Pondelok 27.01.2020
Dnes má meniny 
Bohuš
°C
08.10.2019 03:00

Nitrianske Pravno: Samospráva začala s analýzou odpadu z domácností


Snímka zdroj: nitrianskepravno.sk


Priestor za budovou Obecného úradu v Nitrianskom Pravne zaplnili minulý týždeň odpadky. Obec ich tam vysypala preto, aby mohla so žiakmi spojenej školy analyzovať, aký druh odpadu obyvatelia vyhadzujú a čo všetko z neho by patrilo do triedeného zberu.


Zamestnanci vysypali za budovou odpad z 50 rôznych domácností, čo predstavuje päť percent odpadu produkovaného obyvateľmi v obci. "Ide nám o to, aby sme zanalyzovali mieru separácie v obci, teda ako jednotliví obyvatelia triedia odpad. Postupne zisťujeme, že je tam veľa odpadu, ktorý sa ešte dá vytriediť. Plasty, rôzne plechovky, bioodpad, ktorý by sa dal dať do kompostérov alebo na hnojisko," priblížila prednostka Obecného úradu v Nitrianskom Pravne Dagmar Matiašková Ferencová.       

Analýza podľa nej definuje mieru separácie v obci a na základe nej bude vytvorený dokument, pričom tento bude podkladom k žiadosti o dotáciu na nákup kompostérov, ktoré v obci potrebujú. "Zároveň by sme sa chceli zapojiť do výzvy na nákup programu, ktorý bude analyzovať, ako jednotlivé domácnosti separujú odpad. Predpokladám, že podľa toho, ako budú jednotlivé separovať, tak budú aj platiť za odpad. Ide o náš zámer do budúcnosti," doplnila.       

Dáta z analýzy chce obec využiť aj v rámci osvety. "Budeme robiť rôzne marketingové aktivity, aby sme naučili obyvateľov viac separovať, aby potom mohli aj oni menej platiť. Poplatky za odpad v našej obci, ktoré platia obyvatelia, nedosahujú úroveň tých, čo platí obec. Obec tak nesmie doplácať za obyvateľov. Musíme sa snažiť, aby obyvatelia platili čo najmenej, ale aj oni sa musia snažiť, aby viac separovali," dodala prednostka.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.06.2016
Pomôžu nám s likvidáciou plastov baktérie?
Produkcia plastových obalov neustále rastie a podľa štúdie, ktorá bola začiatkom tohto roka predstavená na Svetovom ekonomickom fóre sa predpokladá, že do roku 2050 stúpne produkcia plastov až štvornásobne.
viac
23.08.2016
Preplnené kontajnery. Kto je zodpovedný za ich vývoz?
Pri veľkom počte ľudí sa môže stať, že nemáte kam vyhodiť vzniknutý odpad z domácnosti, pretože všetky zberné nádoby sú preplnené. Kto je zodpovedný za zvoz komunálneho odpadu a triedeného zberu?
viac
16.01.2017
Obyvatelia rodinných domov v Bratislave sa musia zapojiť do zberu bioodpadu
Bratislavčania bývajúci v rodinných domoch sa musia zapojiť do zberu biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý napríklad vzniká pri údržbe záhrad. Zber bude mesto realizovať bez zmeny poplatku za komunálny odpad, dotknutí obyvatelia však musia oň do konca mesiaca požiadať.
viac
22.11.2019
SR zvýšila za 10 rokov produkciu komunálneho odpadu o 30 percent
Slovensko za posledných 10 rokov zvýšilo produkciu komunálneho odpadu o približne 30 percent. Slovensko v roku 2018 vyprodukovalo 2,3 milióna ton komunálneho odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.45 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.72 %