Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
05.11.2021 10:28

Národná sieť Miestnych Akčných Skupín SR má nové vedenie


Snímka zdroj: (NS MAS SR).


Národná sieť miestnych akčných skupín (MAS) SR má nové vedenie. Na valnom zhromaždení 4. novembra ho schválila pätdesiatka delegátov zo všetkých krajov Slovenska. Staronovým predsedom Národnej siete MAS sa stal Štefan Škultéty.


Členské MAS si na najbližšie dva roky zvolili nové desaťčlenné predsedníctvo, v ktorom sú zastúpené všetky kraje. Pozíciu v predsedníctve si udržali Lukáš Pavlech z MAS Holeška, Peter Nemček z MAS Kopaničiarsky región, Zuzana Záborská z MAS Miloj Spiš, Daniela Bednárová z MAS TOPOĽA a Štefan Škultéty. Novými členmi predsedníctva sa stali Igor Pašmík z Partnerstva Muránska Planina – Čierny Hron, Iveta Kostková z OZ pre rozvoj mikroregiónu Požitavie - Širočina, Michal Vráb z MAS Banskobystrický geomontánny park, Ondrej Šeliga z MAS Orava a Jela Tvrdoňová.

Národná sieť má troch podpredsedov, ktorými sa stali Peter Nemček, Igor Pašmík a Jela Tvrdoňová. Na základe hlasovanie predsedníctva sa predsedom Národnej siete po druhýkrát stal Štefan Škultéty, ktorý zadefinoval priority na nasledujúce obdobie: „Je to vybudovanie regionálnych štruktúr v jednotlivých krajoch a získanie ďalších finančných zdrojov na rozvoj vidieka v nadchádzajúcom programovom období. Budeme presadzovať rozdeľovanie eurofondov na princípe subsidiarity a chceme pokračovať aj v medzinárodnej spolupráci s miestnymi akčnými skupinami nielen v regióne V4, ale aj smerom na Balkán,“ uviedol staronový predseda NS MAS.

Pri hodnotení uplynulého obdobia vyzdvihol, že sa podarilo stabilizovať členskú základňu a udržať si pozíciu aktívneho partnera regionálneho rozvoja na Slovensku. Valné zhromaždenie Národnej siete miestnych akčných skupín SR vyjadrilo veľké sklamanie z prístupu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a samotnej ministerky Veroniky Remišovej v súvislosti s jej postojom nielen k MAS-kám, ale aj pokračujúcou centralizáciou pri rozdeľovaní finančných zdrojov Európskej únie.

Národná sieť miestnych akčných skupín vznikla v roku 2011 a v súčasnosti združuje 67 zo 109 miestnych akčných skupín na Slovensku.

Autor: (Veronika FITZEKOVÁ, NS MAS SR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.03.2021
MAS majú obavy z animačných aktivít
Miestne akčné skupiny (MAS) na Slovensku majú možnosť čerpať finančné prostriedky na tzv. Animačné aktivity.
viac
20.04.2021
NS MAS chce nové pravidlá pre budúce programové obdobie
Národná sieť miestnych akčných skupín (NS MAS) SR pripravila na 23. apríla online konferenciu Ako ďalej LEADER na Slovensku v rokoch 2021-2027.
viac
17.08.2021
Žiadame krízový manažment: Doteraz nebol prefinancovaný ani jediný projekt!
Problémom nie je nepripravenosť žiadateľov, ale neúmerná byrokracia! Zo 140 miliónov eur určených na projekty LEADER boli v programovom období 2014-2020 podané žiadosti za 45 miliónov eur.
viac
25.01.2022
Čerpanie fondov na Slovensku ničí byrokracia
Prístup LEADER, ktorý je v iných krajinách EÚ úspešným programom na rozvoj vidieka, na Slovensku dlhodobo brzdia pretrvávajúce problémy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %