Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
18.06.2024 02:10

Novela zákona o múzeách a galériách bola parlamentom schvalená


Ilustračná snímka: Teraz.sk


Parlament schválil novelu zákona o múzeách a galériách, prelomujúc veto prezidentky Zuzany Čaputovej.


Novelu predložila skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, mení a dopĺňa zákon o múzeách a galériách, ako aj o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty. V platnosti bude od 1. augusta 2024.

Novela reflektuje na programové vyhlásenie vlády SR v časti týkajúcej sa posilnenia identity kultúrnych inštitúcií. Vláda sa zaviazala zaviesť nové štandardy pri správe kultúrneho dedičstva a táto legislatívna zmena je kľúčovým krokom k naplneniu tohto záväzku.

Oproti súčasnej právnej úprave sa navrhuje vypustiť päťročné funkčné obdobie štatutárneho orgánu múzea alebo galérie, resp. vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu. Dĺžka výkonu funkcie bude závisieť od dosahovaných výsledkov múzea alebo galérie a manažérskych kvalít štatutárneho orgánu alebo vedúceho zamestnanca. Novela má vytvoriť pružnejší model manažérskych zmien vo vedení týchto inštitúcií.

 

Autor: (Zdroj: Ministerstvo kultúry SR, ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.10.2017
Parlament dal zelenú efektívnejšej ochrane ovzdušia
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky dnes schválili novelu zákona o ochrane ovzdušia. O aplikačnej novele odpadového zákona budú hlasovať v stredu (18.10.). Informoval o tom hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák.
viac
17.02.2020
Mimoriadna schôdza parlamentu nie je systematickým riešením problémov
Združenie miest a obcí Slovenska v súvislosti s mimoriadnou schôdzou Národnej rady Slovenskej republiky konštatuje, že parlament by mal problémy, ktoré trápia obyvateľov riešiť priebežne, systematicky a s mierou poznania dopadov.
viac
22.09.2020
Parlament schválil zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti
Parlament schválil novelu zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti, pričom nezabúda ani na rozšírenie okruhu politicky exponovaných osôb.
viac
03.05.2024
Vláda schválila novelu zákona o tzv. výdavkových limitoch
Vláda Slovenskej republiky vo štvrtok (2. 5.) schválila novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorú predložilo Ministerstvo financií Slovenskej republiky (MFSR) v rámci reformy fiškálnych pravidiel Európskej únie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %