym daniam
Združenie miest a obcí Slovenska dáva do pozornosti newsletter, ktorý je vypracovaný k dvom témam: k povinnostiam miest a obcí vo vzťahu k triedenému zberu kuchynského bioodpadu a k zmene v oslobodení/znížení miestnych daní.
viac
15.10.2022
Schválili novelu o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálny odpad
Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.
viac
02.01.2024
V novom roku sa Brezňania nemusia obávať zvyšovania daní a poplatkov
Mesto Brezno vstúpi do nového roka s vyrovnaným rozpočtom bez toho, aby muselo zvyšovať dane a poplatky. Urobilo tak už v minulom roku. Rozpočet na rok 2024 je reálny, vyrovnaný a podľa primátora Tomáša Abela, hoci zostaviť ho bolo veľmi náročné, mestu sa to podarilo.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %