Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
08.12.2016 10:28

Na realizáciu zámerov obyvateľov vyčlenila radnica 40 000 eur


Ilustračná snímka: (int).


Po prvý raz budú môcť obyvatelia Prievidze rozhodovať o pridelení financií mesta na rôzne projekty. Na tento účel vyčlenila samospráva v budúcoročnom rozpočte 40 000 eur.


Celý proces zastreší občianske združenie Utopia tak, aby bol odpolitizovaný. Zavedenie projektu odsúhlasili prievidzskí mestskí poslanci na svojom rokovaní v pondelok (5. 12.).      

"Chceme komunikáciu s verejnosťou posunúť do nových sfér, teda, aby si ľudia priamo povedali, na čo chcú určitú vyčlenenú čiastku použiť. Budú môcť navrhnúť rôzne projekty, podnety na verejných stretnutiach, kde sa budú podieľať na zostavovaní svojich predstáv. Následne, vo verejnom hlasovaní priamo povedia, čo chcú za vyčlenenú finančnú čiastku zrealizovať," uviedol hovorca mesta Prievidza Michal Ďureje. Mesto Prievidza podľa neho vyčlenilo na participatívnu časť rozpočtu 40 000 eur, ďalších 5000 eur pôjde na rôzne režijné náklady.       

Participácia obyvateľov pri tvorbe rozpočtov nie je na Slovensku novinkou, viaceré mestá majú zavedený tento projekt už dlhšie. "Aby aj ľudia mali dôveru voči tomuto procesu, my úradníci budeme iba v pozadí. Celý proces bude zastupovať občianske združenie Utopia, ktoré ako jediné na Slovensku tvorí participatívny rozpočet v tom návrhu, aký by mal byť. V niektorých mestách totiž poslanci alebo štatutári miest zastrešujú tento projekt, ale vzniká otázka, či ide naozaj o neutrálny a nezávislý spôsob riadenia verejnosti. Či projekty, ktoré navrhli ľudia, sú skutočne odpolitizované," vysvetlil hovorca mesta.      

Náklady na projekty, ktoré navrhnú obyvatelia na viacerých verejných stretnutiach, môžu mať rôznu výšku, preto ešte podľa Ďurejeho nie je jasné, koľko ich samospráva podporí. Radnica zatiaľ neuvažuje, že by sumu na ich financovanie navýšila, keďže ide o pilotný projekt. Zámery, ktoré mesto bude realizovať, budú Prievidžania vyberať rôznymi spôsobmi.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.07.2016
Šaľa podporí z občianskeho rozpočtu dva projekty
Šalianska radnica podporí dva projekty z občianskeho, takzvaného participatívneho rozpočtu. Mesto na tento účel vyčlenilo 5000 eur.
viac
30.11.2016
Mesto Malacky zverejnilo svoje investičné priority pre rok 2017
Prioritami Malaciek v roku 2017 budú opravy miestnych komunikácií, modernizácia verejného osvetlenia, rekonštrukcia materskej školy (MŠ) i oprava kaštieľa. Vyplýva to z návrhu rozpočtu mesta na rok 2017, ktorý samospráva zverejnila na svojom webe.
viac
14.07.2017
Burza nápadov k občianskemu rozpočtu 2018
Hlavné mesto SR Bratislava aj v roku 2018 vyčlení časť mestského rozpočtu na účely občianskeho rozpočtu.
viac
30.12.2017
TSK štartuje druhý ročník Participatívneho-komunitného rozpočtu
V roku 2017 prišiel Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), ako priekopník spomedzi krajov, s novinkou zavedenia Participatívneho-komunitného rozpočtu. Ten dal možnosť občanom na území kraja rozhodnúť o použití  časti verejných financií. Rovnako tomu bude aj v roku 2018.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %