Nedeľa 01.08.2021
Dnes má meniny 
Božidara
°C
21.07.2021 07:45

Na nulovej zberateľskej eurobankovke je znázornený hrad


Na archívnej snímke bašta hradu Šariš, ktorú nazývajú Alžbetka počas rekonštrukcie v meste Veľký Šariš. Snímka zdroj: (tasr).


Hrad Šariš v historickej podobe je znázornený na nulovej zberateľskej eurobankovke, s predajom ktorej začali v utorok vo Veľkom Šariši. Záujemcovia tam od rána stáli v dlhých radoch.


„Bankovka je vyrobená zo 100-percentného bavlneného papiera používaného pri výrobe skutočných eurobankoviek a obsahuje niektoré ochranné prvky. Napríklad hologram, mikrotlač či UV ochranné prvky,” uviedla vedúca odboru kultúry, mládeže a športu na Mestskom úrade vo Veľkom Šariši Mária Gáborová.

Na veľkošarišskej bankovke je znázornený hrad Šariš v historickej podobe.

„Hlavnou myšlienkou tejto eurobankovky je podpora a propagácia turizmu v rámci Európy. Taktiež ide o zvyšovanie povedomia verejnosti v rámci jednotlivých krajín Európy o významných kultúrnych pamiatkach, turistických lokalitách, podujatiach a známych osobnostiach. Náš hrad je v dejinách významný, preto sme neváhali a do tohto originálneho projektu sme sa hneď zapojili,” zdôraznila Gáborová.

Prvý v poradí, ktorý v utorok získal eurobankovku vo Veľkom Šariši, bol Miloš z Prešova, druhý bol Jozef Jánošík z Čadce. Ten čakal na bankovku dva dni.

„Doma mám už viac ako 1500 bankoviek. Zo Slovenska mám všetky. Vždy, keď sa objaví novinka na Slovensku, idem si ju kúpiť. Zobral som so sebou dcéry a urobili sme si výlet. Boli sme na hrade Šariš, spali sme pri rybníkoch, je tu krásne. Na hrade bol úžasný sprievodca,” povedal Jánošík.

Suvenírovú bankovku si záujemcovia možu zadovážiť v turisticko-informačnom centre v čase od 8.00 h do 16.00 h v pracovných dňoch. Čoskoro bude predaj bankovky aj na samotnom hrade Šariš.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.05.2018
Hrad Šariš obnovujú nezamestnaní, ožíva aj zážitkovými aktivitami
Hrad Šariš vo Veľkom Šariši prechádza konzerváciou a obnovou. Už ôsmy rok na ňom pracujú nezamestnaní v rámci projektu Záchrana kultúrneho dedičstva. V tomto roku dostalo mesto Veľký Šariš štátnu dotáciu na 40 nezamestnaných, ktorí od začiatku mája budú sedem mesiacov pracovať na hrade.
viac
04.07.2019
Archeopark v Hanušovciach nad Topľou - prázdniny v praveku
Nová výstava Krajského múzea v Prešove Kamenní strážcovia mapuje najznámejšie a najväčšie hrady a hrádky regiónov Šariš a Zemplín.
viac
23.08.2019
Súčasťou hradných hier bude rytiersky turnaj na koňoch
V poradí 14. ročník Šarišských hradných hier sa uskutoční v nedeľu 25. augusta na hrade Šariš. Organizátori si pripravili program, v ktorom si pripomenú 720. výročie udelenia mestských výsad kráľom Ondrejom III.
viac
19.06.2020
Z peňazí za výrub stromov mesto vybuduje park v Kanaši
Za výrub stromov v súvislosti s výstavbou severného obchvatu Prešova získalo mesto Veľký Šariš od Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) 1,8 milióna eur. Peniaze chce použiť na viaceré projekty.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.75 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.41 %