Nedeľa 19.05.2024
Dnes má meniny 
Gertrúda
°C
31.05.2023 12:35

Na Sídlisku KVP začali s výstavbou nového chodníka pre cyklistov a peších


Snímka zdroj: (Mesto Košice).


S výstavbou takmer kilometer dlhého spoločného cyklistického chodníka a chodníka pre chodcov na Triede KVP v Košiciach sa začalo v uplynulých dňoch. Výstavba v úseku medzi križovatkami Moskovská trieda a Kremnická ulica bude stáť takmer 320 000 eur.


Stavebné práce by mali byť hotové do konca letných prázdnin. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke.

Projekt je z 95 percent financovaný z eurofondov, spoluúčasť mesta predstavuje päť percent. "Existujúci chodník pre chodcov sa stavebne upraví tak, že sa v úvodných 100 metroch oddelia chodci a cyklisti. Následne sa nová spoločná komunikácia pre chodcov a cyklistov začne za priechodom cez vetvu spájajúcu Triedu KVP a Moskovskú triedu a skončí sa pri priechode za križovatkou Triedy KVP s Kremnickou ulicou," uvádza magistrát.

Výstavbu nového cyklochodníka privítal aj zástupca starostu mestskej časti Sídlisko KVP Roman Matoušek. "Verím, že toto je len začiatok a už čoskoro sa tento cyklochodník doplní aj ďalším úsekom z Ulice Jána Pavla II. až k mostu na Moskovskej. Budeme radi, ak sa sieť cyklotrás postupne rozšíri tak, aby sídlisko KVP mohlo byť cez Toryskú a Štúrovu prepojené aj s centrom mesta a ďalšími lokalitami," povedal. Podľa neho sa tým zvýši bezpečnosť a zlepší sa aj atraktivita cyklodopravy v celých Košiciach.

Mesto zároveň informovalo, že bolo jedným z úspešných žiadateľov v rámci I. cyklovýzvy z Plánu obnovy a odolnosti SR. Financie z Európskej únie tak majú ísť na výstavbu uvedeného spoločného chodníka pre peších a cyklistov medzi Ulicou Jána Pavla II. a mostom na Moskovskej triede. Predpokladané náklady na výstavbu tohto 840 metrov dlhého úseku predstavujú takmer 735 000 eur. Výslednú sumu určí verejné obstarávanie. "Mesto Košice ho plánuje pripraviť a vyhlásiť v čo najskoršom čase po podpísaní zmluvy tak, aby sa najneskôr na jar budúceho roka mohlo začať so stavebnými prácami," spresnil magistrát.

Podľa primátora Jaroslava Polačeka majú Košice na cyklokomunikáciách investičný dlh v desiatkach miliónov eur. Postupne ho chcú znižovať, a to práve najmä s využitím eurofondov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.04.2022
Začala sa výstavba cyklochodníka na sídlisku Juh takmer za 330 000 eur
V Rožňave sa v uplynulých dňoch začala výstavba nového cyklochodníka na sídlisku Juh, ktorý bude viesť pozdĺž Ulice Jána Pavla II.
viac
01.03.2023
Práce na mostoch v rámci výstavby obchvatu Košíc napredujú
Práce na mostoch v rámci výstavby úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. etapa napredujú. Na stavbe začali aj s realizáciou takzvaných vsakov. Informovala o tom hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková.
viac
14.08.2023
Mesto plánuje výstavbu novej MŠ v mestskej časti Pereš
Mesto Košice chce v mestskej časti (MČ) Pereš postaviť novú materskú školu (MŠ) pre 111 detí. S jej výstavbou by sa mohlo začať v prvej polovici budúceho roka. Informuje o tom na svojej webovej stránke. Kapacita mestských škôlok sa zvýši aj od nadchádzajúceho školského roka.
viac
06.09.2023
Na košickom Sídlisku KVP začínajú s výstavbou skateparku
S výstavbou nového skateparku pod mostom na Moskovskej ulici v košickej mestskej časti (MČ) Sídlisko KVP sa začína v týchto dňoch. V utorok slávnostne poklepali základný kameň. Prvá etapa by mala byť hotová do konca roka, následne ju bude možné užívať.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %