Sobota 29.01.2022
Dnes má meniny 
Gašpar
°C
10.09.2021 08:35

Najlepšie zbierali batérie obyvatelia Trenčianskeho kraja


Ilustračný obrázok


V minulom roku tvorili batérie a akumulátory na Slovensku 922 ton triedeného komunálneho zberu, pričom počet medziročne kontinuálne rastie.


Význam zberu a správnej likvidácie použitých batérií si pripomíname vždy prvý septembrový týždeň. Na počesť výročia narodenia Luigiho Galvaniho asociácia EUCOBAT vyhlasuje začiatkom septembra Európsky týždeň recyklácie použitých batérií.

Celkový objem zozbieraných použitých batérií a akumulátorov, vrátane prenosných batérií a akumulátorov, predstavuje na Slovensku iba 1,1 percenta triedeného odpadu, ale škoda pri nesprávnej likvidácii je nekonečná. Nesprávne zaobchádzanie s použitými batériami ohrozuje životné prostredie únikom nebezpečných látok a kontamináciou pôdy a podzemných vôd.

Na Slovensku má každý distribútor povinnosť prijať použité batérie bezplatne, a to bez nutnosti zakúpenia nových. Takzvaný spätný zber, zabezpečovaný distribútormi, teda umožňuje batérie odovzdávať nielen v predajniach s elektrospotrebičmi, ale všade tam, kde sa dajú zakúpiť. Rozširujúca sa dostupnosť zberných miest má takto pozitívny vplyv na disciplínu spotrebiteľov a zber použitých batérií.

Recykláciou použitých batérií je možné získať rôzne kovy ako kobalt, nikel, meď, zinok, mangán, ale aj plasty, ktoré sa využívajú napríklad na výrobu okuliarových rámov, šperkov, ale aj batérií pre elektromobily a elektrobicykle.

„Narastá samotná produkcia, a teda následne aj odpad z batérií. Každým rokom vyzbierame viac a viac použitých batérií a pomáha nám aj osveta, ktorá sa v súvislosti s klimatickými zmenami dostáva čoraz viac do popredia,“ hovorí Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK.

Organizácia zodpovednosti výrobcov ASEKOL SK v roku 2020 zabezpečila zber viac ako 660-tisíc kilogramov použitých batérií prostredníctvom svojej siete 3 545 zberných miest a zmluvných partnerov. V Trenčianskom aj Žilinskom kraji to bolo vyše 18-tisíc kilogramov batérií, v Prešovskom kraji 11-tisíc kilogramov, Banskobystrický, Košický, Bratislavský kraj prispeli každý okolo desiatky tisíc kilogramov.

 

Európsky týždeň recyklácie použitých batérií organizuje Európska asociácia kolektívnych systémov EUCOBAT so sídlom v Bruseli.

Autor: (ts-asekol)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.04.2016
ENVI – PAK sa stal organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV)
Spoločnosť ENVI – PAK sa dnes stala organizáciou zodpovednosti výrobcov po tom, ako jej MŽP SR udelilo autorizáciu pre obaly a neobalové výrobky podľa § 89 ods. 1 písm. b) zákona o odpadoch, číslo 79/2015 Z. z.
viac
24.11.2016
Trnava má nové červeno-biele kontajnery na zber malých elektrospotrebičov
V Trnave slávnostne predstavili novinku na Slovensku. Červeno-biele kontajnery, ktoré budú slúžiť občanom na zber veľmi malého elektroodpadu, ako i prenosných batérií a akumulátorov.
viac
12.01.2018
V Leviciach plánujú spustiť osvetovú kampaň na podporu separovania odpadu
Levická radnica chce v priebehu roka 2018 rozbehnúť osvetovú kampaň, pomocou ktorej bude obyvateľom mesta vysvetľovať prínosy separovania odpadu.
viac
20.10.2020
V Trenčianskom kraji sčítali do konca septembra takmer polovicu domov a bytov
V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) sčítali pracovníci štatistického úradu do konca septembra takmer polovicu domov a bytov. Informoval o tom riaditeľ Pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR v Trenčíne Pavol Arpáš.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %