Pondelok 20.03.2023
Dnes má meniny 
Víťazoslav, Klaudius
°C
14.02.2022 04:15

Národný park Slovenský kras oslavuje 20 rokov od svojho založenia


Na snímke vnútorné priestory Malej drienčanskej jaskyne v Drienčanskom krase pri obci Drienčany v okrese Rimavská Sobota. Snímka zdroj: (tasr).


Národný park (NP) Slovenský kras oslavuje 20. výročie svojho založenia, 13. februára 2002 sa stal druhým najmladším a štvrtým najväčším národným parkom na Slovensku.


Charakteristické sú preň najmä početné jaskyne a priepasti, ale i bohatý výskyt netopierov. Informovala o tom hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková.

Slovenský kras je najrozsiahlejším a najtypickejším územím planinového krasu v strednej Európe, prvé zmienky o ochrane jeho územia zaznamenali už v roku 1925, keď bola zriadená čiastočná rezervácia Jasovské jaskyne. V nasledujúcich desaťročiach vyhlasovali i ďalšie chránené krajinné časti, v roku 1973 vznikla vyhláškou ministerstva kultúry Chránená krajinná oblasť Slovenský kras.

Charakteristickými prvkami Slovenského krasu sú najmä jaskyne a priepasti, doteraz ich je známych vyše 1350. Jaskyne Slovenského krasu a priľahlého Aggteleckého krasu v Maďarsku v roku 1995 zapísali i do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Veľkým bohatstvom je aj kvalitná a čistá krasová voda, ktorá na údoliach planín vyviera vo forme krasových prameňov.

V súvislosti s veľkým množstvom jaskynných priestorov je územie Slovenského krasu jednou z najvýznamnejších oblastí pre výskyt netopierov na Slovensku aj v strednej Európe. Doposiaľ v Slovenskom krase počas zimného obdobia odborníci potvrdili výskyt 23 druhov netopierov, ich celková početnosť sa pohybuje od 60 000 do 75 000 jedincov.

"V súčasnosti prechádzajú národné parky na Slovensku transformáciou, ktorá predstavuje aj pre Slovenský kras významný medzník. Čaká nás veľa práce, bude treba zvládnuť okrem iného aj dôležité úlohy, akými sú vypracovanie programu starostlivosti a zonácia územia. Urobíme všetko preto, aby sme ochranu prírody posunuli na lepšiu úroveň,“ uviedol riaditeľ Správy NP Slovenský kras Ján Kilík.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2017
Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne oslávila 20 rokov svojej existencie
V priestoroch Kursalonu v Trenčianskych Tepliciach sa v pondelok (15. 5.) podvečer uskutočnil slávnostný galavečer pri príležitosti 20. výročia vzniku Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne (TnUAD).
viac
21.09.2017
Počas letnej sezóny navštívilo Slovenský raj viac turistov ako vlani
Počas ešte stále prebiehajúcej letnej turistickej sezóny navštívilo Národný park Slovenský raj zhruba 127 000 ľudí. V porovnaní s uplynulým rokom ide o nárast o viac ako 3000 ľudí. Potvrdila to starostka obce Hrabušice Jana Skokanová.
viac
16.07.2020
ŠOP apeluje na lesníkov, aby informovali skôr o suchých stromoch v NP
Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR apeluje na vedenie Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP), aby ju včas informovali o potrebe odstránenia ohrozujúcich suchých stromov v národnom parku.
viac
01.10.2021
Od sprístupnenia Jasovskej jaskyne uplynulo 175 rokov
V poradí 175. výročie sprístupnenia Jasovskej jaskyne verejnosti si v stredu (29. 9.) pripomenula Správa slovenských jaskýň Štátnej ochrany prírody (SSJ ŠOP) SR. Patrí medzi prvú klasicky sprístupnenú jaskyňu na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.35 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.00 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %