Utorok 20.10.2020
Dnes má meniny 
Vendelín
°C
29.09.2020 09:15

Nemocnica v Trstenej otvorila nové gynekologicko-pôrodnícke oddelenie


Snímka z nového gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.


Nové gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou (HNsP ) v Trstenej začne už čoskoro prijímať prvé pacientky. Veľká obnova za takmer päť miliónov eur bola hradená zo zdrojov Európskej únie, Žilinského samosprávneho kraja a nemocnice.


Projekt obnovy bol zameraný na rekonštrukciu jestvujúcich priestorov a prístavbu gynekologického a pôrodníckeho oddelenia k súčasnému oddeleniu HNsP Trstená. „V roku 2018 sme sa pustili do ambiciózneho cieľa vybudovať v Hornooravskej nemocnici moderné gynekologicko-pôrodnícke pracovisko, ktoré bude spĺňať tie najvyššie štandardy a zaradí sa medzi špičkové zariadenia svojho druhu na Slovensku. Novou prístavbou a komplexnou rekonštrukciou pôvodných priestorov sa nám podarilo vytvoriť kvalitné a estetické zázemie pre pacientky a personálu dať zodpovedajúci priestor na poskytovanie tej najpokrokovejšej zdravotnej starostlivosti,” povedala županka Erika Jurinová. Ako dodala, celá prestavba gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia sa realizovala v troch etapách, spolu sa preinvestovalo takmer 4,7 milióna eur, z čoho Žilinský kraj prispel sumou viac ako 1,3 milióna eur.

Súčasťou stavebných prác bola zmena dispozičného riešenia lôžkovej časti pôrodníckeho oddelenia na prízemí. V prístavbe gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia sa vybudovali operačné sály, pooperačné izby a jednotky intenzívnej starostlivosti. Na oddelení sú nové podlahy, omietky, dlažby, aj obklady. Nové sú aj lôžkové časti so sociálnym vybavením,  protipožiarny systém, či vyvolávací systém sestra-pacient. Vybudovalo sa zázemie pre lekárov, sestričky a príjmový pult na chodbe. Kompletne sa vymenila elektroinštalácia, rozvody vody, kanalizácie, vykurovania, televízne rozvody, nové je osvetlenie, či lôžkové rampy. Zhruba polovica finančných prostriedkov bola vynaložená na stavebné práce, druhá polovica na obnovu prístrojovej techniky a materiálno-technického vybavenia. Bol zakúpený aj mamografický prístroj, ktorý slúži na prevenciu a diagnostiku ochorení prsníkov.

Spokojnosť so stavbou vyjadril aj riaditeľ Hornooravskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Marian Tholt: „Táto aktivita zlepší súčasné priestorové kapacity gynekologického oddelenia,  zvýšime objem operačných výkonov, zriadením JIS zabezpečíme kvalitu zdravotnej starostlivosti. Na pôrodníckom oddelení  zabezpečíme  spoločný pobyt novorodenca a mamičky na nadštandardných kompletne zariadených izbách,” povedal . Vybudovaná JIS bude slúžiť na monitoring a liečbu pacientiek po náročných operáciách.

Práce začali v októbri 2018, ukončené boli v júli 2020. V súčasnosti prebieha kolaudačné konanie. Nové oddelenie by malo začať prijímať prvé pacientky začiatkom októbra.

Hornooravská nemocnica má zhruba sedemdesiatročnú tradíciu a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie za obdobie svojej existencie prešlo iba minimálnymi úpravami. Okres Tvrdošín pritom patrí dlhodobo k častiam Slovenska s najvyššou pôrodnosťou, čo kladie zvýšené nároky práve na odbory gynekológie a pôrodníctva. Počet pôrodov a hospitalizácií na gynekologicko-pôrodníckom oddelení má rastúcu tendenciu napriek cca dvojročným stavebným prácam na modernizácií oddelenia.

Hornooravská nemocnica s poliklinikou poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť zhruba 65 tis. obyvateľov. Zahŕňa okres Tvrdošín a časť okresu Námestovo vo vybraných špecializačných odboroch poskytuje zdravotnú starostlivosť aj s nadregionálnou pôsobnosťou. 

Autor: (Martina REMENCOVÁ, hovorkyňa kancelárie predsedníčky ŽSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.11.2017
Hornooravskú nemocnicu čaká rozsiahla rekonštrukcia
Žilinská župa kompletne zrekonštruuje a rozšíri gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Hornooravskej nemocnice v Trstenej v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Schválený projekt modernizácie bude financovaný v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu.
viac
12.05.2020
Mesto Medzev začalo s rekonštrukciou zdravotného strediska
Mesto Medzev začalo s komplexnou rekonštrukciou zdravotného strediska na Kováčskej ulici, vzniknúť má z neho centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti (CIZS). Informoval o tom primátor Matej Smorada.
viac
09.10.2020
V Novej Bani otvorili Záhradný les s drevinami z celého sveta
V Novej Bani v utorok (6. 10.) oficiálne otvorili projekt s názvom Záhradný les. Na ploche 1,35 hektára sústredí 101 stromov a 2459 krov z rôznych kútov sveta, ktoré nebudú slúžiť len ako turistická atrakcia, ale aj vzdelávací prvok zasadený v prírodnom prostredí.
viac
13.10.2020
Polopodzemné kontajnery pribudli v Košútoch, Ľadovni a Podháji
Nové stojiská polopodzemných kontajnerov pribudli v utorok v martinských mestských častiach Košúty, Ľadoveň a Podháj. Informovala o tom hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.81 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.32 %