Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
10.12.2021 12:30

Negatívny vplyv na životné prostredie by sa mohol viac zdaniť


Ilustračná snímka: (tasr).


Základom zelenej daňovej reformy by malo byť zvýšenie daní a poplatkov z činností, ktoré majú negatívny vplyv na životné prostredie a zdravie.


Cieľom zelenej daňovej reformy je presunúť daňové bremeno k environmentálnym daniam a motivovať na zelenšie správanie sa. Uviedlo to tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v reakcii na environmentalistov, ktorí nie sú spokojní s predstavenou daňovou reformou.

"Zvýšenie ceny znečisťujúcich činností môže viesť k výraznému zníženiu emisií skleníkových plynov a k zmierneniu klimatickej krízy, keďže cena významne ovplyvňuje typ nakupovaných výrobkov či služieb a dopyt po nich," tvrdí tlačové oddelenie. Dodáva, že zároveň je potrebné okrem nastavenia daní a poplatkov odstrániť podpory a daňové výnimky vyvolávajúce negatívny tlak na životné prostredie a zdravie.

Optimálne nastavenie environmentálnych daní a zohľadnenie celkových externých nákladov má podľa MŽP potenciál generovať výnosy, ktoré pomôžu k stabilizácii verejných financií. Súčasťou takejto reformy by malo byť prijímanie opatrení cielených na zmierňovanie možných sociálnych vplyvov, konštatuje envirorezort.

MŽP sa sústredí na envirolegislatívu a prijímanie opatrení, ktoré budú vytvárať tlak na znečisťovateľov prírody, aby viac investovali do ochrany životného prostredia. Ako poznamenáva, v tomto môže pomôcť aj zákon o klíme, ktorý pripravuje.

Rezort zároveň oceňuje občianskych aktivistov, ktorí vyvíjajú tlak na politikov, aby prijímali ambicióznejšie ciele v boji s klimatickou krízou. "Podľa analýzy Inštitútu environmentálnej politiky je dôležité motivovať jednotlivé sektory hospodárstva na zelenšie správanie sa," poukazuje.

Slovenský ochranársky snem nie je spokojný s daňovou reformou predstavenou ministrom financií Igorom Matovičom. Environmentalistom v nej chýba vyššie zdaňovanie majetku, spotreby či emisií oxidu uhličitého (CO2), ale tiež daňovo-odvodová podpora ekologicky priaznivých aktivít. Environmentalisti preto listom vyzvali premiéra Eduarda Hegera, ministra financií aj ďalších adresátov na zavedenie zelenej daňovej reformy.

Rezort financií na výzvu reagoval tým, že plne podporuje všetky opatrenia, ktoré majú pozitívny vplyv na životné prostredie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.10.2019
MŽP SR: Povolené odstrely medveďov v minulosti situáciu zásadne nezmenili
Ministerstvo životného prostredia za posledné roky prispelo vo Vysokých Tatrách na vybudovanie kontajnerových stojísk celkovou sumou 1,4 milióna eur. Tvrdí to MŽP v reakcii na pondelkovú tlačovú konferenciu zástupcov samosprávy vo Vysokých Tatrách.
viac
15.12.2020
Novela zákona o ochrane prírody pomôže predísť obrovskej pokute
Ministerstvo životného prostredia chystá novelu zákona o ochrane prírody. Priniesť by mala dočasnú stavebnú uzáveru národných parkov či vyššie odmeny pre súkromných urbárnikov.
viac
07.05.2021
Vyhlásenie ÚMS k daňovo – odvodovej reforme MF SR
Únia miest Slovenska (ÚMS) nevie a nechce vecne reagovať na útržkovité informácie, ktoré vyvolávajú zbytočné diskusie a polemiky a nechce byť vťahovaná do žiadnych politických hier.
viac
24.01.2022
Ľudia môžu požiadať o vyhlásenie stromu za chránený
Vlastník pozemku nemá právo ochranu stromu na svojom pozemku odmietnuť. Informuje o tom Zelená linka Ministerstva životného prostredia SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %