Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
20.01.2016 08:00

Najviac peňazí vyčlenili žilinskí župní poslanci na sociálnu oblasť a dopravu


Žilinská župa rozhodla o tokoch financií. (Foto: Wikimedia Commons)


ŽSK bude v tomto roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom v sume 167 090 196 eur. Rozpočet schválilo Zastupiteľstvo ŽSK na svojom poslednom minuloročnom zasadnutí, ktoré sa konalo 21. decembra.


„Podarilo sa nám zostaviť rozpočet, ktorým prerozdelíme finančné prostriedky do všetkých oblastí župy – do vzdelávania, sociálnych služieb, dopravy, kultúry i zdravotníctva. Žilinský kraj aj tento rok vloží najviac financií do sociálnej oblasti, v ktorej je najväčším poskytovateľom sociálnych služieb na Slovensku,“ zdôraznil predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov je pre sociálne služby v rozpočte vyčlenených 32 miliónov eur. Viac ako 31 miliónov eur rozdelí kraj aj do oblasti dopravy. „V novom roku plánujeme rekonštrukcie ciest II. a III. triedy v regiónoch Kysuce, horné Považie, Turiec, Liptov a Orava v sume 7,5 miliónov eur. Zvyšné finančné prostriedky vkladáme do regionálnych závodov Správy ciest ŽSK, napríklad aj na generálnu opravu desiatich vozidiel Tatra alebo nosičov špeciálnych nadstavieb, a na zabezpečenie služieb prímestskej autobusovej dopravy,“ uviedol J. Blanár.

Zdravotníctvo si z rozpočtu ukrojí takmer 7,5 milióna eur. „Kysucká nemocnica v Čadci, Liptovská nemocnica v Liptovskom Mikuláši, Dolnooravská nemocnica v Dolnom Kubíne a Hornooravská nemocnica v Trstenej spolu s Oravskou poliklinikou v Námestove využijú finančné prostriedky najmä na rekonštrukciu svojich priestorov a investície do prístrojového vybavenia. Vo všetkých župných nemocniciach plánujeme vybudovať urgentné príjmy, do ktorých investujeme 3 milióny eur,“ dodala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková.

Súčasťou rokovania Zastupiteľstva ŽSK bolo aj schválenie návrhu Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) Žilinského samosprávneho kraja až do roku 2020. Ide o strategický dokument, ktorého zámerom je definovať potenciál, potreby a hlavné ciele rozvoja kraja. „Na tvorbe tohto dokumentu sa podieľali odborníci a vytvorené boli aj štyri pracovné expertné skupiny, vďaka ktorým vzniklo dielo zohľadňujúce našu aktuálnu sociálno-ekonomickú situáciu, nové výzvy a podmienky, ktoré nás čakajú v rámci Európskej únie a Slovenska. Zároveň vďaka nemu budeme môcť predkladať aj v novom programovom období žiadosti o čerpanie eurofondov pre rozvoj Žilinského kraja,“ vysvetlil J. Blanár. Ako doplnil, aj vďaka dobre vypracovanému PHSR ŽSK sa v minulom období podarilo získať pre územie kraja zazmluvnených 2,1 miliardy eur. „V tomto trende chceme pokračovať a vložiť do žilinskej župy čo možno najviac kvalitných investícií, ktoré nám pomôžu posúvať kraj ďalej a vytvárať pre našich obyvateľov, ale aj návštevníkov a turistov, miesto pre ich osobný, pracovný či rodinný rozvoj,“ dodal žilinský župan.

Autor: (red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.11.2023
Dažďovú vodu využívajú v škole na zavlažovanie
Do pilotného projektu zadržiavania dažďovej vody, ktorá je vybudovaním rozvodov využívaná na závlahu, sa zapojila žilinská Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku. Je tak prvou školou na Slovensku, kde úspešne zrealizovali využitie dažďovej vody pre závlahu.
viac
23.11.2023
Deti už môžu písať Ježiškovi, poteší ich milým darčekom
Deti z celého Slovenska i sveta môžu aj v tomto roku písať Ježiškovi na adresu „Ježiško 999 99“, Slovenská pošta mu všetky odkazy doručí. Dôležité je uviesť na pohľadnici či liste spiatočnú adresu. Pohľadnicu môžu poslať aj cez špeciálnu internetovú aplikáciu – mojapohladnica.sk.
viac
23.11.2023
Vrbové chce pomenovať po rodákovi, futbalistovi Jozefovi Adamcovi nové sídlisko
Mesto Vrbové má záujem pomenovať novú obytnú štvrť po rodákovi, niekdajšom futbalovom reprezentantovi Jozefovi Adamcovi. Návrhom sa bude zaoberať novembrová schôdza mestského zastupiteľstva. Informoval o tom primátor Štefan Kubík.
viac
24.11.2023
Cesta v Demänovskej Doline je pripravená na Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní
Žilinský samosprávny kraj realizoval v roku 2023 na ceste II/584 v regióne Liptov stavebné úpravy za viac ako 2 mil. eur. Rekonštrukcia prebiehala na vybraných úsekoch cesty v Demänovskej Doline a Liptovských Matiašovciach - Huty.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %