Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
15.06.2020 08:45

Najefektívnejší spôsob boja s módnou stopou je bojovať vlastným šatníkom


Ilustračná snímka.


Najefektívnejší spôsob boja s módnou stopou, tzv. fashion footprint je bojovať vlastným šatníkom – teda nosiť len to, čo sa už raz zakúpilo. Myslí si to Dominika Horňáková, spoluzakladateľka občianskeho združenia (OZ) Šumné – Knižnica oblečenia.


Módna stopa je ukazovateľom toho, aký dopad majú nákupné zvyky ľudí, množstvo oblečenia, ktoré vlastnia a starostlivosť oň na životné prostredie, čiže akú za sebou zanechá ľudstvo uhlíkovú stopu. „Módna stopa sa meria súborom otázok, ktoré sa zameriavajú na to, ako často nakupujeme, kde nakupujeme, koľko oblečenia máme v šatníku, ale aj na otázky, ako často perieme a akým spôsobom, lebo aj starostlivosť o oblečenie súvisí s dopadom textilnej výroby na životné prostredie,” uviedla Horňáková.

Ľudia podľa Horňákovej napríklad často perú oblečenie, ktoré vôbec nie je špinavé, perú ho na zbytočne vysokých teplotách a keď sa im niečo roztrhá či pokazí, rovno to zahodia do koša namiesto toho, aby to skúsili opraviť či zašiť. „Aby vám oblečenie čo najdlhšie vydržalo, odporúčam prať ho len vtedy, keď je to naozaj nutné. Pokiaľ sa len lokálne zašpiní, stačí použiť navlhčenú handričku. Ak prať, tak šetrne na nižších teplotách, ideálne na 30 stupňoch Celzia a žehliť len výnimočne,” poradila.

Pri potrebe kúpy nového kusu oblečenia podotkla, aby sa všetci pred každým nákupom skúsili zamyslieť, či danú vec skutočne potrebujú. „Ak predsa len áno, ideálne je si ju požičať, vymeniť s niekým na SWAP, alebo zakúpiť z druhej ruky,” povedala Horňáková s tým, že ak niekto nevie odolať novému kúsku, tak by mal skúsiť investovať do kvality - do kúskov z kvalitných prírodných materiálov a strihov a svojim nákupom prípadne podporiť lokálnych dizajnérov.  V súvislosti s prispievaním k pozitívnej zmene v módnom priemysle a podporovaním udržateľného obliekania sa OZ Šumné – Knižnica oblečenia zameralo na odmeranie módnej stopy Slovenska – teda toho, aké má nákupné správanie Sloveniek a starostlivosť o oblečenie dopad na životné prostredie.

„My sme módnu stopu merali na stupnici od jedna do päť, kde jednotka bola, ako v škole, najlepšia známka a znamenala najmenšiu módnu stopu. Tú získalo len sedem osôb zo všetkých takmer 2000 opýtaných. Najčastejšia známka bola trojka, ktorú získalo viac ako 1000 respondentiek,” zhodnotila. Ďalším zistením napríklad bolo, že takmer každá tretia opýtaná vlastní 100 až 200 kusov oblečenia, napriek tomu len pätina opýtaných naozaj vynosí oblečenie, ktoré v šatníku má.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.03.2017
Rozšírenie prevádzky obaľovne asfaltových zmesí občania odmietajú
Obyvatelia Liptovského Mikuláša sú proti rozšíreniu prevádzky obaľovne asfaltových zmesí. Hromadnú pripomienku v rámci posudzovania vplyvu stavby na životné prostredie podpísalo 1160 občanov, nesúhlasné stanovisko vydala aj tamojšia radnica.
viac
03.04.2017
Rača radikálne odmieta zámer letiska M. R. Štefánika
Vo februári prišla na mestskú časť Rača žiadosť o stanovisko, v ktorej Letisko M. R. Štefánika deklaruje zámer pristúpiť ku komplexnej rekonštrukcii vzletovej a pristávacej dráhy (VPD) 13-31 smerujúcej na Raču.
viac
20.10.2020
O cenu Európskeho týždňa mobility 2020 bojovali aj samosprávy
Do Európskeho týždňa mobility 2020 sa svojimi aktivitami a trvalými opatreniami zapojilo 55 samospráv. Najaktívnejšou samosprávou sa stala mestská časť Bratislavy – Ružinov, s originálnym podujatím uspelo aj mesto Senec a aj Levoča získala ocenenie v kategórii samospráv Efektívne trvalé opatrenie.
viac
25.08.2021
Nový ročník súťaže Zelený svet
Slovenská agentúra životného prostredia organizuje 26. ročník medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže. Prostredníctvom témy Lokálnosť je naša budúcnosť vyzýva mladých ľudí, aby sa zamysleli nad pojmom „lokálnosť“. Termín uzávierky súťaže je 30. novembra 2021.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %