Piatok 30.09.2022
Dnes má meniny 
Jarolím
°C
11.08.2022 12:35

Na Oponickom hrade pokračuje šiesta sezóna archeologického výskumu


Na archívnej snímke Oponický hrad v okrese Topoľčany. Snímka zdroj: (tasr).


Na doskúmanie severovýchodného úseku obvodovej hradby horného hradu a pod ním sa nachádzajúceho priestoru parkánového múru, juhozápadnej steny neskororenesančného paláca, je zameraný tohtoročný výskum Oponického hradu v okrese Topoľčany.


Šiesta sezóna výskumu sa začala koncom júna, jeho iniciátorom je občianske združenie Apponiana.

Výskum realizuje Katedra archeológie Filozofickej fakulty (FF) Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre pod vedením Dominika Repku. V rámci povinnej terénnej praxe sa na ňom aktívne zúčastňujú aj študenti z Katedry archeológie FF UKF. "V skúmanom priestore sa nám podarilo objaviť dverný otvor aj s náznakom klenby a dobre zachovanou tehlovou podlahou," informoval Repka.

Výsledky práce archeológov si široká verejnosť môže pozrieť do konca septembra v priestoroch Krajskej knižnice Karola Kmeťka. Tam sa po ukončení výstavy Archeologický výskum a obnova Oponického hradu v Ponitrianskom múzeu v Nitre presunula časť archeologických nálezov nájdených na Oponickom hrade. Návštevníci majú možnosť pozrieť si výber nálezov dokumentujúcich život na hrade, ktoré sú doplnené postermi so základnými informáciami o výskume, nálezoch a obnove hradu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.10.2016
Výskum na Vodnom hrade odkryl renesančné pivnice
Archeologický výskum v areáli gymnázia vo Vranove nad Topľou odkryl priestory renesančných pivníc. Odborní pracovníci v nich zachytili tiež pozostatky stredovekých murív pravdepodobne Vodného hradu, ktorý bol postavený v 15. storočí.
viac
26.11.2018
Adventné mestečká vzniknú na Nitrianskom hrade i Klokočine
Adventné a vianočné mestečká v Nitre nebudú tento rok iba na Svätoplukovom námestí v jej centre, ale aj na ďalších miestach. Sviatočnú atmosféru a kultúrny program budú môcť návštevníci zažiť aj na Nitrianskom hrade či na sídliskách.
viac
01.12.2021
Nitra po piatich mesiacoch ukončila rekonštrukciu Kráľovskej cesty
Mesto Nitra ukončilo rekonštrukciu Kráľovskej cesty, ktorá vedie pamiatkovou rezerváciou na hradnom kopci. Celkové náklady na obnovu viac ako 170 metrov dlhého dláždeného úseku dosiahli sumu 240 000 eur.
viac
24.03.2022
Ponitrianske múzeum predstaví výsledky výskumu na Oponickom hrade
Prezentovať výsledky archeologického výskumu Katedry archeológie Filozofickej fakulty (FF) Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre na Oponickom hrade z rokov 2015 až 2020 je cieľom výstavy, ktorá bude sprístupnená v Ponitrianskom múzeu v Nitre.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %