Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
21.07.2020 03:35

Na tajch Klinger sa vracia plaváreň ako kedysi


Tajch Klinger.


Na jednom z najvyhľadávanejších banskoštiavnických tajchov Klinger vzniká historická plaváreň ako kedysi. Tzv. plaváreň s dreveným mólom bola na tajchu vybudovaná ešte v polovici 19. storočia, funkčná bola až do 70. rokov 20. storočia.


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Banská Štiavnica chce jej vybudovaním zlepšiť podmienky rekreačného využívania tajchu, zabezpečí totiž pohodlný vstup do vody a kúpanie pre všetky vekové kategórie.

„Na vode bola kedysi umiestnená plávajúca plošina ukotvená k brehu a k nej viedla lávka. Medzi dvoma plávajúcimi plošinami bolo vodnopólové ihrisko a na vnútorných okrajoch plošín štartovacie bloky pre plavcov. V tomto období sa muži a ženy kúpali oddelene. Ženy doobeda a muži poobede. Rozhodli sme sa vdýchnuť nový život tomuto historickému projektu a zlepšiť možnosti využitia tajchu,” uviedol výkonný riaditeľ OOCR Región Banská Štiavnica Igor Kuhn.

Podpredseda predstavenstva OOCR Ľudovít Kaník priblížil, že tzv. plaváreň tvorí systém plávajúcich betónových pontónov, ktoré majú životnosť 50 rokov. Sú bezúdržbové, odolné voči zovretiu ľadom a vedia prekonať kolísanie hladiny. Pontóny majú palubu obloženú drevom, z brehu sa na ne ľudia dostanú po lávke. Na pontóne budú osadené rebríky na pohodlný vstup do vody.

S realizáciou projektu, ktorý podporila Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja cez členský príspevok v OOCR Región Banská Štiavnica, začali v pondelok 20. júla. Keďže sú prístupové cesty ku Klingeru veľmi úzke, strmé a lesnaté, najväčšou výzvou bola práve doprava a umiestnenie betónových modulov na hladinu jazera. Pri tejto úlohe preto okrem miestnej stavebnej firmy pomáhali aj Ozbrojené sily SR. Plaváreň na Klingeri slávnostne otvoria 30. júla.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.02.2020
S pomocou kraja získali obce na svoje projekty už viac ako milión eur
Od polovice minulého roka ponúka Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja službu písania projektov pre malé obce. S jej pomocou sa už samosprávam podarilo získať viac ako milión eur na päť projektov, ďalšie sú v procese schvaľovania.
viac
09.03.2020
BBSK pripravuje projekt novej cyklotrasy na trase Štiavnickej Anče
Už o niekoľko rokov by mohla Hronskú Breznicu s Banskou Štiavnicou prepojiť nová cyklotrasa, vedúca po bývalom pôvodnom telese niekdajšej úzkorozchodnej železničnej trate Štiavnická Anča. Projekt pripravuje Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).
viac
09.10.2020
V Novej Bani otvorili Záhradný les s drevinami z celého sveta
V Novej Bani v utorok (6. 10.) oficiálne otvorili projekt s názvom Záhradný les. Na ploche 1,35 hektára sústredí 101 stromov a 2459 krov z rôznych kútov sveta, ktoré nebudú slúžiť len ako turistická atrakcia, ale aj vzdelávací prvok zasadený v prírodnom prostredí.
viac
24.10.2022
Plaváreň na Klingeri je kompletne hotová
Obyvatelia a návštevníci Banskej Štiavnice už majú k dispozícii kompletnú plaváreň s dreveným mólom na tajchu Klinger. Jej druhú etapu dokončili v uplynulých dňoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %