Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
15.12.2020 09:25

Nitra chce do tvorby nového územného plánu zapojiť aj verejnosť


Nitra.


Mesto Nitra bude mať nový územný plán. Radnica už začala s jeho prípravou, do ktorej postupne zapája odbory mestského úradu i odborníkov z praxe a z akademickej obce.


V ďalšej fáze chce magistrát k spolupráci prizvať aj verejnosť. „Územný plán Nitry z roku 2003 prešiel dodnes šiestimi zmenami a doplnkami, čo je jasným signálom, že spoločnosť sa mení, a preto mesto musí reagovať komplexne. Pocitovo sa totiž nachádzame v bode zlomu, keď sa Nitra mení z poľnohospodárskeho centra na industriálne mesto,“ skonštatoval hlavný architekt Nitry Viktor Šabík.

Verejné obstarávanie na spracovateľa územného plánu má prebehnúť koncom jari 2021. V prípravnej fáze už začala pracovať koordinačná skupina, ktorú tvoria architekti, dopravní inžinieri a ďalší odborníci. Verejnosť už mohla tvorbu územného plánu pripomienkovať, podľa radnice však takéto zapojenie ľudí nie je dostatočné. „Sledujeme silnú objednávku na čo najvyššiu mieru transparentnosti. Hľadáme preto nástroj na efektívnu participáciu obyvateľov. Chceme dosiahnuť aktívnu diskusiu,“ vysvetlil Šabík.

V tomto období už podľa pôvodného zámeru mali prebiehať stretnutia s občanmi mestských častí, plány však poznačila pandemická situácia. Preto bola radnica nútená stretnutia presunúť na jar a v súčasnosti prebiehajú iba virtuálne stretnutia vo výboroch mestských častí. „Prostredníctvom nich sa snažíme získať čo najviac podnetov a nápadov, na ktoré budeme chcieť nadviazať pri nasledujúcich stretnutiach s verejnosťou,“ uviedol Šabík.

V čase pandemických opatrení mesto na širšiu komunikáciu s verejnosťou pripravuje novú webovú stránku www.uzemnyplan.nitra.sk. Tá má ponúknuť priestor pre všetkých, ktorí chcú prispieť svojimi názormi, návrhmi a pripomienkami. „Stránka má byť nástrojom pre občanov. Ponúkne vstup do tvorby zadania pre spracovateľa územného plánu. Zároveň má byť miestom kultivovanej debaty o urbanizme, mobilite a súvisiacich témach. Našou predstavou je interaktívna platforma, na ktorej sa občania dozvedia o základných výzvach a dilemách, pred ktorými mesto stojí. Stránka by sa preto z nášho pohľadu mala stať živým materiálom, nie statickým dokumentom,“ dodal Šabík.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.04.2021
Do tvorby nového územného plánu mesta sa môže zapojiť aj verejnosť
Obyvatelia Nitry majú ešte dva týždne na to, aby sa zapojili do tvorby nového územného plánu mesta. Svoje názory môžu radnici poslať prostredníctvom elektronického dotazníka, ktorý bude jedným z podkladov pri rozhodovaní.
viac
15.07.2021
Zelené verejné obstarávanie na Slovensku sa polepšilo
Ministerstvo životného prostredia včera informovalo vládu o úrovni implementácie Národného akčného plánu pre zelené verejné obstarávanie za rok 2020, ktorého cieľom bolo dosiahnuť aby orgány štátnej správy zabezpečovali zeleným verejným obstarávaním 50 % zákaziek.
viac
17.08.2021
Obyvatelia Trnavy môžu pripomienkovať zmeny v územnom pláne
Viacero významných rozvojových krokov zahŕňa návrh novej, v poradí tohtoročnej desiatej zmeny Územného plánu (ÚP) mesta Trnava.
viac
31.08.2021
ÚVO: Náš koncept profesionalizácie podporuje aj OECD
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák viedol online rokovanie s riaditeľom Odboru verejného obstarávania v rámci OECD Paulom Maginom, aby mu predstavil pokrok úradu pri tvorbe legislatívy ohľadom profesionalizácie vo verejnom obstarávaní.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %