Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
20.09.2017 01:17

Nitra pripravuje kreatívne centrum za vyše 20 miliónov eur


Pohľad na Nitru.


Do konca tohto roka chce mať radnica vypracovaný projektový zámer výstavby nového kreatívneho centra, ktoré má vyrásť v bývalých kasárňach pod Zoborom a v niekdajšom kine Lipa. Celové náklady na zriadenie centra dosiahnu sumu viac ako 20 miliónov eur.


Väčšinu financií chce mesto získať z európskych fondov, zvyšné päťpercentné spolufinancovanie zabezpečí magistrát z mestského rozpočtu.       

Podľa slov primátora Jozefa Dvonča by mala činnosť kreatívneho centra zabezpečovať podmienky na kultúrnu činnosť v Nitre. „Musíme vytvoriť organizáciu, ktorej štatút dovolí aj podnikanie, aby dokázala generovať peniaze, ktoré by potom išli do kultúry. Predpokladám, že činnosť centra by mohla byť zameraná na dizajn, nahrávacie štúdiá, možno na požičiavanie rôznych zariadení určených na realizáciu kultúrnych podujatí, na ozvučovanie a podobne,“ uviedol Dvonč.       

Investície budú smerovať predovšetkým do opravy objektu bývalého kina a rekonštrukcie ďalších troch budov v niekdajších kasárňach. Ďalšie zdroje budú určené aj na prevádzkové náklady. „Projekt je zameraný na vybrané kreatívne odvetvia, akými sú napríklad umelecké vizuálne umenie, scénické umenie, reklama a marketing, dizajn i rozvoj remesiel, tradičnej, ľudovej a mestskej kultúry a ostatných odvetví kreatívneho sektora,“ informovala radnica.       

Kreatívne centrum by okrem toho malo poskytovať aj podporu umelcom, rozvíjajúcim sa talentom, osobám v slobodnom povolaní a tiež malým a stredným podnikom v oblasti kreatívneho priemyslu, ale aj neziskovým organizáciám či akademickému sektoru. Centrum by malo tiež poskytovať služby otvoreného ateliéru, kreatívneho inkubátora a akcelerátora pre fyzické aj právnické osoby.       

„Potenciál lokality je v spojení vzdelávania, výchovy a kreatívno-kultúrneho priemyslu spolu s obnovou zelene, dobudovaním cyklotrás a s vyriešením infraštruktúry. Budova bývalej vojenskej ubytovne by mala v budúcnosti slúžiť ako co-workingový openspace, konferenčná sála, workshopová miestnosť, kaviareň s detským kútikom s prepojením na vonkajšie priestory, oddychová zóna s knižnicou a čitárňou, dizajnshop a ako administratívne priestory,“ uvádza sa v materiáli, o ktorom rokovali mestskí poslanci na svojom septembrovom rokovaní.       

Ako sa v ňom ďalej konštatuje, bývalá kasárenská dielňa je určená na nahrávacie štúdio, skúšobňu pre hudobníkov a štúdio pre malé divadelné formy. V bývalom sklade majú zasa vzniknúť dielne pre prácu s kovom, drevom, kožou a 3D laboratórium spolu tréningovými a workshopovými miestnosťami.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.10.2017
Regionálna samospráva pripravuje unikátne Kreatívne centrum
Košický samosprávny kraj intenzívne pripravuje vybudovanie Kreatívneho centra v centre Košíc, v areáli bývalej tabakovej továrne na Strojárenskej ulici č. 3, ktorý je v jeho vlastníctve.
viac
05.05.2020
Žilina začína budovať cyklotrasu zo sídliska Solinky do centra
Mesto Žilina začína budovať prvý úsek cyklotrasy H2, ktorá spojí sídlisko Solinky s centrom mesta. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka povedie prvý úsek celým sídliskom Solinky a bude sa končiť na Bulvári.
viac
02.01.2021
KSK uzavrel zmluvu na čerpanie peňazí na vybudovanie kreatívneho centra
Košický samosprávny kraj (KSK) uzavrel zmluvu s Ministerstvom kultúry SR na čerpanie takmer 18 miliónov eur na vybudovanie Kreatívneho centra Košického kraja. Informovala o tom hovorkyňa KSK Anna Terezková.
viac
08.02.2021
V Trnave začína vznikať kreatívne centrum
Trnavská župa vyhlásila verejné obstarávanie na stavebné práce s odhadovaným nákladom vyše 4,7 milióna eur bez DPH a trvaním 17 mesiacov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %