Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
06.06.2016 12:52

Na obnove hradu Čabraď sa pracuje už 20 rokov


Hrad Čabraď vznikol približne v polovici 13. storočia.


Už niekoľko víkendov odpracovali tento rok dobrovoľníci na obnove hradu Čabraď v okrese Krupina.


Práce od roku 2000 zastrešuje združenie Rondel, aj keď ich dobrovoľníci vykonávali už od roku 1997. Žiadateľom o granty na opravu hradu je aj obec Čabraďský Vrbovok.      

"Tento rok sme získali 1500 eur z nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis na projekt s názvom Krok za krokom k záchrane hradu Čabraď – pokračovanie obnovy severného paláca," uviedol predseda združenia Rondel Albert Loydl.      

Severný palác je kľúčovým objektom realizácie. "Počas nej sa domuruje otvor v severnej stene, ktorý slúži ako vstup do objektu, zrekonštruuje okenný otvor v západnej stene a zamuruje veľká kaverna v exteriéri východnej steny," priblížil práce Loydl.      

Na obnovu hradu, na ktorej sa podieľajú aj nezamestnaní, získala podporu z ministerstva kultúry obec Čabraďský Vrbovok. Samospráva mala podľa Loydla získať 25 000 eur. Na hrade po dobu šiestich mesiacov nájde prácu osem dlhodobo nezamestnaných. Pomáhať budú pri úprave areálu a rekonštrukčných prácach. "Tento rok sa bude realizovať prvá etapa obnovy južného portálu tretej vstupnej brány, kde sa zhotoví nový portál z umelého kameňa a opravia priľahlé murivá," pripomenul.      

V ďalšej etape, keď vyzreje murivo, sa bude realizovať domurovanie zvyšnej časti steny nad portálom tak, aby vznikol bezpečný a pohodlný vstup pre návštevníkov do horného hradu. Súčasťou realizácie bude v budúcnosti aj rekonštrukcia dreveného mosta do tretej vstupnej brány.      

Na schválenie predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) ešte len čaká projekt s názvom Záchrana hradu Čabraď 2016. Podalo ho združenie Rondel a požadovaná dotácia činí 1485 eur. Z projektu by sa mali realizovať nákupy potrebného materiálu na rekonštrukciu - piesok a vápno, ako aj realizácia krycej striešky nad rekonštrukciou južného portálu. Strieška zabezpečí ochranu pracovníkov pred prípadným pádom kameňov z vyšších častí muriva a zároveň ochráni rekonštruovaný portál pred poveternostnými vplyvmi.      

Celkove sa na obnove na hrade zúčastní množstvo ľudí - od dlhodobo nezamestnaných, cez odbornú firmu (konzervátor) a zároveň množstvo dobrovoľníkov, aj zahraničných. "V lete budeme totiž realizovať dvojtýždňový medzinárodný tábor v spolupráci s Inex Slovakia. Do prác sa môže ale zapojiť každý, kto prejaví záujem," doplnil predseda združenia.      

Hrad Čabraď vznikol približne v polovici 13. storočia. V roku 1276 bol jeho majiteľom comes Derš z rodu Huntovcov. Tento zabudnutý klenot chránil v minulosti prístup k banským mestám a preto oň často bojovali rôzne vojská. Na začiatku 14. storočia hrad dobyl Matúš Čák a v polovici 15. storočia ho obsadilo vojsko Jána Jiskru. Od roku 1622 bol majetkom Petra Koháryho. V majetku rodu zostal až do svojho zániku v roku 1812, kedy ho posledný mužský potomok Koháryovcov dal podpáliť. Odvtedy pustol. Zaujímavosťou je, že hrad sa nachádza na území Štátnej prírodnej rezervácie na ochranu plazov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.06.2016
Na hrade Čičva sa uskutoční výskum, revitalizovať budú aj areál
Na hrade Čičva sa v tomto roku uskutoční architektonicko-historický výskum, prostredníctvom ktorého by sa mali posúdiť jeho jednotlivé časti.
viac
07.03.2017
Na hrade Revište chcú dokončiť severnú vežu, hľadajú staré fotografie
Združenie na záchranu hradu Revište plánuje v tomto roku dokončiť na tejto kultúrnej pamiatke pri Žarnovici opravu severnej veže a vybudovať vyhliadkovú plošinu.
viac
02.10.2017
Na obnovu podhradia a dolného hradu vo Fiľakove získala samospráva 928 000 eur
Dolný hrad a podhradie Fiľakovského hradu v meste Fiľakovo v Lučeneckom okrese čaká rozsiahla rekonštrukcia. Umožní ju dotácia vo výške takmer 928 000 eur.
viac
12.11.2020
Gotický palác na hrade Ľubovňa by chceli sprístupniť už budúci rok
Ľubovnianske múzeum chce gotický palác na hrade Ľubovňa sprístupniť verejnosti už budúci rok. V súčasnosti tam realizujú konzervačné práce, odborné reštaurovanie kamenných ostení a portálov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %