Štvrtok 22.04.2021
Dnes má meniny 
Slavomír
°C
25.12.2018 09:15

Návštevníci Kysuckého múzea môžu obdivovať stovky miniatúrnych betlehemov


Snímka zdroj: Kysucké múzeum


Betlehemy ako ich nepoznáme je názov výstavy v Kysuckom múzeu v Čadci, na ktorej prezentuje Žilinčan Jozef Práznovský takmer 420 miniatúrnych betlehemov, 21 veľkých betlehemov a 15 obrazov z jeho autorskej tvorby.


Podľa hlavnej lektorky múzea Dariny Hnidkovej čerpal autor pri tvorbe malých betlehemov zo slovenských ľudových tradícií zobrazenia Svätej rodiny a narodenia Ježiša Krista.       

"Zároveň však tradičný betlehem ozvláštňuje o nové použité materiály. Miniatúrne figúrky vsádza do materiálov získaných z prírody, ako sú plody tekvice, vlašského či kokosového orecha, morské mušle, kôra stromov či vápenec. Vo figurálnych kompozíciách sa sústreďuje na kombinovanú techniku dreva a hliny, niekedy so spojením skla. Rád pritom spracováva aj netradičný prírodný materiál, ako sú rybie kosti, šupiny či lesné plody," uviedla Hnidková.       

Etnológ Kysuckého múzea v Čadci Pavol Markech pripomenul, že prvý betlehem (jasličky) sa spomína už v 13. storočí. "Bol to živý betlehem a nápad na jeho vytvorenie skrsol v hlave Giovanniho Bernardoneho, ktorého poznáme pod menom svätý František z Assisi. Chcel obyčajným ľuďom, ktorí nevedeli čítať, priblížiť príbeh Ježišovho narodenia. Preto vianočnú omšu slúžil v roku 1223 pri jaskyni v horskej oblasti Umbrie v Taliansku. Jaskyňa sa stala živým betlehemom. V jasličkách ležalo dieťatko, okolo neho stála Mária s Jozefom a atmosféru dotvárali živé zvieratá, ktoré si požičal od tunajších hospodárov," dodal Markech.       

"Všetci s úžasom sledovali omšu, stvárnenú ako živý príbeh o Kristovom narodení. František dobre vedel, že chudobným ľuďom, ktorí nevedeli čítať, a predovšetkým malým deťom, takto povie o narodení Ježiša Krista oveľa viac. Úspech omše znamenal postupné rozšírenie drevených betlehemov v životnej veľkosti do kostolov a neskôr rozšírenie ich zmenšenín do domáceho prostredia," vysvetlil etnológ Kysuckého múzea.       

Výstava Betlehemy ako ich nepoznáme potrvá v Kysuckom múzeu v Čadci do konca januára 2019.     

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.11.2019
Vianočné ozdoby v Kysuckom múzeu
Kysucké múzeum v Čadci Vás pozýva na výstavu vianočných ozdôb a dekorácií, ktorú pripravilo v spolupráci s Výrobným družstvom OKRASA Čadca a kysuckými ľudovými výrobcami.
viac
17.01.2020
Výstava Cesta na Mesiac v Kysuckom múzeum v Čadci
Kysucké múzeum v Čadci v spolupráci s Technickým múzeom v Košiciach pripravilo pre návštevníkov putovnú výstavu Cesta na Mesiac, ktorú si budú môcť od 13. 1. do 1. 3. 2020 prehliadnuť v hlavnej budove Kysuckého múzea v Čadci.
viac
04.06.2020
Výstava Užitočná krása dreva priblíži krásu tohto prírodného materiálu
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo autorskú, predajnú výstavu drevených výrobkov autora Jozefa Marca pod názvom Užitočná krása dreva.
viac
06.06.2020
Kysucké múzeum vystavuje najcennejšie numizmatické exponáty zo svojich zbierok
Kysucké múzeum v Čadci pripravilo novú numizmatickú výstavu s názvom Numizmatika v našich zbierkach. Výstava je inštalovaná v priestoroch kaštieľa v Radoli od 7. 6. do 31. 11. 2020 a ponúka prehliadku najcennejších numizmatických exponátov zo zbierkových fondov Kysuckého múzea v Čadci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %