Nedeľa 24.09.2023
Dnes má meniny 
Ľuboš, Ľubor
°C
01.12.2021 01:25

Nitra po piatich mesiacoch ukončila rekonštrukciu Kráľovskej cesty


Snímka zdroj: (tasr).


Mesto Nitra ukončilo rekonštrukciu Kráľovskej cesty, ktorá vedie pamiatkovou rezerváciou na hradnom kopci. Celkové náklady na obnovu viac ako 170 metrov dlhého dláždeného úseku dosiahli sumu 240 000 eur.


Obnova Kráľovskej cesty sa začala ešte v júli. Počas prác došlo k odhaleniu pôvodnej historickej dlažby v jej hornej časti. "Išlo o úsek dlhý približne 50 metrov na mieste, kde sa cesta napájala na Námestie Jána Pavla II. Pôvodnú dlažbu odhalila sonda aj v miestach smerom k múru Veľprepoštského paláca. Dlažba bola zmonitorovaná archeológmi a odovzdaná Krajskému pamiatkovému úradu. To bol hlavný dôvod, pre ktorý rekonštrukcia trvala dlhšie, ako sa predpokladalo," informovala radnica.

Obnova v chránenej pamiatkovej rezervácii musela byť vykonaná tak, aby zostal zachovaný pôvodný charakter Kráľovskej cesty, ktorá bola dláždená andezitovými kockami. Stavebná firma musela pôvodný povrch odstrániť a každý použiteľný kus dlažby opätovne umiestniť na jeho miesto. "Zvyšok bol doplnený novou dlažbou, ktorú schválil Krajský pamiatkový úrad. Súčasťou prác bolo aj vybudovanie troch nových dažďových vpustí a umiestnenie desiatich pouličných LED svietidiel," pripomenul magistrát.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.07.2019
Na hrade Revište chcú tento rok sprístupniť vyhliadku v severnej veži
V obnove hradnej zrúcaniny Revište neďaleko Žarnovice pokračujú aj tento rok. Vďaka projektu obnovy hradov pomocou nezamestnaných tu už šiestykrát našlo prácu 19 ľudí. Obnova hradu zamestnáva aj ďalších špecializovaných remeselníkov ako sú tesári či murári.
viac
23.07.2020
Na Peknej ceste mesto upraví budovu pôvodnej horárne
Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pripravujú obnovu pôvodnej horárne v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste v bratislavských Krasňanoch.
viac
10.03.2021
Druhá etapa obnovy Spišského hradu by mohla začať už v máji
Spišský hrad čaká tento rok druhá etapa obnovy, ktorá by mala trvať asi tri roky. Ako uviedla Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči, práce by po podpise zmluvy s víťazom verejného obstarávania mohli za optimálnych podmienok začať už v máji.
viac
23.09.2022
KSK ukončil obnovu cesty medzi Hájom a Hačavou za vyše milión eur
Košický samosprávny kraj (KSK) ukončil rekonštrukciu cesty tretej triedy, ktorá spája obce Háj a Hačava v Slovenskom krase v okrese Košice-okolie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.07 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.00 %