Piatok 28.01.2022
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
22.11.2021 10:30

Nové inovačné centrum InoVia prepojí vzdelávanie s praxou


Snímka zdroj: (ŽSK).


Inovačné centrum InoVia, ktoré vzniká v Žilinskom kraji, prinesie nové stimuly pre inovačnú a digitálnu transformáciu kraja.


Vznik záujmového združenia právnických osôb InoVia v piatok 19. novembra podpisom zakladajúcich listín odobrili zakladajúci členovia Žilinský samosprávny kraj, mesto Žilina a Žilinská univerzita. Inovačný potenciál kraja je druhý najsilnejší na Slovensku. Novozaložené inovačné centrum si kladie za hlavné ciele tento potenciál zhodnotiť, vytvárať podmienky pre zlepšovanie inovačnej výkonnosti a prepájať a zintenzívniť spoluprácu podnikov, výskumných a vzdelávacích inštitúcií.

Založeniu centra predchádzala komunikácia s kľúčovými hráčmi v regióne, ale i výmena skúsenosti a inšpirácia dobrými príkladmi zo zabehnutej praxe a zo zahraničia. Prípravné kroky zahŕňali aj sedem mesiacov trvajúci prieskum očakávaní v podnikateľskom sektore. Na základe získaných dát sa kreovali hlavné okruhy činností centra. „Našou zodpovednosťou je pozerať sa do budúcnosti, ktorá presahuje volebné obdobie. Chceme vytvoriť konkurencieschopný región so spokojnými obyvateľmi, ktorí sa venujú zmysluplnej práci a zabezpečiť udržateľný rozvoj mesta i kraja,“ povedal žilinský primátor Peter Fiabáne.

InoVia sa bude sústreďovať na intenzívne prepájanie vzdelávania s praxou. Umožní firmám prístup na akademickú pôdu a študentom do firiem, čo vo výsledku bude znamenať zatraktívnenie vzdelávania a prípravu študentov na reálnu prax. „Významný inovačný potenciál akademického prostredia vidíme najmä v oblasti technologickej, kybernetickej bezpečnosti, zvyšovania energetickej efektívnosti budov, dopravných systémov, ale aj v oblasti rozvoja biomedicíny. Práca s talentami a budovanie silného firemného zázemia nám dáva šancu zastaviť odliv mladých odborníkov, pretože dostanú možnosť realizovať svoje inovatívne nápady doma vo svojom regióne“ vysvetlil Jozef Jandačka, rektor Žilinskej univerzity.

Úlohy centra tu však nekončia. InoVia bude zabezpečovať konzultácie a poradenstvo pre spoločnosti a podporí vznik nových start-upov. Stane sa mostom medzi tými, ktorí inovácie robiť vedia, a tými, ktorí inovácie potrebujú, aby udržali svoju konkurencieschopnosť. Prostredníctvom siete zapojených subjektov vytvorí centrum priestor na vzájomné spoznanie a spoluprácu medzi firmami, vedcami, študentami i ďalšími centrami. Ako doplnila predsedníčka kraja Erika Jurinová: „Žilinský kraj je historicky krajom inovatívnych a odvážnych projektov. Spoločnosti ako Robotec, Kinekus, Martinus, Ipesoft, či MTS majú vo svojom „rodnom liste“ uvedený Žilinský kraj. Ak chceme, aby podobných spoločností bolo viac, aby aj mladí ľudia zakladali úspešné spoločnosti v kraji, nemôžeme to nechať na náhodu. InoVia sa stane miestom, kde mladí ľudia nájdu podporu pre svoje inovatívne myšlienky už v začiatkoch, kde získajú zázemie, know-how a prístup k praktickým skúsenostiam a ku skutočným laboratóriám.“

Kraj, mesto i univerzita si plne uvedomujú potrebu, potenciál a dôležitosť inovačného centra v kraji a jeho dlhodobého financovania. Výška prvého peňažného vkladu zakladajúcich členov v 2021 dosiahne 100 000,- €. Do budúcna si InoVia na svoju činnosť plánuje zarábať vlastnými aktivitami, počíta sa aj s podporou z projektov EÚ. Centrum v jeho prvých krokoch povedie Vlastimil Kocian s bohatými podnikateľskými skúsenosťami.

 

Autor: (Lucia LAŠOVÁ, hovorkyňa ŽSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.05.2016
S mestami musia rásť aj regióny
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo sa v dňoch 30. a 31. mája zúčastnil Fóra o mestskej agende a výjazdovej schôdze komisie pre kohéznu politiku a rozpočet EÚ Európskeho výboru regiónov v Amsterdame.
viac
12.06.2016
Považská Bystrica má nové partnerské mesto
Gruzínske mesto Zestafoni bude ôsmim partnerským mestom Považskej Bystrice. Medzinárodnú dohodu s novým partnerom schválilo tento týždeň považskobystrické mestské zastupiteľstvo.
viac
31.08.2018
Rýchle riešenie kolabujúcej dopravy na Kysuciach
Medzi najkritickejšie úseky dopravy v Žilinskom kraji patrí cesta I/11 medzi Kysuckým Novým Mestom a Čadcou. Nekonečné zápchy a dopravné nehody sú takmer na dennom poriadku. Pomôcť by podľa župy malo aj zatraktívnenie verejnej osobnej dopravy.
viac
19.02.2021
Starosta R. Kusý si vie predstaviť veľké vakcinačné centrum na NFŠ
Starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý si vie predstaviť, že by vakcinačné centrum v rámci hlavného mesta vzniklo v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %