Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
10.04.2024 09:55

Na projekty v kraji pôjde ďalších 36 miliónov eur


Snímka zdroj: Partnerská dohoda


Pôvodná alokácia na integrované územné investície vo výške 250 miliónov eur pre PSK sa zvýši o ďalších 36 miliónov. Rozhodli o tom MIRRI SR a SIEA, ktorí presunuli takmer 185 miliónov eur do gescie ôsmich Rád partnerstiev.


Financie budú prerozdelené na ďalšie projekty integrovaných územných investícií v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK). Zaoberala sa tým Rada partnerstva PSK na svojom prvom tohtoročnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.         

Ako povedala, Rada partnerstva odsúhlasila aj používanie aplikácie Regionálneho Informačného Systému Kooperácie (RISK) na vypracovanie a predloženie projektových zámerov. Novinka sa postará o rýchlejšie a efektívnejšie zaznamenanie projektu s menšou chybovosťou.         

"Rada partnerstva odklepla aj kritériá na zúženie zoznamu projektových aktivít zo zásobníka projektov RISK, ktoré budú podporené, a to pre projekty na predchádzanie vzniku odpadov, dobudovanie zberných dvorov v obciach a mestách, podporu kamerových systémov a osvetlenia či dobudovanie komunitných centier. Ide o oblasti, kde dopyt z územia mnohonásobne prevyšuje alokáciu vyčlenenú pre územie kraja," uviedla Jeleňová.         

Odsúhlasila aj ďalších 12 projektov, ktoré budú financované z integrovaných územných investícií. V oblasti výskumu, vývoja a inovácií odobrila projekt transformácie Inovačného partnerského centra na regionálnu inovačnú autoritu PSK.         

K rozvoju verejnej dopravy v kraji prispeje projekt na vybudovanie prestupných terminálov, parkovísk a zastávok na trase Prešov - Veľký Šariš - Sabinov - Lipany a na trase Prešov - Raslavice - Bardejov. Rada partnerstva podporí aj realizáciu druhej fázy projektu Eliminácia bezpečnostných rizík na mostoch a oporných múroch na ceste II/537.         

Rada partnerstva takisto schválila päť projektov v oblasti odpadového hospodárstva - podporené budú zberné dvory v obciach Nová Kelča, Kvakovce, Malá Domaša, Bžany a Slovenská Kajňa. Rovnako i dva projekty na vybudovanie oddychových zón v obci Topoľa ako doplnkové projekty nadväzujúce na kľúčový projekt Poloniny Trail.         

Na uplynulých zasadnutiach schválila Rada partnerstva per rollam päť prioritných projektov, ktoré budú podporené z alokácie pre integrovaný územný rozvoj. Medzi nimi sú dva dôležité projekty pre Prešovský kraj zamerané na dobudovanie základnej environmentálnej infraštruktúry v okrese Snina (Zbojská dolina), ktoré zabezpečia prístup k pitnej vode a vybudovanie infraštruktúry na odvádzanie odpadových vôd v okrese Snina.         

Hlasovaním per rollam bolo podporených ďalších 14 projektov školských, kultúrnych a sociálnych zariadení, ktoré sa zapojili do výzvy na zníženie energetickej náročnosti verejných budov a momentálne sa čaká na ich vyhodnotenie.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.08.2020
Krajskí poslanci rozdelili v rámci výzvy pre región 2,2 milióna eur
Rozvoj cyklodopravy a cykloturizmu, výstavbu športovísk a zvýšenie kvality v sociálnych službách a paliatívnej starostlivosti podporili na svojom rokovaní v pondelok (24. 8.) prešovskí krajskí poslanci sumou 2,2 milióna eur.
viac
27.02.2021
Rezort regionálneho rozvoja s regiónmi o eurofondoch
Žiadatelia i prijímatelia dostanú ďalšiu odbornú pomoc pri príprave a realizácii projektov vďaka špecializovaným technickým sekretariátom pri Rade partnerstva, ako aj regionálnym centrám ministerstva.
viac
17.06.2021
Zasadala Rada partnerstva pre integrovaný územný rozvoj BSK
V stredu 16. júna zasadla v priestoroch Úradu BSK už po štvrtýkrát Rada partnerstva pre integrovaný územný rozvoj.
viac
22.10.2021
Zasadala Rada partnerstva PSK. Kraj bude rozhodovať o 19 prioritách
Na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa vo štvrtok 21. mája uskutočnilo v poradí štvrté zasadnutie Rady partnerstva PSK. Pre aktuálne platné covid opatrenia stretnutie prebehlo online formou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %