Štvrtok 08.12.2022
Dnes má meniny 
Marína
°C
01.12.2021 01:25

Nitra po piatich mesiacoch ukončila rekonštrukciu Kráľovskej cesty


Snímka zdroj: (tasr).


Mesto Nitra ukončilo rekonštrukciu Kráľovskej cesty, ktorá vedie pamiatkovou rezerváciou na hradnom kopci. Celkové náklady na obnovu viac ako 170 metrov dlhého dláždeného úseku dosiahli sumu 240 000 eur.


Obnova Kráľovskej cesty sa začala ešte v júli. Počas prác došlo k odhaleniu pôvodnej historickej dlažby v jej hornej časti. "Išlo o úsek dlhý približne 50 metrov na mieste, kde sa cesta napájala na Námestie Jána Pavla II. Pôvodnú dlažbu odhalila sonda aj v miestach smerom k múru Veľprepoštského paláca. Dlažba bola zmonitorovaná archeológmi a odovzdaná Krajskému pamiatkovému úradu. To bol hlavný dôvod, pre ktorý rekonštrukcia trvala dlhšie, ako sa predpokladalo," informovala radnica.

Obnova v chránenej pamiatkovej rezervácii musela byť vykonaná tak, aby zostal zachovaný pôvodný charakter Kráľovskej cesty, ktorá bola dláždená andezitovými kockami. Stavebná firma musela pôvodný povrch odstrániť a každý použiteľný kus dlažby opätovne umiestniť na jeho miesto. "Zvyšok bol doplnený novou dlažbou, ktorú schválil Krajský pamiatkový úrad. Súčasťou prác bolo aj vybudovanie troch nových dažďových vpustí a umiestnenie desiatich pouličných LED svietidiel," pripomenul magistrát.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.06.2016
Na Kežmarskom hrade prebieha najväčšia rekonštrukcia za posledných 30 rokov
Na Kežmarskom hrade sa okrem letnej turistickej sezóny začali aj rozsiahle rekonštrukčné práce, ktoré sú najväčšie za posledných 30 rokov. Hneď na ich začiatku robotníci narazili na dieru pri obrannom múre, ktorú bude potrebné stabilizovať.
viac
28.03.2017
Pamätnú izbu pod hradom Šášov rekonštruujú
Pamätnú izbu pod hradom v Šášovskom Podhradí rekonštruujú. Na objekte menia strešnú krytinu, vytvárajú skladové priestory v podkroví, vďaka čomu sa expozícia v dolnej časti domu rozšíri.
viac
06.03.2020
Hrad Krásna Hôrka chce v roku 2023 privítať návštevníkov
Slovenské národné múzeum (SNM) v spolupráci s Ministerstvom kultúry (MK) SR informovalo vo štvrtok dopoludnia o realizácii prác v uplynulom roku a ďalších plánovaných krokoch komplexnej rekonštrukcie hradu Krásna Hôrka, ktorý bol zničený pri požiari 10. marca 2012.
viac
03.12.2021
Rekonštrukcia cesty na Muráni skončila, kraj a zhotoviteľ splnili sľub
Rekonštrukcia cesty II/531 medzi Muráňom a Muránskou Hutou, ktorú v júni minulého roka vážne poškodili prudké prívalové dažde, je na konci. Trvala desať mesiacov, stála viac ako 7,5 milióna eur a patrila medzi najnáročnejšie rekonštrukcie v kraji vôbec.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.30 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.12 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %