Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
28.07.2020 10:35

Nadácia Bratislavy dá takmer 150 000 eur na komunitný život a umelecké štipendiá


Snímka zdroj: (bartislava.sk).


Nadácia mesta Bratislavy rozdelí v grantovom programe Komunity a štipendijnom programe Umenie takmer 150 000 eur medzi vybrané projekty. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.


Grantový program Komunity otvorili medzi 20. májom až 15. júnom v troch oblastiach, komunitné aktivity, verejné priestranstvá a komunitné priestory. „Oprávnenými žiadateľmi boli nezriaďované subjekty pôsobiace v Bratislave, pričom v oblasti komunitné aktivity sa mohli uchádzať aj neformálne iniciatívy zastúpené fyzickou osobou,” spresnila hovorkyňa. Na hodnotenie bolo postúpených 57 žiadostí. Podporu získalo 39 projektov v celkovej sume 72 000 eur. Podporu získali rôzne komunitné a susedské iniciatívy či priestory, v ktorých trávia komunity svoj čas. „Umožnená bude aj drobná fyzická revitalizácia verejných priestranstiev,” podotkla Rajčanová. Medzi podporené projekty patrí napríklad komunitná záhrada vo vnútrobloku, akadémia aktívnych seniorov, oslava komunitnej záhrady Ostredky, komunitná cyklodielňa 2020, komunitné záhradníčenie Vajnorská 26-30, komunitné podujatia pre transrodovú mládež či univerzitná komunitná záhrada Dobrá Myseľ. Taktiež aj živý val pre komunitu záhradkárov v Novej Cvernovke, miniskatepark Malokarpatské námestie, komunitná relax záhrada Kadnárová 91-99, revitalizácia vnútrobloku Mýtna/Šancová, rekonštrukcia dvoch herní pre materské centrum Kukulienka či komunitný priestor pre LGBTI ľudí.

Štipendijný program Umenie bol otvorený medzi 30. aprílom a 31. májom. Záujemcovia o štipendium mohli reflektovať na špecifiká výzvy, ktorými boli identita mesta a globálne výzvy. Výška štipendia pre jednotlivca bola stanovená na 2500 eur. „Na hodnotenie bolo postúpených 84 žiadostí o štipendium. Vzhľadom na alokáciu v programe bolo možné udeliť 30 štipendií v celkovej sume 75 000 eur,” uviedla Rajčanová. Štipendium získali profesionálni umelci a umelkyne tvoriaci v Bratislave z oblasti vizuálneho umenia, scénického umenia – divadla, hudby, tanca, ako aj literatúry, odbornej reflexie či medziodborových aktivít. Medzi podporené projekty patria napríklad Bratislava v súčasnom slovenskom filme, Mestá v Meste - štúdia urbanistickej typológie Bratislavy, aktualizácia súpisu sôch Bratislavy či Bratislava City Station - Odev ako komunikácia.

Projektové žiadosti hodnotila odborná hodnotiaca komisia, ktorá následne odporučila projekty na podporu s uvedením navrhovanej sumy. Konečné rozhodnutie o podpore projektov bolo na Správnej rade nadácie. Systém hodnotenia vrátane kritérií, oprávnených žiadateľov a postupu bol vopred známy a zverejnený na webovej stránke mesta Bratislavy.

Pred mesiacom nadácia zverejnila aj výsledky v grantovom programe Kultúra, v ktorom budú podporené projekty sumou 450 000 eur. Naplní sa tak historicky najvyššia alokácia mesta na podporu kultúry a komunít v celkovej sume 600 000 eur.

Nadácia mesta Bratislavy je novým systémom grantovej podpory mesta. V prvom roku fungovania sa nadácia zameriava prevažne na podporu kultúry. Pridanou hodnotou je systematická podpora neformálnych iniciatív v oblasti komunít, ako aj jednotlivcov formou umeleckých štipendií.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.05.2020
Nadácia mesta Bratislavy otvára štipendijný program Umenie
Hlavné mesto prostredníctvom nadácie vyčlenilo v tomto roku vo svojom rozpočte 50 000 eur na podporu profesionálnych umelcov, profesionálnych kritikov, teoretikov, historikov, výskumníkov a iných odborných pracovníkov profesionálne pôsobiacich v oblasti reflexie umenia a kultúry v Bratislave.
viac
22.06.2020
Nezávislá kultúra a umenie dostanú finančnú podporu 300 000 eur
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a Nadácia Tatra banky podporia tento rok nezávislú kultúru a umenie na území kraja celkovou sumou 300 000 eur.
viac
30.09.2020
Program Envirogranty prerozdelí neziskovým organizáciám 100-tisíc eur
Nadácia VÚB vyhlasuje úplne novú grantovú schému, aká nemá na Slovensku vzhľadom na svoje zameranie obdobu. Program Envirogranty sa stáva prvou vlastnou iniciatívou bankovej nadácie, ktorej zámerom je rozdeliť 100-tisíc eur výhradne na ucelené koncepty environmentálnych aktivít tretieho sektora.
viac
22.12.2020
Hlavné mesto podporí kultúru aj v roku 2021
Hlavné mesto Bratislava podporí kultúru aj v budúcom roku. V rámci grantového programu Strategická podpora kultúrnych podujatí vyhlásilo výzvu pre rok 2021, vyčlenených je 130 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %