Piatok 12.08.2022
Dnes má meniny 
Darina
°C
05.08.2022 04:15

Novinkou víkendových slávností Červeník 2022 je folklórne stanové mestečko


Ilustračná snímka: (tasr).


V poradí 56. ročník Slávností spevu, hudby a tanca Červeník sa bude konať od piatka do pondelka (5. - 8. 8.) a ponúkne vystúpenia domácich i zahraničných účinkujúcich, sprievodné podujatia a výstavy.


Organizuje ho Trnavské osvetové stredisko (TOS) s viacerými tradičnými spoluorganizátormi, program sa začne rozpravou Amfiteátre 20. storočia  o problematike tradičnej kultúry a folklóru na Dolnom Považí. Informovala o tom Veronika Behúlová z TOS.

"Na prvej diskusii v miestnom amfiteátri sa bude hovoriť o formách samotnej existencie, prezentácie, ako aj smerovaní slávností v Červeníku," uviedla. Na ňu nadviaže rozprava Muzikanti na Považí s muzikologičkou Alžbetou Lukáčovou, účinkovať bude Muzika Heskovci a Dychová hudba Verešvaranka Červeník. Večerný program ponúkne Verešvársky tanečný dom.

V sobotu (6. 8.) sa program začne na ARTpódiu pri zvonici, kde sa predstavia dychové hudby Verešvaranka z Červeníka a Rovina z Veľkých Kostolian. V programe Tradícia je dar propagátorka kroja a kultúry Bronislava Milá predstaví tradičný ľudový odev z moravskej oblasti Haná. V amfiteátri večer vystúp Radošinské naivné divadlo.

Nedeľný program (7. 8.) sa začne na pódiu pri zvonici programovým blokom Na Fraštackém zámku, kde účinkujú Folklórna skupina Šulekovo, Klub slovenského folklóru Mestečko Leopoldov, Malí a mladí huslisti, Muzika Heskovci a Dychová hudba Verešvaranka. "Od zvonice pôjde krojovaný sprievod obcou do amfiteátra na galaprogram pri príležitosti Dňa úcty k poľnohospodárom a Medzinárodného družstevného dňa, v ktorom sa predstavia folklórna skupina Šulekovo z Hlohovca, domáce kolektívy Verešvaranka, Verešvaran a Verešvaranček, Muzika Heskovci, a mnohí ďalší," uviedla Behúlová. Počas víkendu bude sprístupnená aj stála národopisná výstava ľudových odevov a nástrojov z Červeníka, tiež súkromná zbierka Dedičstvo predkov.

"Novinkou tohto ročníka je folklórne stanové mestečko, bezplatné stanovanie priamo v amfiteátri pre všetkých folklórnych nadšencov, ktoré bude sprístupnené počas celých slávností," doplnila Behúlová. Podujatie podporil Fond na podporu umenia, uskutoční sa pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.06.2016
Folklórne slávnosti pod Poľanou ponúknu pestrý program
Živou pozvánkou v podobe vyhrávania heligonkárov Hore Detvou a otvorením sprievodných podujatí v areáli amfiteátra začnú v piatok 8. júla 2016 o 16.00 h v Detve 51. Folklórne slávnosti pod Poľanou (FSP).
viac
29.07.2021
Podroháčske slávnosti sa uskutočnia v auguste s obmedzeným programom
Podroháčske folklórne slávnosti sa uskutočnia v auguste v priestoroch Múzea oravskej dediny Zuberec s obmedzeným programom. Po minuloročnej prestávke sa usporiadatelia rozhodli tento rok festival pripraviť v rozsahu, ktorý umožňuje súčasná epidemická situácia.
viac
19.04.2022
Programová skladba Folklórnych slávností pod Poľanou je pripravená
Programová skladba 55. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve je pripravená. Potvrdil to primátor mesta Ján Šufliarský s tým, že detvianske folklórne súbory sa predstavia v niekoľkých programoch festivalu.
viac
26.07.2022
Podroháčske slávnosti sa po dvoch rokoch budú opäť konať v amfiteátri
Podroháčske folklórne slávnosti sa po dvoch rokoch pandémie opäť uskutočnia v amfiteátri v Zuberci-Brestovej. V dňoch od 5. do 7. augusta sa v rámci podujatia predstavia stovky interpretov zo Slovenska i zahraničia. Za usporiadateľov o tom informoval Miroslav Žabenský.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %