Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
25.05.2024 03:05

Na Zemplínskej šírave pribudne nová výletná loď Labe


Výletná loď Labe. Zdroj: FB/Instagram plavbysirava


Na Zemplínskej šírave pribudne nová výletná loď Labe. Po vyše 30 rokoch nahradí doterajšiu loď Zemplín. Podľa Mateja Kapraľa, konateľa spoločnosti ZVD, ktorá bude loď prevádzkovať, je predpoklad, že plavidlo dorazí na šíravu ešte na tohtoročnú turistickú sezónu.


Presný dátum ale Kapraľ neuviedol, keďže preprava je veľmi náročná.        

Loď typu Bifa má kapacitu 164 osôb a disponuje slnečnou palubou a klimatizovaným salónom. Cieľom je organizovať náučné plavby po Zemplínskej šírave, zážitkové plavby, oslavy a firemné akcie. Loď prešla kompletnou rekonštrukciou v roku 2012. Je vybavená slnečnou palubou, klimatizáciou, sociálnymi zariadeniami, barom a kuchyňou. Ak sa loď udomácni, plánuje prevádzkovateľ investovať aj do okolia, prístavu a nástupišťa.         

Loď už vyplávala z Prahy a putuje cez Nemecko, Rakúsko, Chorvátsko, Srbsko, Maďarsko až na Slovensko do Stredy nad Bodrogom. Prepravu lode zabezpečuje spoločnosť, ktorá vlastní prístav v obci Ladmovce. V minulosti prepravovala aj loď Bohemia na Domašu.         

Kapraľ uviedol, že proces prevozu výletnej lode je náročný a komplikovaný, ide už o tretí pokus. "Najprv vypukol COVID-19, neskôr vojna na Ukrajine, kvôli ktorej stúpli ceny všetkého, aj pohonných hmôt. Veľkým problémom boli aj suchá v Európe a niektoré úseky riek neboli dlhé mesiace splavné," uviedol Kapraľ s tým, že reagovali na výzvu Terra Incognita, ktorú vypísal Košický samosprávny kraj. Podali projekt a získali dotáciu vo výške 170.000 EUR.         

"Bez tejto pomoci by sme do toho určite nešli, lebo celý projekt by stratil ekonomický zmysel vzhľadom na obrovské celkové náklady," dodal. Kapraľ pre TASR uviedol, že cieľom je zopakovať úspech lode Bohemia na Domaši.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2016
Letná sezóna na Zemplínskej Šírave bude v retro štýle
Letná sezóna na Zemplínskej šírave sa začne oficiálne v nedeľu (19. 6.) v rekreačnej oblasti Kamenec.
viac
10.08.2016
Motozraz Sveta motocyklov: 15-ty ročník už o pár dní!
K vrcholom letnej sezóny motorkárov sa už niekoľko sezón radí aj Motozraz Sveta motocyklov na Zemplínskej šírave. 15-ty ročník otvorí svoje brány už o pár dní, konkrétne vo štvrtok 18. augusta.
viac
10.06.2019
Otvorenie letnej turistickej sezóny na Zemplínskej šírave
Tešia sa na vás folklórny súbor Zemplín, Peter Paul Pačut - slovenský Freddie Mercury, bubnová show Batida.
viac
12.06.2024
Na Zemplínskej šírave pred letnou sezónou začal monitoring kvality vody
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Michalovciach začal s monitoringom kvality vody pred letnou turistickou sezónou na Zemplínskej šírave. Regionálna hygienička Janka Stašková pre TASR potvrdila, že odobrali prvú vzorku vody z bazéna v stredisku Klokočov, ktoré prevádzkuje obec.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %