Nedeľa 05.04.2020
Dnes má meniny 
Miroslava
°C
28.01.2019 09:25

Na obnove hradu chcú pokračovať aj tento rok, požiadali o dotáciu MK SR


Slanecký hrad. Snímka: (tasr)


Obec Slanec (okres Košice-okolie) plánuje aj v tomto roku pokračovať v obnove Slaneckého hradu, ktorý je dominantou okolia. Na tento účel požiadala o dotáciu ministerstvo kultúry v sume zhruba 29-tis. eur, pri prácach majú pomáhať nezamestnaní cez úrad práce.


"Na veži Nebojsa chceme pokračovať na okenných klenbách, medzi druhým a tretím podlažím potrebujeme vybudovať chýbajúce schodište. Samozrejme, budeme pokračovať na stabilizovaní múra paláca," priblížil pre TASR starosta obce Jozef Bela. Aj po obvode veže bude pritom treba riešiť výpadky kameniva. "Uvidíme, aká nám bude schválená dotácia, pretože je to dosť špecializovaná práca a musia to robiť horolezci, ktorí sa zlania z veže, a tak budú tie kaverny opravovať," dodal starosta. V pláne je aj príprava ochodze na veži, ktorá by mala v budúcnosti slúžiť ako vyhliadka pre turistov. Valcová veža, ktorú sa v roku 2013 podarilo zastrešiť, je pritom pre verejnosť naďalej uzavretá.       

Vlani na hrade prebiehala ďalšia murárska sezóna na záchranu pamiatky. "Realizovali sme okenné klenby na veži na druhom a treťom podlaží či líce interiéru k dreveným podlahám. Podarilo sa nám postaviť veľké lešenie po obvode múra paláca, ktoré nám pomohlo pri stabilizácii múra a sanovaní výpadkov pod gotickým oknom, ktoré je najvzácnejším prvkom hradu," uviedol ďalej Bela.       

Ďalšiu etapu záchrany hradu by chceli začať v máji, aby bolo dosť času na murársku robotu. Program zapojenia nezamestnaných cez úrad práce bol podľa starostu dobrou myšlienkou na začiatku, avšak každým rokom je problém nájsť kvalitných a ochotných pracovníkov. Starosta si posťažoval, že tí, ktorí sa osvedčili, si už buď našli zamestnanie, alebo nespĺňajú podmienky úradu práce.       

Pri rekonštrukcii pamiatky sa objavuje už aj problém s nedostatkom kamenného materiálu. Ten, kto by sa chcel zbaviť kameňov z nejakej stavby, môže tak prispieť a ohlásiť sa na obecnom úrade.       

Obnova hradu pod vedením obce a občianskeho združenia Zachráňme hrad Slanec sa začala v roku 2012. Vo veži by mala byť v budúcnosti aj expozícia pre návštevníkov. Gotický hrad bol zničený v roku 1679 počas povstania Imricha Tököliho, život sa naň vrátil v 19. storočí, keď majiteľ panstva, gróf Forgáč, dal zrekonštruovať vežu a zriadil v nej rodové múzeum. To existovalo do roku 1937. Neskôr začala veža chátrať a v roku 1945 vyhorela.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.06.2016
Na záchranných prácach a obnove hradu pracuje 18 nezamestnaných
Obnova a záchranné práce na hrade Muráň v okrese Revúca pokračujú aj v tomto roku. Ich súčasťou bol tiež archeologický výskum.
viac
18.05.2018
Hrad Šariš obnovujú nezamestnaní, ožíva aj zážitkovými aktivitami
Hrad Šariš vo Veľkom Šariši prechádza konzerváciou a obnovou. Už ôsmy rok na ňom pracujú nezamestnaní v rámci projektu Záchrana kultúrneho dedičstva. V tomto roku dostalo mesto Veľký Šariš štátnu dotáciu na 40 nezamestnaných, ktorí od začiatku mája budú sedem mesiacov pracovať na hrade.
viac
03.06.2019
Obec získala NFP na architektonicko-historický výskum hradu Branč
Obec Podbranč v okrese Senica získala nenávratný finančný príspevok z prostriedkov Ministerstva kultúry SR vo výške 13.000 eur na realizáciu projektu Obnova hradu Branč 2019. Informuje o tom Centrálny register zmlúv.
viac
13.07.2019
Hrad aj tento rok obnovujú, vo veži pribudne ďalšie podlažie
Práce na obnove hradu Slanec pokračujú tento rok ďalšou murárskou sezónou. Na pamiatke pracuje od začiatku mája cez úrad práce 12 robotníkov, Ministerstvo kultúry (MK) SR poskytlo na tohtoročný projekt dotáciu 20-tis. eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.17 %