Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
27.05.2024 02:05

Nie je možné, aby štát v plnej miere sanoval hospodárenie miest a obcí


Budova MF SR


Ministerstvo financií (MF) SR si uvedomuje náročnú situáciu samospráv, na druhej strane aj štát stojí pred bezprecedentnou potrebou konsolidácie verejných financií a nie je možné zo strany štátu v plnej miere sanovať hospodárenie miest a obcí.


Uviedol to tlačový odbor rezortu financií v reakcii na piatkové (24. 5.) vyjadrenia Únie miest Slovenska (ÚMS).         

MF SR priblížilo, že intenzívne komunikuje s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), s ktorými rezort viedol sériu konštruktívnych rokovaní, ktorých predmetom bola aj finančná situácia samospráv. Vedenie ministerstva sa s predstaviteľmi ZMOS stretlo osobne aj pred niekoľkými dňami. ÚMS doteraz nekontaktovala ministerstvo financií so žiadosťou o rokovania.         

Rezort financií zdôraznil, že aj napriek aktuálnej potrebe konsolidácie vyšlo samosprávam v ústrety pri ich návrhoch, už koncom roka 2023 vyčlenilo sumu 60 miliónov eur, ktorej účelom bolo finančne podporiť hospodárenie samospráv.         

Zároveň bola podľa MF schválená novela zákona, ktorá umožnila už teraz v máji vyplatiť obciam jednorazovo a vopred celý doteraz nepoukázaný zostatok dane z príjmu právnických osôb (DPPO) v sume 157,7 milióna eur a pre vyššie územné celky v sume 67,6 milióna eur. Rovnako bola schválená novela zákona o rozpočtových pravidlách, ktorá do konca roka 2024 umožňuje obciam používať zdroje svojich rezervných fondov aj na bežné výdavky.         

MF SR dodalo, že monitoruje vývoj hospodárenia jednotlivých častí rozpočtu verejnej správy. "Oceňujeme korektný prístup a komunikáciu zo strany samospráv a predstaviteľov ZMOS. V oblasti investícií je vláda pripravená pomôcť samospráve maximálne možným využitím disponibilných zdrojov EÚ a plánu obnovy a odolnosti," uzavrel tlačový odbor rezortu financií.         

Hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová 24. mája uviedla, že samosprávy dostanú menej peňazí, ako očakávali. Ak vláda SR nezačne seriózne rokovať so samosprávami, rozpočty miest a obcí pre rok 2024 sa rozpadnú. ÚMS podľa nej systematicky upozorňuje, že finančná situácia samospráv je kritická a dlhodobo neudržateľná. Takúto správu považuje preto za zdrvujúcu a nájsť rýchle riešenie je nevyhnutné. ÚMS žiada ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) o okamžité rokovanie k stabilizovaniu finančnej situácie samospráv.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.10.2020
Podiel samospráv na verejných vodovodoch by nemal ísť do súkromných rúk
Prevod majetkovej účasti štátu, samosprávneho kraja alebo obce na prevádzke verejných vodovodov či kanalizácií by sa mal obmedziť. Zamedziť by sa malo jeho prevodu do súkromných rúk, ostať by mal vo verejnom záujme.
viac
20.10.2020
Mestá sú pripravené konať. Potrebujú pokyny od štátu
Únia miest Slovenska verí, že vláda má pripravené kompletné dokumenty a efektívnu metodiku na zabezpečenie plošného testovania obyvateľov Slovenska. Mestá sú pripravené urobiť všetko, čo je v ich silách, aby dopomohli koordinovanej a efektívnej realizácii tohto projektu.
viac
07.05.2021
Vyhlásenie ÚMS k daňovo – odvodovej reforme MF SR
Únia miest Slovenska (ÚMS) nevie a nechce vecne reagovať na útržkovité informácie, ktoré vyvolávajú zbytočné diskusie a polemiky a nechce byť vťahovaná do žiadnych politických hier.
viac
24.05.2021
Ministerstvo vnútra nebolo dobrým hospodárom
Ministerstvo vnútra sa pri správe štátneho majetku nesprávalo ako dobrý hospodár a kľúčové stratégie potrebné pre reformu verejnej správy si nechávalo spracovať v externom prostredí. Národní kontrolóri preverovali obdobie rokov 2017 – 2019.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %