Štvrtok 29.02.2024
Dnes má meniny 
Radomír
°C
08.12.2016 10:28

Na realizáciu zámerov obyvateľov vyčlenila radnica 40 000 eur


Ilustračná snímka: (int).


Po prvý raz budú môcť obyvatelia Prievidze rozhodovať o pridelení financií mesta na rôzne projekty. Na tento účel vyčlenila samospráva v budúcoročnom rozpočte 40 000 eur.


Celý proces zastreší občianske združenie Utopia tak, aby bol odpolitizovaný. Zavedenie projektu odsúhlasili prievidzskí mestskí poslanci na svojom rokovaní v pondelok (5. 12.).      

"Chceme komunikáciu s verejnosťou posunúť do nových sfér, teda, aby si ľudia priamo povedali, na čo chcú určitú vyčlenenú čiastku použiť. Budú môcť navrhnúť rôzne projekty, podnety na verejných stretnutiach, kde sa budú podieľať na zostavovaní svojich predstáv. Následne, vo verejnom hlasovaní priamo povedia, čo chcú za vyčlenenú finančnú čiastku zrealizovať," uviedol hovorca mesta Prievidza Michal Ďureje. Mesto Prievidza podľa neho vyčlenilo na participatívnu časť rozpočtu 40 000 eur, ďalších 5000 eur pôjde na rôzne režijné náklady.       

Participácia obyvateľov pri tvorbe rozpočtov nie je na Slovensku novinkou, viaceré mestá majú zavedený tento projekt už dlhšie. "Aby aj ľudia mali dôveru voči tomuto procesu, my úradníci budeme iba v pozadí. Celý proces bude zastupovať občianske združenie Utopia, ktoré ako jediné na Slovensku tvorí participatívny rozpočet v tom návrhu, aký by mal byť. V niektorých mestách totiž poslanci alebo štatutári miest zastrešujú tento projekt, ale vzniká otázka, či ide naozaj o neutrálny a nezávislý spôsob riadenia verejnosti. Či projekty, ktoré navrhli ľudia, sú skutočne odpolitizované," vysvetlil hovorca mesta.      

Náklady na projekty, ktoré navrhnú obyvatelia na viacerých verejných stretnutiach, môžu mať rôznu výšku, preto ešte podľa Ďurejeho nie je jasné, koľko ich samospráva podporí. Radnica zatiaľ neuvažuje, že by sumu na ich financovanie navýšila, keďže ide o pilotný projekt. Zámery, ktoré mesto bude realizovať, budú Prievidžania vyberať rôznymi spôsobmi.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.01.2017
Participatívny rozpočet Trnavy ide do druhého kola
Mesto Trnava nadväzuje na úspešný pilotný ročník participatívneho rozpočtu v roku 2016, keď sa podarilo zrealizovať štrnásť z pätnástich projektov navrhnutých obyvateľmi Trnavy. Kým v minulom roku bolo na tento účel vyčlenených 39 500 eur, Participatívny rozpočet 2017 počíta so sumou 50 000 eur.
viac
18.04.2017
Župa rozdelila na dotáciách viac ako dva milióny eur
Poslanci Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja na svojom XXV. pracovnom zasadnutí 31. marca schválili návrhy na poskytnutie dotácií pre rok 2017 z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy.
viac
14.07.2017
Burza nápadov k občianskemu rozpočtu 2018
Hlavné mesto SR Bratislava aj v roku 2018 vyčlení časť mestského rozpočtu na účely občianskeho rozpočtu.
viac
30.11.2017
Prievidza plánuje v budúcom roku hospodáriť s viac ako 35,6 milióna eur
Prievidza plánuje budúci rok hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške viac ako 35,6 milióna eur. Vyplýva to z jeho návrhu, ktorý samospráva zverejnila na oficiálnej internetovej stránke mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %