Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
25.11.2021 03:25

Nová expozícia v kaštieli približuje rod Andrássy zážitkovou formou


Na snímke nová expozícia Andrássyovský bod 24. novembra 2021 v Trebišove. Snímka zdroj: (tasr).


Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove v stredu otvorilo takzvaný zážitkový bod venovaný šľachtickému rodu Andrássyovcov, ktorí boli majiteľmi tamojšieho kaštieľa. Návštevníci si môžu pozrieť aj "holopyramídu", teda historické predmety vo virtuálnej realite.


Nová expozícia využíva interaktívne prvky a prezentuje históriu rodov Csáky, Szapáry a Andrássy, dobové fotografie interiéru a exteriéru kaštieľa, zaujímavosti zo života šľachty, ako aj mapu kaštieľa s pôdorysom.

Zážitkový bod vznikol v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovensko-Maďarsko a projektu Castle Expo. Zameraný je na vytvorenie jedinečných zážitkových bodov histórie kaštieľov a hradov v maďarsko-slovenskom pohraničí, ako aj na rozvoj nových služieb v cestovnom ruchu. "Okrem toho, že odkryje zaujímavé informácie zo života šľachty, cieľom je aj zvýšiť návštevnosť a povedomie turistov práve na maďarsko-slovenskom pohraničí," uviedla riaditeľka múzea Beáta Kereštanová.

Trebišovský kaštieľ je jedným z ôsmich vybraných pamiatkovo chránených budov na oboch stranách hranice, v ktorých vznikol moderný a interaktívny výstavný priestor. Súčasťou expozície sú nové prvky, ako napríklad back-light panely či interaktívna obrazovka. Vďaka nim sa návštevníkom odkrýva príbeh šľachtického rodu aj história samotného kaštieľa. Dozvedia sa aj o zvykoch či súkromí Andrássyovcov podľa memoárov anglickej vychovávateľky Mary Elisabeth Stevensovej.

Novinkou je aj holopyramída, ktorú múzeum zakúpilo z dotácie Košického samosprávneho kraja (KSK). "Zahŕňa v sebe desať 3D virtuálnych predmetov vysokej historickej hodnoty, ako napríklad trónne kreslo cisára Františka Jozefa I., liturgický kalich darovaný grófkou Etelkou Szapáry rímskokatolíckemu kostolu v Trebišove či bustu grófa Júliusa Andrássyho," priblížila riaditeľka múzea.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.07.2018
V kaštieli otvoria archeologickú expozíciu Svet dávnych vekov
Nová archeologická expozícia Svet dávnych vekov v hanušovskom kaštieli čaká na svojich prvých návštevníkov. Slávnostne ju otvoria v posledný júlový deň (31.7.) o 16.00 h, keď vystúpi aj známy multiinštrumentalista Michal Smetanka s ukážkami hry na replikách pravekých hudobných nástrojov.
viac
09.05.2019
Noc múzeí a galérií v Andrássyovskom kaštieli bude v športovom duchu
V športovom duchu sa ponesie nadchádzajúca Noc múzeí a galérií v Andrássyovskom kaštieli v Betliari pri Rožňave. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka Múzea Betliar Judita Krajčiová.
viac
21.12.2019
Stropkovský kaštieľ sa môže pýšiť novou sakrálnou expozíciou
Krajské múzeum v Prešove slávnostne otvorí vo svojej pobočke, v Kaštieli Stropkov, prvú stálu expozíciu sakrálneho umenia. Tento duchovný poklad regiónu môžu návštevníci múzea obdivovať vďaka dlhodobým výpožičkám diel, ktoré poskytli jednotlivé cirkvi a súkromní zberatelia.
viac
11.02.2020
Múzeum holokaustu v Seredi otvorilo záverečnú časť svojej expozície
Záverečnú časť expozície Múzea holokaustu barak č. 2 sprístupnili dnes (11. 2. 2020) v Seredi za účasti ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, ministra financií Ladislava Kamenického a veľvyslanca štátu Izrael Boaza Modaiho.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %