Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
01.07.2021 09:15

Nádielka letných zážitkov v regióne Stredné Slovensko


Výrez z plagátu.


Slnečné dni a pekné počasie lákajú každoročne do regiónu veľké množstvo návštevníkov. Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko spoločne s partermi ani tento rok nezaháľala a pre návštevníkov pripravila rôznorodé aktivity, ktoré môžu počas leta zažiť.


Tradičnou súčasťou leta v regióne sú Nočné prehliadky, ktoré sú obľúbeným spestrením letných večerov. Netradičným, interaktívnym a zábavným spôsobom sa predstavia už dobre známi šermiari Vir Fortis, ktorí vás pomocou nových príbehov prenesú do minulosti. Tento rok sa Nočné prehliadky budú konať v Banskej Bystrici, Kremnici, na Zvolenskom zámku a v Kláštore Bzovík. Veselých šermiarov môžete stretnúť aj na historickom podujatí Hronsekanie, ktoré sa uskutoční 17.-18. júla v areáli Soosovsko-Géczyovského kaštieľa v Hronseku. Kaštieľska záhrada prešla v poslednom období rekonštrukciou.

S nadviazaním na minuloročnú letnú sezónu pokračujú aj tematické prehliadky s témou Slovenského národného povstania Začnite s vysťahovaním! Príjemným spestrením je ich rozšírenie aj mimo Banskú Bystricu. Návštevníci sa môžu tešiť aj na nové prehliadky v Kremnici a na Kališti. Milovníci vojnovej tematiky a histórie si tak určite prídu na svoje. Prehliadky sú čiastočne zinscenované, doplnené o odborné informácie z obdobia Slovenského národného povstania. O divadelnú časť prehliadok sa postarajú kluby vojenskej histórie – KVH Golian, KVH Ostrô, KVH Západ "На Врага" a KVH Stred Zvolen a o odborný výklad historici z Múzea SNP.

Lákadlom nielen pre rodiny s deťmi je Pohronská hradná cesta. V rámci nej majú návštevníci možnosť spoznať hrady v regióne a dozvedieť sa o ich pôvode a využití v minulosti. Komentované prehliadky s kvalifikovaným sprievodcom sa budú konať počas celého leta na Pustom hrade, Zvolenskom zámku a zaniknutom hrade Peťuša.

Veľkému úspechu sa posledné roky tešia aj zážitkové vlaky Banícky expres a Expres 34 tunelov, ktoré svojich pasažierov odvezú aj tento rok. Ale pozor! Lístky sa rýchlo vypredávajú, preto nečakajte dlho a zarezervujte si na portáli www.zahoramizadolami.sk aj ten svoj. Banícky expres vznikol v spolupráci s KOCR Banskobystrický kraj Turizmus a OOCR Banská Štiavnica. Vlak bude premávať na trase Kremnica – Banská Štiavnica a zoberie tak ľudí do významných banských miest s bohatou minulosťou. Návštevníkov čaká pestrý program nie len počas cesty, ale aj v samotných cieľových staniciach. Expres 34 tunelov zahŕňa okružnú trasu Banská Bystrica – Kremnica – Zvolen – Banská Bystrica. Trať vedie cez historické tunely, pričom každý je špecifický a jedinečný. K samotnej trase a tunelom sa viaže množstvo faktov či udalostí, o ktorých cestujúcim porozprávajú na slovo vzatí odborníci.

Pre všetkých, ktorí radi trávia svoj voľný čas aktívne je už od mája spustený Cyklobus a Turbus. Autobusy premávajú počas víkendov a sviatkov až do 26.9.2021 (Cyklobus) a 30.10.2021 (Turbus). Cyklobus rovnako ako minulú sezónu vozí záujemcov do obľúbených destinácií v okolí Banskej Bystrice: na Donovaly, Šachtičky, sedlo Malý Šturec a Hrochoť-Kyslinky. Novinkou tohto roku je lokalita Ľubietová – Strelníky, ktorú si vybrali priaznivci v ankete na sociálnych sieťach. Turistickou linkou tzv. Turbusom sa zas môžu návštevníci vyviezť za peknými výhľadmi z Banskej Bystrice na Kráľovu Studňu (NP Veľká Fatra).

Veľkým lákadlom bude na konci augusta Kráľovská svadba na Pustom hrade. Podujatie je rekonštrukciou kráľovskej svadby princeznej Konštancie, dcéry uhorského kráľa Bela IV. Veľkolepá oslava je zárukou  bohatého programu rytierov, remeselníckych dielní, sokoliarov, kaukliarov, kráľovských hostí, zóny pre deti a iných sprievodných aktivít. Zabavia sa dospelí aj detskí návštevníci. Vyvrcholením bude rytiersky súboj na koňoch. Vo Zvolene sa uskutoční na konci septembra aj ďalšie podujatie, tentokrát na Zvolenskom zámku. Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku patria medzi tradičné podujatie s narastajúcou návštevnosťou. Stánky plné remeselníkov, rytierske dráhy, školy tanca, programy pre deti a stredoveké kapely sa v príjemnom dobovom prostredí zámku postarajú o víkendový program pre celú rodinu.

Do štyroch múzeí a jednej galérie v Banskej Bystrici a okolí sa počas tejto sezóny dostanú návštevníci za zvýhodnenú cenu a prostredníctvom jedinej vstupenky. Atraktívny MÚZPAS pripravila OOCR Stredné Slovensko v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK), Mestom Banská Bystrica a kultúrnymi inštitúciami. Za zvýhodnenú cenu 10 eur vám MÚZPAS otvára dvere do Stredoslovenského múzea, Stredoslovenskej galérie, Múzea Slovenského národného povstania, Poštového múzea a do Slovenského múzea máp v Kynceľovej. Slúžiť môže aj ako zaujímavý suvenír, do ktorého jeho držitelia získajú pečiatky za navštívenie expozícií.

Čarovné chvíle pod hviezdnou oblohou v spojení s ochutnávkou regionálnych produktov môžete zažiť počas predajného zážitku Víno a syry pod hviezdami na Farme Hiadlovských v Slovenskej Ľupči. Súčasťou večera je ochutnávka lahodných syrov a špecialít z farmy, doplnená o výklad astronóma. V cene zážitku je aj doprava z Banskej Bystrice do Slovenskej Ľupče a späť. O gastronomický zážitok sa postarajú aj prehliadky v Kremnici. Počas prehliadky Nevšedné putovanie históriou Kremnice budú môcť účastníci ochutnať vína Ringbürger, nahliadnuť do bežne neprístupných gotických pivníc a tiež cestovať v čase v Atkaryho cukrárni. Práve tam sa naskytne príležitosť ochutnať aj jedinečnú cukrovinku známu ako Kremnický krumpeľ.

Viac informácií o uvedených podujatiach a zážitkov nájdu návštevníci počas leta na webe www.centralslovakia.eu. Predpredaj vstupeniek na vybrané podujatia a prehliadky je možný na webe www.zahoramizadolami.sk. Aktuálne informácie uverejňuje OOCR Stredné Slovensko aj na sociálne siete Facebook a Instagram.

 

plagát_leto 2021 OOCR | Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport

 

Autor: (OOCR Stredné Slovensko)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.10.2020
Na zaniknutom hrade sa konala prvá komentovaná prehliadka
Na zaniknutom hrade Breznica sa vo štvrtok (1. 10.) v rámci projektu Pohronská hradná cesta konala vôbec prvá komentovaná prehliadka.
viac
14.05.2021
Letné turistické autobusy budú premávať aj v sezóne 2021
S príchodom novej letnej sezóny a postupne odznievajúcimi obmedzeniami, štartujú aj tento rok populárne letné turistické autobusy Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko.
viac
15.07.2021
Vláčik Korýtko v prevádzke
Obľúbená atrakcia v Ružomberku, historický vláčik Korýtko, zažíva už svoju štvrtú sezónu. Vlak s vozňom pre bicykle a kočíky premáva počas všetkých prázdninových víkendov na trojkilometrovom úseku zrekonštruovanej železnice.
viac
02.08.2021
Na Horehroní chystajú historické preteky na cyklodrezinách a bude aj vínna cesta
Horehronie ponúka počas tohto leta viaceré atrakcie pre návštevníkov a nebude tomu inak ani v závere tohto týždňa. Už v piatok (6. 8.) o 10.00 h odštartujú v Hronci historicky prvé preteky na horehronských cyklodrezinách.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %