Pondelok 02.10.2023
Dnes má meniny 
Levoslav
°C
23.08.2023 03:20

Národné parky sa po zonácii stali jedným z pilierov ekonomického rozvoja


Na archívnej snímke výhľad na Muránsku planinu. Snímka zdroj: (tasr).


Slovensko má zazónovanú tretinu národných parkov. Tam, kde zonácia prebehla, sa obavy nepotvrdili a národné parky sa stali jedným z pilierov ekonomického rozvoja daného regiónu. Informoval o tom hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák.


Reagoval tak na predsedu parlamentu a hnutia Sme rodina Borisa Kollára, ktorý návrhy zonácií troch národných parkov označil za nezmysel.

"Zonácie sú absolútnou nevyhnutnosťou na určenie jasných pravidiel v najvzácnejších oblastiach Slovenska. Dobre fungujúce národné parky sú dnes pilierom rozvoja regiónov v zahraničí aj na Slovensku," poznamenal Ferenčák. Generujú podľa neho nové pracovné miesta či efektívnejšie chránia prírodné dedičstvo. Vyhlásením zonácie podľa MŽP končia dlhoročné spory o správu územia.

Chránené územia sú podľa analýzy Inštitútu environmentálnej politiky oblasťami s vysokým ekonomickým potenciálom. "Na územiach, kde je o stupeň vyššia ochrana, sú tržby ubytovacích zariadení v letnom období v priemere takmer dvojnásobne vyššie," tvrdí Ferenčák. Skonštatoval, že štatisticky významný pozitívny efekt chránených území na tržby ubytovacích zariadení sa potvrdil aj pre zimné mesiace.

"Každá zonácia je šitá na mieru. Napríklad v prípade Veľkej Fatry do najprísnejšie chránenej časti aktuálny návrh neráta, že by tam pribudli nové neštátne pozemky," podotkol.

Zonáciou už prešli národné parky Muránska planina, Slovenský raj, dávnejšie tiež Pieninský národný park. "Zazónované národné parky priniesli všetkým aktérom jasné a predvídateľné pravidlá, naštartovala sa tiež spolupráca," povedal hovorca.

Kollár vyzval premiéra Ľudovíta Ódora, aby na vláde neprijali zonáciu národných parkov Veľká Fatra, Poloniny a Slovenský kras. Návrh označil za nezmysel a poukázal na dôsledky zmien. Vrátiť návrh na dopracovanie podľa jeho slov žiadajú aj 33 primátori a starostovia dotknutých obcí a miest.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.05.2021
Lesy SR nesúhlasia s presunom správy lesov v chránených územiach pod MŽP
Štátny podnik Lesy SR nesúhlasí s presunom správy lesov v národných parkoch pod envirorezort. Stotožňuje sa tak so stanoviskom ministerstva pôdohospodárstva. Informovala o tom hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.
viac
09.12.2021
Slovensko sa v reforme národných parkov inšpiruje aj príkladom z Poľska
Správne fungujúce národné parky prinášajú rozvoj regiónov, podporujú udržateľný turizmus, zamestnávajú stovky pracovníkov a predovšetkým zachovávajú prírodné dedičstvo pre ďalšie generácie.
viac
16.01.2023
J. Budaj: V tomto roku chceme pokračovať v reforme národných parkov
Rezort životného prostredia chce tento rok pokračovať v reforme národných parkov. V TASR TV to deklaroval dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj.
viac
17.08.2023
Zonácie národných parkov sú nevyhnutné pre určenie jasných pravidiel
Zonácie národných parkov predstavujú príležitosti ekonomického rastu pre regióny. Sú nevyhnutné pre určenie jasných pravidiel v chránených územiach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %