Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
11.04.2023 04:15

Na výrobu jednej tony papiera sú potrebné tri až štyri tony dreva


Ilustračná snímka.


Na výrobu jednej tony papiera sú potrebné tri až štyri tony dreva. Každá papierová vreckovka či utierka má ekologickú stopu.


Čas od ich použitia po vyhodenie do koša nezodpovedá času a náročnosti ich výroby z dreva. Poukázala na to Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).

Papier je druhá najčastejšie používaná surovina v bežnom živote ľudí. Vyrába sa z neho veľa výrobkov dennej spotreby, napríklad aj obaly. Aktuálne sa plastové obaly nahradzujú tými papierovými. "Ich vlastnosti, ktorými sú relatívne ľahká recyklácia a krátka doba rozkladu v prírode, sú zaujímavé aj z pohľadu odpadového hospodárstva," uviedla agentúra. Zároveň stúpa dopyt po dreve a je značná spotreba zdrojov pri jeho spracovaní.

SAŽP vysvetľuje, že papier vo svojom chemickom vzorci nesie uhlík a oxidy uhlíka prispievajú ku globálnemu otepľovaniu a zmene klímy tým, že znásobujú skleníkový efekt. Vreckovky, ako jeden z najčastejšie používaných jednorazových papierových výrobkov, sú príkladom neefektívne využívaných zdrojov a surovín. "Tieto výrobky sú vyrobené v poslednej možnej fáze recyklovania papiera. Jednoducho povedané, z nich už ďalší papier nebude," skonštatovala agentúra.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.07.2016
Vyznáte sa v recyklačných symboloch na obaloch? Papier, sklo a iný materiál
V druhej časti článku o recyklačných symboloch sa zameriame na ostatné materiály, z ktorých sa obaly vyrábajú, a to napríklad na papier, sklo či kovy. Vyznáte sa v označeniach na obaloch produktov? Prinášame vám prehľad tých najčastejších symbolov, s ktorými sa môžete na obaloch stretnúť.
viac
08.12.2017
Globálna kríza s plastmi pokračuje bez globálneho riešenia
Ľudstvo za 50 rokov vyrobilo 8,3 miliardy ton plastov, z ktorých dokázalo recyklovať sotva 9 percent. Pri doterajšom trende do roku 2050 vyrobí plastov štvornásobne viac. To sa odráža na rastlinstve a zdraví rýb či ostatných živočíchov v oceánoch.
viac
01.07.2019
MŽP SR: Miera recyklácie komunálneho odpadu medziročne stúpa
Slovensko chce do roku 2020 dosiahnuť mieru recyklácie komunálnych odpadov na úrovni 50 percent, uviedlo to Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.
viac
10.10.2019
Je tu čas triedenia recyklovateľných častí zmesového odpadu
Slovensko bude môcť v roku 2035 ukladať na skládky iba 10 percent komunálnych odpadov a bude musieť recyklovať 65 percent. To však podľa odborníkov znamená, že bez seriózneho zhodnotenia (triedenia) všetkých dostupných recyklovateľných druhov komunálnych odpadov to nepôjde.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %