Pondelok 25.05.2020
Dnes má meniny 
Urban
°C
30.09.2019 09:10

Nórsky deň – zbližovanie slovenskej a nórskej kultúry


Snímka zdroj: MsÚ


V stredu 2. októbra sa uskutoční ďalší ročník podujatia Nórsky deň. Jeho súčasťou bude odborný seminár aj obľúbené popoludnie pre rodiny s deťmi, ktoré majú záujem bližšie spoznať túto severskú krajinu a život jej obyvateľov. Podujatie sa pravidelne koná od roku 2013.


Nórsky deň spája nórsku a slovenskú kultúru. Taký je cieľ podujatia, ktoré vzišlo z iniciatívy spoločností Slovalco, Sapa Profily, Bring a Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva na Slovensku. Všetky tri spoločnosti s nórskym kapitálom sú podstatnými zamestnávateľmi v priemyselnom parku, meste a regióne a okrem toho aj významnými partnermi mesta Žiar nad Hronom, pretože podporujú viacero oblastí kultúrno-spoločenského, športového a komunitného života v meste. 

Témou seminára budú moderné aplikácie a riešenia smart city 

Prostredníctvom Nórskeho dňa majú aj obyvatelia zo Žiaru a okolia možnosť spoznať nórsku kultúru. Podujatie sa organizuje v priestoroch Mestského kultúrneho centra. A to aj prostredníctvom rôznych aktivít, ktoré sa pripravujú v spolupráci s Veľvyslanectvom Nórskeho kráľovstva na Slovensku. Aj tento rok bude súčasťou podujatia odborný seminár, a to na tému Zelené a inovatívne riešenia v internej správe miest a samospráv – moderné trendy. O tom, ako môžu zelené a inovatívne riešenia zefektívnmiť internú správu obcí a samospráv na Slovensku bude hovoriť Martin Baláž, vedúci kancelária primátora mesta. Na seminári sa predstavia viacerí spíkri, vrátane veľvyslanca nórskeho kráľovstva Terjeho T. Nervika, primátora Žiaru nad Hronom Petra Antala, predsedu Smart Cities Klub na Slovensku Miloslava Juríka, predstaviteľa slovenskej IT firmy RescoNet Branislava Valacha a odznejú aj prezentácie z Nórska a zo slovenskej štátnej správy. Seminár začne o 9.00 hodine a ukončený bude panelovou diskusiou so začiatkom o 11.00 hodine. 

Program pre širokú verejnosť bude pokračovať o 13.30 hodine, na ktorom budú môcť Žiarčania spoznať Nórsko. Opäť nebude chýbať ochutnávka špecialít nórskej kuchyne, pre deti sú pripravené rozprávky, tvorivé dielne či kvízy a rôzne ďalšie sprievodné podujatia.

Autor: www.ziar.sk


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2016
Dlhodobo nezamestnaným chce dať mesto prácu v novej spoločnosti
Žiarska samospráva chce založiť obchodnú spoločnosť, v ktorej chce dať šancu pracovať dlhodobo nezamestnaným obyvateľom mesta a naučiť ich tak pracovným návykom.
viac
04.04.2018
Samospráva hľadá firmu, ktorá vybuduje cyklochodník naprieč mestom
Žiarska samospráva hľadá firmu, ktorá vybuduje 3,7 kilometra dlhý cyklochodník spájajúci mesto s priemyselným parkom. Zákazku v predpokladanej hodnote takmer 497-tis. eur bez DPH obstaráva mesto prostredníctvom elektronického systému Josephine.
viac
11.02.2019
Od 4. marca si obyvatelia doklady vybavia v nových priestoroch
Od 4. marca si obyvatelia Žiaru nad Hronom vybavia doklady v nových priestoroch KAMO centra, ktoré sa nachádza v priestoroch budovy Okresného riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Žiari nad Hronom.
viac
01.07.2019
Lučenec sa uchádza o členstvo v združení Smart Cities klub
Mesto Lučenec sa chce stať členom občianskeho združenia (OZ) Smart Cities klub, ktoré slúži na výmenu skúseností a spoluprácu pri príprave stratégií i programov na vytváranie inteligentných miest. Podanie žiadosti o prijatie za člena zoskupenia schválili mestskí poslanci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %