Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
18.03.2021 04:00

Nové Mesto hľadá realizátora odstránenia skeletu Snežienky


Skelet bývalej výletnej reštaurácie Snežienka na Železnej studienke v Bratislave, foto z archívu. Snímka zdroj: (tasr).


Bratislavské Nové Mesto hľadá realizátora odstránenia skeletu bývalej výletnej reštaurácie Snežienka v rekreačnej lokalite na Železnej studničke. Výzvu na predloženie ponúk zverejnila mestská časť v stredu vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).


Stavba je dlhé roky v dezolátnom stave, má zdevastované murované konštrukcie, silno narušené železobetónové konštrukcie či skorodované oceľové stĺpy.

Skelet sa má búrať počas prevádzky sedačkovej lanovej dráhy zo Železnej studničky na Kamzík, ktorá je v tesnom susedstve Snežienky. Podmienkou búrania tiež bude, že nebudú poškodené objekty na jej dolnej stanici a bude možný bezpečný pohyb návštevníkov lesoparku v okolí. Požiadavkou je tiež recyklácia betónového odpadu podľa projektovej dokumentácie.

Mestská časť zároveň pripomína, že stavba sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty (2. stupeň ochrany) a zasahuje do ochranného pásma kultúrnych pamiatok v Hornej Mlynskej doline, pričom v blízkosti objektu sa nachádza územie európskeho významu Vydrica.

Predpokladaná hodnota zákazky je 191 165 eur bez DPH, pričom 77,5 percenta bude hradených zo štátneho rozpočtu, 22,5 percenta z rozpočtu obstarávateľa, teda mestskej časti. Záujemcovia môžu ponuky predložiť do 16. apríla.

V roku 2006 ruiny Snežienky prenajali vtedajší novomestskí poslanci spoločnosti Snowdrop na 99 rokov, pričom firma tu chcela postaviť hotel. Keď nájomca prestal platiť nájom, samospráva od zmluvy odstúpila a odvtedy sa o torzo stará sama.

V roku 2019 vyhlásila ideovú súťaž na riešenie skeletu a jeho okolia. Súťažné podmienky si vyzdvihlo 47 záujemcov, víťaza vyberala súťažná komisia z trinástich odovzdaných návrhov. Výsledky súťaže boli vyhlásené v roku 2020. Urbanisticko-architektonická súťaž mala priniesť nové nápady a idey pre zatraktívnenie tejto rekreačnej lokality na Železnej studničke.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2020
Nové Mesto opäť spustilo premávku lanovky na Kamzík
Bratislavské Nové Mesto spustilo v sobotu opäť premávku lanovej dráhy medzi Železnou studničkou a Kamzíkom. Mestská časť tak urobila po uvoľnení niektorých opatrení v súvislosti s novým koronavírusom.
viac
31.05.2021
Nové Mesto vyhlásilo stavebnú uzáveru lokality Železná studnička
Bratislavské Nové Mesto vyhlásilo stavebnú uzáveru Hornej Mlynskej doliny, čiže lokality Železná studnička. Mestská časť ňou chce ochrániť územie s rozlohou 102 hektárov do doby, kým preň nebude schválený územný plán zóny (ÚPZ).
viac
26.04.2022
Premávku čiastočne vynovenej lanovky na Kamzík obnovia v máji
Čiastočne obnovená sedačková lanovka premávajúca medzi Železnou studničkou a Kamzíkom v bratislavskom Novom Meste by mala byť verejnosti opäť prístupná začiatkom mája. Otvorenie jej letnej sezóny je naplánované na 5. mája. Uviedol to Ján Borčin z miestneho úradu.
viac
30.11.2022
Nové Mesto obnoví vo štvrtok premávku lanovky na Kamzík
Bratislavské Nové Mesto obnoví vo štvrtok (1. 12.) premávku sedačkovej lanovky premávajúcej medzi Železnou studničkou a Kamzíkom. Jej premávka bola dočasne prerušená pre druhú fázu jej rekonštrukcie. Informuje o tom mestská časť na svojom webe.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %