Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
20.09.2023 03:50

Na mimoriadnom sneme ZMOS v Žiline schválili novelu stanov a rozšírenie priorít


Na snímke vpravo predseda Združenia obcí a miest Slovenska (ZMOS) Jozef Božík počas brífingu k záverom z rokovania 35. mimoriadneho snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v stredu 20. septembra 2023 v Žiline. FOTO TASR - Daniel Stehlík


Novelu stanov a rozšírenie priorít Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) schválili v stredu dve stovky delegátov na mimoriadnom sneme v Žiline. Na tlačovej konferencii po rokovaní snemu o tom informoval predseda ZMOS Jozef Božik.


Stanovy podľa neho definujú, že ZMOS má ako nestranícka organizácia právo rokovať na účel dosahovania cieľov so všetkými relevantnými politickými stranami. "Uvedomujeme si, že v parlamente sa prijímajú zákony, ktoré majú dosah na kvalitu poskytovaných služieb a života občanov. Prvýkrát v histórii sme podpísali memorandá s väčšinou politických strán, ktoré sú relevantné a v prieskumoch verejnej mienky majú viac ako päť percent," povedal Božik.         

Podotkol, že ZMOS sa snaží vytvoriť priestor aj pre stovky odborníkov z radov starostov a primátorov, ktorí majú ambíciu angažovať sa v jednotlivých sekciách. "Nové stanovy nielen zvyšujú počet sekcií, ale aj počet členov v nich. Vytvárame priestor aj pre tých, ktorí nie sú členmi Rady ZMOS. Práve preto, lebo sa chcú angažovať a vďaka skúsenostiam predkladať návrhy, ktoré v konečnom dôsledku skvalitnia život v samosprávach," uviedol.         

ZMOS bude prvýkrát v histórii asociovať aj slovenské obce zo zahraničia. "Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí nás informoval, že slovenskí starostovia zo zahraničia pociťujú slabý kontakt so Slovenskom a organizáciami, ktoré sa venujú samosprávam. Práve preto chceme, aby v rámci asociovaného členstva boli súčasťou ZMOS aj obce mimo územia SR, kde žijú výrazným spôsobom zastúpené slovenské menšiny," skonštatoval Božik.         

Do novej funkcie čestného predsedu zvolili na mimoriadnom sneme dlhoročného predsedu ZMOS Michala Sýkoru, ktorý bude súčasťou Predsedníctva a Rady ZMOS. "Potrebujeme čím skôr doriešiť veci, ktoré cítime ako dlhy či krivdu voči nám. Cítime 'poďakovanie' za to, čo sme dokázali urobiť za dlhé roky, keď bola samospráva ako celok jedna z najdôveryhodnejších organizácií. Pre nás je najkomplikovanejšie, že nemáme finančné prostriedky, ktoré potrebujeme a s ktorými sme počítali," uzavrel Sýkora.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.05.2018
Priority 29. snemu ZMOS
Bratislava – 25. mája 2018 – V poradí 29. snem Združenia miest a obcí Slovenska sa uskutočnil v dňoch 23. a 24. mája 2018 v Bratislave. Delegáti v jeho závere schválili priority pre nadchádzajúce obdobie.
viac
12.09.2018
Ocenenie spolupráce medzi ZMOS a SMO ČR pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR
Mimoriadny snem nášho partnerského združenia Svazu měst a obcí České republiky nebol len o aktuálnych témach českých miest a obcí, ale aj o ocenení spolupráce medzi našimi partnerskými združeniami.
viac
09.09.2021
Snem určil jasné priority ZMOS
Delegáti 31. snemu Združenia miest a obcí Slovenska na dvojdňovom sneme zadefinovali a v programovej konferencii vyprecizovali priority pre nadchádzajúce obdobie.
viac
04.05.2022
ZMOS pripravuje mimoriadny snem
Rada Združenia miest a obcí Slovenska na svojom rokovaní, ktoré sa uskutočnilo v druhej polovici apríla schválila organizovanie mimoriadneho snemu. Je reakciou na dlhodobý vývoj, ignorovanie dialógu a problémy, na ktoré ZMOS dlhodobo poukazoval, avšak ich neriešenie znásobilo ďalšie problémy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %